Smartfón s poriadnym výkonom a veľkým displejom, to je Asus ZenFone 2. Ako padne do ruky sa dozviete v prvej časti recenzie, kde si ho rozbalíme z krabice.
Už na krabici vám hneď padne do oka logo Intel inside. To je prvý symbol toho, že vo vnútri sa nachádza naozaj výkonný hardvér pripravený na náročné operácie. Prvenstvo vo svete smartfónov si získal Asus ZenFone 2 vďaka operačnej pamäti RAM s veľkosťou 4GB. Nechajme si ale ešte niečo aj do druhej časti recenzie a vráťme sa späť k prvému kontaktu s telefónom, a tým je práve rozbaľovanie.
Tradičným balením sa stávajú dvojdielné kusy zapadajúce do seba bez komplikovaných uzáverov. Táto konkrétna krabica bola ešte skrášlená malým detailom. Okrúhle výrezy obalu odhaľovali niektoré kľúčové špecifikácie tohto zariadenia, ktoré boli vytlačené na vnútornej časti balenia.
Keď jednoducho začnete povyťahovať vnútro z obalu, ihneď na vás zapôsobí veľký čierny displej telefónu uloženého na vrchu s kopou popisným informácii na ochrannej fólii. Upozornenie je upriamené na informácie o 13Mpix fotoaparáte PixelMaster, hneď druhá je zmienka o FullHD IPS displeji s veľkosťou 5,5″ a samozrejme nesmie chýbať už spomínaný 64-bitový Intel procesor so 4 jadrami. Netradične sa okrem hardvérových informácií dostalo na toto miesto aj spomenutie používateľského rozhrania od Asusu a to konkrétne ZenUI, ktoré musím povedať, že veľmi milo prekvapilo (to si však rozoberieme v druhej časti recenzie). Drobným písmom sa spomína aj možnosť Dual SIM a podpora LTE sietí.
Po kompletnom rozbalení krabice v nej nájdete slúchadlá s gumovými násadami, USB/nabíjací kábel, záručný list a silnú 2-Ampérovú nabíjačku s výstupom 5V / 9V. Pomocou nej dokážete v priebehu pol hodiny nabiť 3000 mAh batériu v telefóne na viac ako polovicu jej kapacity. Táto technológia QuickCharge vám teda dokáže zachrániť situáciu s nedostatkom energie v zariadení, ak si ju necháte nabiť počas obednej prestávky v reštaurácii. Po zvyšok dňa môžete telefón zasa využívať naplno. Jednodňová výdrž mu nerobí žiaden problém, nenároční používatelia zvládnu s odretými ušami aj dva dni.
Zadný kryt zariadenia tvorí vaničku pre celé telo. Takže sa jeho hrany na okrajoch zaobľujú a prechádzajú až na bočné strany telefónu. Spočiatku som ho pomerne ťažko otváral, ale ak sa vám to podarí raz, potom už budete vedieť ako nato. Nebojte sa, nič nezlomíte ani neohnete. Zadný kryt je vyrobený z veľmi ohybného plastu, ktorý sa nepoškodí ani pri menej odbornej manipulácii.
Navyše vyzerá neskutočne dobre. Imitácia brúseného kovu sa naozaj podarila. V zlatej farebnej kombinácii pôsobí veľmi luxusne. Podľa mňa mu pristane najlepšie, viac než červená alebo čierna. Nie je to žiadna lacná napodobenina, no počkať….v skutočnosti vlastne je, ale chcel som povedať, že to nevyzerá smiešne. Kov to nie je, ale je to plast, ktorý sa nešmýka. Vďaka povrchu krytu sa zariadenie bezpečne drží aj v uvoľnenej ruke.
Pod krytom je vidieť aj sloty na MicroSD kartu a sloty pre dve SIM karty. Primárna s podporou 4G/LTE a druhá SIM s podporou 2G. Ak stále neviete prísť nato, čo je to to podlhovasté tlačidlo pod fotoaparátom, tak to nie je len vizuálny doplnok. Je to plnohodnotné a funkčné tlačidlo ovládania hlasitosti. Netradične umiestnené, ale keď si človek na to zvykne, celkom sa to dobre ovláda. Napríklad počas hovoru, keď potrebujete trochu stíšiť hlasitosť v kancelárii. Dvojitým kliknutím na ovládanie hlasitosti spustíte fotoaparát z pohotovostného režimu (uspatého telefónu).
Na bočných stranách sa nenachádza žiadne tlačidlo. Zhora je 3,5 mm audio jack, mikrofón a PowerButton, čo bolo pre mňa úplne nepochopiteľné umiestnenie, keď som tak veľký telefón chytil do ruky. Neviem si predstaviť, ako by ho ovládala malá ženská ruka. Jedine s prehmatom druhou rukou, inak je to krkolomné aj pre mňa, čo mám veľké chudé ruky.
Našťastie to čiastočne kompenzuje softvérové gesto, ktoré raz za čas akosi nefunguje. Dvojitým kliknutím kdekoľvek po obrazovke prebudíte uspatý telefón a nemusíte PowerButton ani použiť. Musíte si však na to trošku zvyknúť, zo začiatku to neposlúchalo, no potom nebol problém telefón odomknúť jednou rukou.
Celkovo mi netrvalo dlho zvyknúť si na váhu a veľkosť Asusu ZenFone 2. Výhodou vo vrecku nohavíc je jeho zaoblené telo na zadnej strane, ktoré celkom ergonomicky tvaruje stehno, takže aj keď má telefón rozmery 15,2 x 7,2 x 1,1 cm a váhu 170 gramov, nezavadzia ani neprekáža pri dlhšej chôdzi. Hovorím o hlbšom vrecku jeansov, pre dámy ostáva možnosť nosenia tohto „šperku“ v kabelkách.
Zaoblené telo nie je veľmi príjemné pri práci na stole, keď máte telefón položený a snažíte sa ho ovládať jedným prstom. To trasenie dlho nevydržíte a napokon si ho aj tak pridržíte druhou rukou alebo ho zoberiete zo stola.
Zhrnutie prvých pocitov z Asusu ZenFone 2
Pri prvých hodinách používania prídete na niekoľko poznatkov. Spracovanie a dizajn zariadenia je na veľmi dobrej úrovni. Nič nevŕzga, všetko je pevné, dobre sa stláča, reaguje svižne a robí to, čo by ste od neho čakali. FullHD displej je tiež kvalitný a s dobrou hustotou obrazových bodov. Skvelé sa prezerajú weby a články s menším písmom a na 5,5 obrazovke, ktorá pokrýva 72% tela zariadenia, si vychutnáte nielen filmové efekty, ale aj vlastné zážitky natočené kamerou tohto ZenFonu 2.
Hardvérový výkon, ku ktorému sa bližšie dostanem v druhej časti recenzie je na veľmi dobre úrovni. Absolútne neobmedzujúci na akúkoľvek prácu a hry. Multitasking na tomto telefóne so 4GB RAMkou má najväčší zmysel. Plynulé, rýchle, bez sekania, všetko na jeden dotyk pripravené, tak ako to náročný používateľ čaká. Myslím si, že tento telefón sa taiwanskej spoločnosti Asus naozaj vydaril a jeho pomer cena / výkon je pre konkurenciu určite nemalým strašiakom.