Asus ZenFone 2 recenzia časť 2.

1

Asus ZenFone 2 je jeden z mála smartfónov, ktorý ponúka v jednom tele výkonný procesor, 4GB RAM pre multitasking, Full HD displej, podporu 4G sietí a Dual SIM. Navyše vďaka dobrej cene veľmi nezaplače ani vaša peňaženka.

V prvej časti recenzie ZenFone 2 Unboxing som vám sprostredkoval dojmy po vybalení a zopár základných technických špecifikácií. Teraz si môžete prečítať niečo o tom, ako sa správal počas dvoch týždňov testovania a každodenného používania.

Displej a dotykové tlačidlá

Telefón využívam na všetko, čo sa len dá. Ak je to rýchlejšie, tak ani radšej nezapínam počítač a pozriem to na smartfóne. S Asusom ZenFone 2 sa pracovalo veľmi pohodlne a rýchlo. Full HD displej s veľkosťou 5,5 palca vám poskytne dostatok miesta aj na štruktúrované webové stránky a jemnosť malého textu je pre oko ideálna. Hustota obrazových bodov je 403 ppi, a všetko cez hranicu 400 je úplne super!

Problém môžete mať pri práci jednou rukou vo vzdialenejších častiach obrazovky. To nie je chyba zariadenia, ale vlastnosť displejov, ktoré majú uhlopriečku väčšiu než 4,7“. Jednoducho musíte rátať s občasnou prácou v oboch rukách. Displej chráni technológia Gorilla Glass 3, čo je tiež úplne postačujúce na každodenné používanie aj bez fólie.

IPS LCD technológia je pomerne rozšírená a bežná. Vykresľovaniu a farebnému tónovaniu nemám čo vytknúť. Fotografie a ich farby sú akurát sýte a biela je biela. Zamrzí trošku nízka úroveň automatického jasu. Neviem, či tým chceli vývojári ušetriť zlomok energie z batérie, ale častokrát som sa pristihol, že v interiéri mi jas nepostačoval a musel som automatickú úpravu vypnúť. V exteriéri, pod holým nebom, ide automatika naplno. Viditeľnosť displeja je štandardná.

Pod displejom nájdete trojicu dotykových tlačidiel, ktorých funkcie nebudem už ani popisovať, dokonca ani ich rozloženie. Každý výrobca ich má na „svojej správnej“ strane, a tak si vždy musíte na umiestnenie zvyknúť. Chýbalo mi však ich podsvietenie. Aj keď viete aj v úplnej tme, kde sa približne nachádzajú a trafiť ich nie je až taký problém, stalo sa mi viackrát, že som musel stlačenie opakovať.

Procesor a operačná pamäť

Procesor od Intelu sa môže hrdo pýšiť označením „srdce zariadenia“ pretože naozaj bije spoľahlivo. Testovaná verzia mala výkonnejší 4 jadrový procesor Intel Atom Z3580 s taktovacou frekvenciou 2,3 GHz. K nemu je pribalená na spoluprácu 4 GB pamäť RAM.

Táto kombinácia šlape krásne a plynulo, bez jediného zamrznutia. O niečo slabšia verzia tohto modelu, ale na druhú stranu aj citeľne lacnejšia, je verzia s procesorom Intel Atom Z3560, taktiež so 4-jadrami, ale už s frekvenciou 1,8 GHz a s operačnou pamäťou 2GB.

Android 5.0 Lollipop + ZenUI

Ako inak, aj v tomto prípade si spoločnosť ASUS vytvorila vlastnú nadstavbu a nenechala nič pre čistý Android. Našťastie, až na moje počiatočné prelaknutie po stiahnutí notifikačnej lišty, je všetko ostatné upravené len veľmi jemne. Navyše grafické prostredie je krásne farebné v material dizajne a na moje prekvapenie som si ho veľmi obľúbil. Ikony ostatných aplikácií nijako nemodifikuje, takže vždy máte na ploche to, čo si stiahnete z obchodu Play.

Nenatrafil som ani na jednu problematickú vec v tejto nadstavbe. Všetko je intuitívne, rozumne umiestnené, funkčné a rozpoznateľné. Asus si nevymýšľal nič špeciálne a extra, čím sa častokrát šlapne vedľa. Preto túto nadstavbu ZenUI naozaj chválim. Najvýraznejšie odlišnosti oproti čistému Androidu sú v zamknutej obrazovke a v rýchlych tlačidlách v notifikačnej lište. Samotné notifikácie sa ale správajú a vyzerajú štandardne.

Nadstavba obsahuje pomerne veľké množstvo predinštalovaných aplikácií od Asusu. Menej skúsený používateľ bude možno rád, že veľa nástrojov na správu telefónu má hneď po kúpe a nemusí nič inštalovať. Ja si však všetko „customizujem“ podľa seba a používam na všetko potrebné aplikácie tretích strán.

Pre zaujímavosť spomeniem niektoré predinštalované aplikácie v zariadení: MiniMovie (vytváranie videí), Spledndid (úprava teploty a režimu obrazovky), PhotoCollage (fotografické koláže), Počasie, (táto aplikácia sa mi z nich páčila najviac), Prenos údajov, Režim detí, Rýchly záznam, Super Note, WebStorage, UP, ZenCircle, PC link, Remote Link, Share Link, Party Link, Do It Later, a ďalšie. Nie je ich najmenej však?

Ale nebojte sa. 32GB interné úložisko (dostupných pre ukladanie cca 25GB) s možnosťou rozšírenia o MicroSD karty (do kapacity 64GB) vám poskytne priestor pre obrovské množstvo aplikácií a hier. Dokonca ich môžete mať aj pospúšťané na pozadí, procesor sa z toho nijako nezavarí, práve naopak :) Zariadenie sa neprehrieva ani nie je nezvyčajne horúce, ako niektoré sklenené telá zariadení, ktoré má počas nabíjania išli takmer „popáliť“.

DualSIM a batéria

Spomínal som, že telefón zvládne 1 deň na batériu úplne bez problémov. Používal som ho však iba s jednou kartou. V prípade dvoch sa musí energia zabezpečiť aj pre príjem signálu z druhej karty, čo nejaké to percento spotrebuje. 3000mAh Li-pol batéria a prípadný režim šetrenia energie by vám aj napriek tomu mali zabezpečiť minimálnu výdrž na ten jeden deň.

Samozrejme, že pri plnom výkone procesoru v náročných hrách tie percentá lietajú dole veľmi rýchlo. To však nepovažujem za štandardnú manipuláciu s telefónom počas pracovného/školského dňa. Takže tak či tak, je to na 5,5 palcového obra pomerne slušná hodnota.

Fotoaparát

Neviem, či ešte stále sa nájdu ľudia, ktorí si myslia, čím väčšie číslo Mpixelov, tým lepší fotoaparát. Toto neplatí a pri mobilných zariadeniach to je skôr iba zbytočne obsadené drahocenné miesto. Takže 13 Mpix je podľa môjho názoru maximálny limit pre mobilné telefóny, ktorý má aj tak rezervu v rozlíšení fotografie.

Pozrime sa ale na samotnú kvalitu snímok. Pozeral som magazíny a fóra, kde písali o výborných fotografických vlastnostiach tohto telefónu. Nuž neviem, či fotili len pri ideálnych slnečných podmienkach, ale nie tak celkom s tým súhlasím.

Snímky sú dobré. Pri slnečných podmienkach sú farebne celkom vyvážené, realistické a celkom ostré, ale musí byť naozaj pekné počasie. Inak v nich chýba trocha kontrastu, sú akoby trošku vyblednuté až miestami ako olejomaľba. To ale také strašné nie je, farby a sýtosť sa dá upraviť v každom editore.

Ide o to, že aj keď má ZenFon 2 clonové číslo f/2 tak pri mierne zhoršených podmienkach si pomáha zvýšením ISO hodnoty a do fotografií sa dostáva citeľný šum, a to celkom v poriadnom množstve. To sa objavuje aj na slnečných fotografiách a modrej oblohe, čo som bol celkom prekvapený.

Funkcia, ktorou vie dostať z prostredia o 400% viac svetla ako bežné mobilné zariadenia je prospešná, ale pokiaľ necháte fotografie na veľkosť mobilného zariadenia. Akonáhle ich dáte na PC vidieť toľko šumu, že sa na niektorých miestach strácajú objekty na fotografiách až kontúry a obrysy.

Takže pre bežné použitie stačí. Každý používateľ zariadenia má svojské nároky a ja ich mám na fotoaparát možno o niečo vyššie ako práve väčšina ľudí. Nehodnotím fotoaparát zle, ale nie je ani ničím výnimočný. Fotografiu zhotoví a je použiteľná. To je hlavná podstata fotoaparátov v mobilných zariadeniach.

Technické špecifikácie

  • OS: Android 5.0 Lollipop
  • chipset: Intel Atom Z3560 / Z3580
  • procesor: 64-bitový, štvorjadrový 1,8 / 2,3 GHz
  • grafický procesor: PowerVR Seres 6 – G6430
  • displej: IPS, 16 mil. farieb, 1 080 x 1 920 b., 403 ppi, 5,5“ (140 mm), ochranné sklo Gorilla Glass 3
  • fotoaparát: 13 Mpix, dvojfarebný LED blesk, autofókus, f/2.0, HDR, nahrávanie Full HD
  • predná kamera: 5 Mpix, f/2.0, objektív s 85° záberom
  • pamäť: 16 GB, 32 GB alebo 64 GB, + microSD karta (do 64 GB),
  • pamať RAM: 2 GB alebo 4 GB RAM
  • konektivita: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 21 Mbps), LTE, Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), NFC, USB OTG
  • rozmery: 153 x 77 x 11 mm,
  • hmotnosť: 170 gramov
  • batéria: Li-pol 3 000 mAh
  • cena: verzia 32GB / 4GB RAM, cca 350,- EUR (14.7.2015)

Plusy

  • 4 jadrový procesor Intel 2,3GHz 64-bit
  • operačná pamäť RAM s veľkosťou 4GB
  • pekná a intuitívna grafická a používateľská nadstavba ZenUI
  • cena zariadenia cca 350,-EUR (14.7.2015)
  • Full HD IPS LCD displej
  • podpora DualSIM
  • 3000 mAh Li-pol batéria
  • technológia nabíjania QuickCharge
  • plne manuálny režim fotografovania
  • prevedenie zadného krytu

Mínusy

  • ovládanie na rovnej ploche
  • PowerButton na hornej strane zariadenia
  • množstvo predinštalovaných aplikácií
  • automatický jas displeja nepracoval tak, ako by som čakal
  • fotoaparát nebol zlý, ale pre mňa zostal na hranici priemeru

Záverečné zhodnotenie

Asus ZenFone 2 je to najlepšie, čo si od Asusu môžete vybrať. Ak vám zapasoval jeho dizajn, tak budete s ním veľmi spokojný. Mne sa telefón po technickej stránke naozaj zapáčil. Neprišiel som však na chuť tomu dizajnu, ktorý nie je vôbec škaredý, ale akosi mi nepasuje. Príde mi to taký zaoblený ťažký obor.

Po výkonnostnej stránke mu nemám čo vytknúť. V súčasnej dobe je takýto výkon nadmieru dostačujúci pre všetky možné operácie. Za všetkým tým super pôžitkom z výkonu najviac zaostáva fotoaparát, ktorý je na úrovni bežných smartfónov. Ak nie ste však takí nadšenec fotografie ako ja a nepotrebujete mať pri sebe stále „fotomobil“, tak aj ZenFone 2 vám bude na momentky z akcií a dokumentáciu snímok stačiť.

Každodenné pracovanie na Asuse ZenFone 2 je príjemné, pohodlné a efektívne. Veľkosť displeja si však vyberie dať v podobe spotreby energie, a tak aj zdanlivo veľká kapacita batérie sa môže rýchlo minúť. Preto vás každonočné nabíjanie alebo nosenie nabíjačky so sebou v taške neminie.

Každopádne za cenu približne 350,-EUR, koľko stojí táto 32 GB verzia, dostanete zariadenie s veľmi dobrým pomerom k výkonu. Čo môže byť pre konkurenciu silným protivníkom, pretože väčšina ľudí zvolí finančne schodnejšiu cestu, než aby zaplatili o 2-3 stovky viac za rovnaký kus hardvéru v inom značkovom zariadení. Asus týmto zariadením dokázal, že aj medzi jeho modelmi sa nájde poriadny smartfón, ktorý bude raziť tejto značke dobré meno.