Asus Zenfone Max recenzia: konečne poriadna batéria

0

Pod označením MAX sa v tomto prípade nemyslí až tak výpočtový výkon, či rýchlosť, ale výdrž batérie. Pri dnešnej jednodňovej výdrži väčšiny smartfónov je práve batéria mnohokrát dôležitejšia ako samotný procesor. S 5000 mAh zásobou energie sa už dá hovoriť konečne o normálnych číslach.

Navyše Asus túto maximálnu batériu osadil do cenovo dostupného tela, ktoré si môžete kúpiť za cenu tesne cez 200,- EUR. Pozrime sa bližšie v čom má Zenfone Max navrch od ostatných veľkých smartónov.

Balenie a prvý dojem z Asusu Zenfone Max

Ako vždy, testovanie telefónu začína rozbalovaním. Krabica je prvý kontakt s produktom, ktorý je tiež dôležitý, aj keď po zvyšok používania ostane niekde pod posteľou alebo na povale aj s papiermi a príručkami.

ZenFone Max vám príde v tradičnom vysúvateľnom balení, na ktorého okraji sú vyznačené parametre a hardvérová výbava telefónu. Obsah krabice nie je ničím výnimočný, nabíjačka, USB kábel, slúchadlá, príručky a ešte jedna drobnosť na rozdiel od balenia Asus Zenfone 2redukcia na USB, ktorú môžete využiť pre nabíjanie iných zariadení pomocou vášho Zenfone Maxu :)

Predná strana

Oblasť pod dotykovými tlačidlami imitujúca brúsený hliník je tradičným znakom pre model z rodiny Zenfone. Takisto aj tlačidlá na ovládanie: späť / domov (pri dvojitom stlačení sa aktivuje režim jednou rukou) / spustené aplikácie. Sú nepodsvietené, takže v noci sa musíte spoľahnúť len na intuitívnosť ovládania, čo nie je žiadny problém.

Nad displejom sa nachádza logo, senzor priblíženia, senzor svetla (pre automatický jas), 5 megapixelová predná kameraslúchadlo za mriežkou a notifikačná LED (pripomína zmeškané upozornenia, indikuje nabíjanie aj vybitú batériu).

Inak vyzerá Zenfone Max z prednej strany takmer na nerozoznanie od zariadena Asus Zenfone 2. Len má notifikačnú LED diódu o niečo menšiu a na inom mieste.

Bočné strany

Našťastie sa tlačidlo na zapínanie / vypínanie (power button) už nenachádza na hornej strane, ale presunulo sa na pravú stranu pod hlasitosť. Oveľa praktickejšie pri tak veľkom telefóne, než to má napríklad Zenfone 2. Obrazovku však odomknete aj dvojitým kliknutím na vypnutý displej.

Hlasitosť na zadnej strane displeja ako to má Zenfone 2 mi celkom vyhovuje (alebo som si už na ňu zvykol). Pri používaní telefónu v držiaku v aute, ktorý sa upevňuje o telefón za bočné strany som nemal žiadne problémy.

Zenfone Max som vždy pri upevňovaní vypol alebo zmenil hlasitosť, ale to je naozaj len o zvyku. Stačilo telefón podať tam, kde tlačidla na bočnej strane neboli a problém vyriešený.

Ľavá strana je úplne čistá. Podobá sa síce svojím zlatistým zafarbením na kov, ale je to opäť len imitácia a v skutočnosti ide o plast, ktorý lemuje obvod celého smartfónu.

Na hornej strane je 3,5mm konektor pre slúchadlá a zospodu microUSB a mikrofón.

Zadná strana

Dôkazom, že v tomto tele nájdete naozaj veľkú batériu, sú aj rozmery. Oproti 5,5 palcovej konkurencii je telo väčšie, hrubšie a ťažšie. Rozmery má 15,6 x 7,75 x 1,05 cm. S váhou je na tom podobne ako s cenovkou, 202 gramov.

Paradoxom je, že aj keď je tento telefón väčší, hrubší a ťažší, oproti hardvérovo výkonnejšiemu bratovi Zenfone 2, drží sa pohodlnejšie. Vo vrecku ho budete cítiť viac, ale hranaté boky zariadenia sa držia oveľa lepšie, ako tenké hrany Zenfone 2-ky.

Zadný kryt imitujúci kožu sa aj menej šmýka a teda sa Max drží veľmi dobre. To môže byť však relatívne, a to preto, lebo menšie ruky si už nevystačia len s ovládaním v jednej dlani.

Kryt je z ohybného plastu, vďaka čomu vám nepraskne pri otváraní a manipulácií počas výmeny kariet a pamäťovky. Pod krytom je vidieť síce celú, ale neodnímateľnú 5000 mAh batériu.

Sloty DUAL SIM sú oba s možnosťou pripojenia k internetu LTE / 4G s rýchlosťou 150/50 Mbps (CAT4). Každej SIM karte sa dá nastaviť či primárne slúži na hovory alebo pripojenie k internetu.

V správe kariet si môžete jednotlivé SIM karty pomenovať. Možné je aj presmerovanie hovorov, ktorým si môžete presmerovať hovory z jednej karty na druhú. Napríklad v prípade straty spojenia.

Displej

Keďže som pred testovaním tohto telefónu používal Zenfone 2, ktorý má Full HD rozlíšenie rovnako veľkej obrazovky, rozdiel som si všimol ihneď pri zapnutí Maxu. Nie že by nebolo rozlíšenie HD dostatočné, ale predsa tam pozorné oko rozdiel spozná.

Veľkosť obrazovky je síce 5,5″ ale má okolo seba dosť priestoru, a preto je o niečo Max väčší než ostatné smartfóny s rovnakou veľkosťou displeja.

Pri fotografiách, videách, či hrách to nemusíte ani riešiť. Trošku si to všimnete pri malom texte v dokumentoch, ktorý si budete približovať, aby sa vám dobre čítal. Webové stránky sú v drvivej väčšine už prispôsobené mobilným zariadeniam, a tak prezeranie webu je bezproblémové.

5,5 palcový displej s podsvietením si vyžiada značné množstvo energie, preto bolo osadenie HD displeja určite zámerom a nie len cenovým ústupkom. Ten je k batérii o trošku viac šetrnejší, než Full HD displej rovnakej veľkosti.

Rozdiel však vidíte, iba ak porovnáte vedľa seba tieto dve rozlíšenia. Pri používaní iba samostatného Zenfone Max na slabšie rozlíšenie úplne zabudnete. Kvalitnú ochranu proti poškriabaniu zaručuje Gorilla Glass 4. generácie.

Výdrž batérie s kapacitou 5000 mAh

Aj napriek tomu, že sa jedná o produkt, ktorý má pozornosťou prilákať práve na batériu, nie je vymeniteľná, čo môže byť škoda. Predstavte si, že si so sebou zoberiete na výlet náhradnú batériu. Pokojne by ste mohli stanovať v prírode bez elektrickej energie aj týždeň, byť online celý čas a nepotrebovať sa dobíjať.

Zenfone Max nepodporuje rýchle nabíjanie, takže som mal oproti Zenfone 2 pocit, že nabíjanie trvá neskutočne dlho. Navyše keď kapacita batérie Maxu je ako dve batérie v Zenfone 2-ke dohromady.

Doba nabíjania

  • Nabíjanie som začal pri úplne vybitom telefóne 0%
  • po 30 minútach – 13%
  • po 1 hodine – 22%
  • po 2 hodinách – 46%
  • po 3 hodinách – 68%
  • po 4 hodinách – 90%
  • po 4 hodinách a 40 minútach – 100%

V zásade nabíjam telefón vždy v noci, aby som ho mal ráno pripravený na celý deň. Takže ak si nechávate takto nabíjať smartfóny aj vy, je jedno či sa stihne nabiť za 2 hodiny alebo za 5 hodín. Dôležité je, že potom vám vydrží podstatne dlhšie.

Bol som zvyknutý z doterajších smartfónov, že akonáhle klesne kapacita pod 15-10%, telefón už šetrím čo najviac ako sa dá, aby som v prípade núdze mal ešte šťavu na zavolanie / pripojenie k internetu.

Zenfone Max aj spolu s červenou ikonou batérie v notifikačnej lište vydrží ešte poriadne dlho. Do konca dňa nebudete mať problém vydržať bez obmedzovania sa s pripojeniami.

Batéria je lítiovo-polymérová. Ak hrávate Airsoft viete, že Li-polky sú schopné pojať maximálne množstvo energie a sú veľmi efektívne.

Celý týždeň (7+ dní) som pracoval s telefónom ako s primárnym mobilom. Takže som z neho volal, písal a taktiež som bol pripojený neustále na internet. Nabíjal som ho len 2x a potom na konci testovania.

Takže vydrží bez problémov v plnom nasadení aj 3 dni. Ak telefón budete šetriť, pokojne to natiahnete aj na výdrž na celý pracovný týždeň. Ale zas to nesilme do extrémov. Kto používa telefón neustále vie, že ani dvojnásobne silnejšia batéria oproti bežným telefónom nezaručí niekoľkodňové hranie, či sledovanie filmov.

Dostatok energie, ktorú ukrýva vo svojom tele môžete použiť ako externú powerbanku pre iné produkty nabíjateľné cez USB. Pár percent minutých z tohto Zenfonu, celkom dostatočne oživí slabšie batérie iných telefónov.

Fotoaparát

Fotoaparát má veľmi zaujímavé funkcie. Do pozornosti dám stabilizáciu obrazu počas nahrávania HD ready videa, detekciu tváre, rozšírený manuálny režim, nočná fotografia, panoráma, zvýraznenie hĺbky ostrosti a ďalšie. Viac sa dozviete v článku o ZenUI.

Ukážka niektorých nastavení fotoaparátu. Všetko je veľmi intuitívne, jasné a dobre ovládateľné. Vďaka laserovému zaostrovaniu je čas ostrenia naozaj krátky.

Ukážka fotografií Asus Zenfone Max

Pri dobrých svetelných podmienkach (veľa slnka alebo svetla) je farebné podanie celkom uspokojivé. Pri nedostatočnom svetle sú fotografie s mierne žltkastým nádychom, akoby mal fotoaparát problém s vyvážením bielej. Fotografie neboli nijako upravované, iba zmenšené z dôvodu veľkosti a rýchlosti načítavania článku.

Detail fotografií je ale dostatočný nie len pre web, ale aj pre tlač fotografií. Nič čo by ohúrilo, ale ani neurazilo. Ak si pripomenieme cenovku tohto zariadenia, tak nemôžeme čakať profesionálnu kvalitu fotiek.

Panoráma a ostatné funkcie fungujú veľmi dobre. Nie je na nej vidieť prechody napájania fotografií, ale s bielou svetlou oblohou sa fotoaparát musel vysporiadať tak, že celá fotografia je mierne podexponovaná a tmavšia.

Galéria, správa a editácia fotografií je na veľmi dobrej úrovni. Nepotrebujete doinštalovať žiadne extra aplikácie. Všetko, čo potrebujete budete mať v telefóne. Úprava kontrastu, farieb, jasu, tieňov, prepalov, krivky, ale aj filtre, rámy, orezávanie, otáčanie a podobne.

Naozaj je v telefóne po softvérovej stránke všetko, čo je dôležité.

Nadstavba ZenUI

Rozhranie ZenUI kladie veľký dôraz na funkčnosť a intuitívne ovládanie. Naozaj sa s ním pracuje jednoznačne a mnohé gestá a zjednodušenia vám vedia neskutočne uľahčiť prácu aj na veľkom 5,5″ palcovom zariadení.

Najvýraznejší je na ňom krásny a elegantný vzhľad, ktorý som si hneď v prvom momente obľúbil. Používateľská skúsenosť s rozhraním ASUS ZenUI vychádza z konceptu, že každý krok, ktorý spravíte vás rýchlo nasmeruje tam, kam plánujete ísť.

Viac o prostredí Asus ZenUI sa dočítate v samostatnom článku.

Asus Zenfone Max galéria

Technické špecifikácie Asus ZenFone MAX

Všeobecné
Rozmery (mm) 156 x 77,5 x 10,55
Váha (g) 202
Kapacita batérie (mAh) 5000
Vymeniteľná batéria Nie
Farebné varianty Čierna a biela
Displej
Veľkosť obrazovky (palcov) 5,5
Dotyková obrazovka Áno
Rozlíšenie (pixelov) 720 x 1 280
Hustota zobrazenia (PPI) 267
Hardvér
Procesor 1.2GHz  quad-core
Qualcomm Snapdragon 410
RAM 2 GB
Interná pamäť 16 GB
Rozšíriteľná pamäť Áno
Typ rozšíriteľnej karty microSD
Možnosť rozšíriť pamäť do 64 GB
Kamera
Hlavná (zadná) kamera 13 megapixelov
LED prisvetlenie Áno
Predná kamera 5 megapixelov
Softvér / Nadstavba
Operačný systém Android 5.0
Android nadstavba výrobcu ZenUI
Konektivita
Wi-Fi Áno
Wi-Fi štandard 802.11 b/ g/ n
GPS Áno
Bluetooth Áno, verzia 4.00
NFC Nie
Infraport Nie
USB OTG Áno
Vstup na slúchadlá (jack) 3.5 mm
FM Áno
Počet SIM kariet 2
SIM 1
Typ karty Micro SIM
GSM/ CDMA GSM
3G Áno
4G/ LTE Áno
Podpora 4G (Band 40) Áno
SIM 2
Typ karty Micro SIM
GSM/ CDMA GSM
3G Áno
4G/ LTE Nie
Ostatné
Kompas/ Magnetometer Áno
Senzor priblíženia Áno
Akcelerometer Áno
Senzor slnečného svetla Áno
Gyroskop Nie
Barometer Nie
Senzor na meranie teploty Nie

Plusy

  • bezpodmienečne najväčšou výhodou tohto telefónu je výdrž batérie
  • ochranné sklo Gorilla Glass 4
  • samotná nadstavba ZenUI
  • pre niekoho môže byť rozhodujúca podpora DUAL SIM s podporou 4G
  • rýchlejšie laserové zaostrovanie pri fotografovaní
  • automatické prispôsobenie jasu obrazovky
  • zadný kryt s veľmi podarenou povrchovou úpravou „kože“
  • cena

Mínusy

  • na veľký 5,5″ displej je rozlíšenie HD ready na hranici
  • väčšie rozmery zariadenia
  • nevymeniteľná batéria
  • slabší procesor, ktorý pracuje dobre, ale občas na pomalšiu reakciu natrafíte
  • chýba rýchle nabíjanie
  • fotografie ma celkom nepresvedčili, ale to ani nebolo v úlohe tohto zariadenia

Záver

Pri skoro každej recenzii telefónov musím konštatovať pri písaní o batériách, že zatiaľ tie sú najväčšou slabinou všetkých zariadení. Konečne som ale vyskúšal telefón, ktorý má výdrž batérie na takej úrovni, že sa nemusíte strachovať, či vydržíte „pri živote“ vôbec do konca dňa.

Ak vám neprekáža väčšia hmotnosť a rozmery, Zenfone Max môže byť skvelou voľbou na vaše multimediálne aktivity. Veľký displej v kombinácii s ohromnou výdržou sa dá využiť na dlhé sledovanie filmov pri cestovaní, pozeranie fotografií na Instagrame počas voľných hodín v škole alebo dokonca na dobitie kamarátovho telefónu na turistike.