Recenzia: Huawei Watch elegantné smart hodinky

0

Smart hodinky Huawei Watch ponúkajú okrem inteligentných funkcií aj prémiový luxusný dizajn. Cenovka vás však môže zaskočiť. Odzrkadlí sa to na kvalite spracovania? Dozvieme sa spolu v tejto recenzii.

Inteligentné hodinky sa tešia čoraz väčšej obľube, a to si uvedomujú mnohé spoločnosti predávajúce smart zariadenia. Nie všetky sú však tak pekné, ako klasické hodinky.

Na prvé miesto v hodnotení dizajnu by som umiestnil práve hodinky od spoločnosti Huawei, ktoré sa dokázali priblížiť ku klasickým hodinkám takmer dokonale. Hodia sa k saku na oslavy, ale aj ku každodennému casual oblečeniu. Kombinovať ich môžete s bežnými 18-mm remienkami, takže sa k vášmu obľúbenému štýlu môžete ešte viac priblížiť.

Ak preferujete skôr športovejší vzhľad, potom budú pre vás zaujímavejšie Samsung Gear S2 (recenziu na ne pripravujem). Tie nie sú tak elegantné, zato sú rovnako ako Huawei Watch, takmer neodlíšiteľné od klasických hodiniek.

Ostatné konkurenčné značky vytvorili inteligentné zariadenia na ruku, ktoré sú na prvý pohľad odlišné od klasických hodiniek. Zákazníci však prejavili väčší záujem práve o tradičný dizajn, a tak nie divu, že spoločnosti sa snažia trendu prispôsobiť. Najviac sa to podarilo práve značke Huawei.

Nie len krásny dizajn hodiniek, ale aj luxusné balenie

Prémiové produkty sa nezaobídu bez špičkového balenia. Hodinky Huawei Watch môžu byť aj s polu s balením pomenované slovom šperk, pretože spĺňajú všetky (moje) nároky na toto označenie :)

Balenie tvoria v podstate dva boxy. Prvá kompletne odnímateľná vrstva je výsuvná a je to taký ochranný obal s vygravírovaným nadpisom Huawei Watch. Po jeho vysunutí už môžete odklopiť vrchnú časť druhého boxu, ktorá odhalí samotné hodinky.

Hnedá farba boxov z napodobeniny kože v kombinácií s tou vanilkovou vo vnútri a kovovými úchytmi pre otvorenie ďalšej časti balenia, vytvoria prvý dojem skutočne drahého produktu. Veď napokon ani nejde o lacný čínsky šmejd…aj keď spoločnosť Huawei je tiež z Číny.

S týmto tvrdením musím byť už v súčasnosti veľmi opatrný, pretože firmy ako Huawei, či Xiaomi sa stávajú vo všeobecnosti synonýmom kvalitných produktov za relatívne nízke ceny. Huawei Watch sú možno trošku výnimkou, čo sa týka ceny, ale veď napokon to len potvrdzuje pravidlo.

Materiál tela a remienok hodiniek

Lesklé kovové prevedenie hodiniek v kombinácii s koženým remienkom bude vyzerať dobre na každej ruke bez ohľadu na pohlavie (napriek tomu sa však robí aj ženská verzia). Na mieste, kde sa na ciferníku nachádza 2 hodina, je osadený jediný gombík a slúži pre zapnutie / vypnutie a taktiež pre ovládanie v menu ako funkcia späť / domov (rýchly presun na ciferník).

Na fotografii vyššie môžete vidieť dostatočné vystúpenie okrajov po celom obvode ciferníku, vďaka ktorým je ochranné safírové sklíčko dostatočne ukryté pred nárazmi a poškriabaním.

Hodinky majú hrúbku 1,1 cm takže nezavádzajú ani neodstávajú viac, než bežné hodinky, na ktoré ste zvyknutí. Počas testovania mi vôbec neprekážali ani som nemal problém s nimi pri obliekaní, či akejkoľvek inej činnosti. To sa napríklad pri veľkých športových hodinkách tvrdiť nedá.

Na celom kovovom tele hodiniek je vidieť odtlačky prstov a ďalšie nečistoty. Preto raz za čas ich vyleštenie dodá zariadeniu väčší šmrnc, ale nie je to podmienka. Najviac som si to uvedomil pri fotografovaní hodiniek pre potreby recenzie, inak sa tým ani nemusíte zaťažovať.

Model, ktorý mi prišiel na recenziu mal kožený remienok čiernej farby s rýchlym odopínaním klasickej šírky barety 18-mm. Pravá koža príjemná na dotyk mala už na sebe viditeľné známky používania hlavne v oblasti zapínania, ale to je pri koži normálne, tak snáď by sa to ďalej nezhoršovalo.

Inak sa remienok zapínal veľmi ľahko, koža nebola priveľmi tvrdá, dobre poddajná s príjemnou vnútornou textúrou. Ruka sa pod hodinkami nepotila a vďaka ich váhe 60 gramov ste na ne počas dňa vôbec nemysleli… Samozrejme s výnimkou momentu, keď vám prišla notifikácia. V prípade, že si pri kúpe zvolíte kovový remienok, sa váha hodiniek zdvojnásobí.

Upevnenie koženého remienka je maximálne účinné, veľmi pevné a taktiež jednoducho odnímateľné. Z vnútornej strany je na jednom remienku vyrazený nápis Huawei a na druhom zas ujasnenie, že skutočne ide o pravú kožu. Prešitie kože na okrajoch bolo bez „strapatých“ zakončení a všetko pasovalo do seba ako uliate.

Ak by ste chceli aj napriek univerzálnosti a kompatibilite remienkov zachovať originalitu značky, hodinky Huawei Watch si môžete zakúpiť už „od výroby“ v rôznych štýloch. Dokonca sa pre dámy nájde aj telo zlatej farby a so šperkami na obvode ciferníka.

Dôkaz o tom, že inteligentné hodinky už nemusia vyzerať ako kalkulačka s kockatým displejom. Pamätáte si na ňu, však? :D

Displej a veľkosť hodiniek Huawei Watch

Ciferník alebo v tomto prípade skôr samotný displej hodiniek tvorí 71,5% celého tela (bez ohľadu na remienok). Displej je dokonale okrúhly s rozlíšením 400×400 pixelov, čo predstavuje 286 ppi (hustota bodov na palec). Táto hodnota zaostáva za Samsung Gear S2 s 302 ppi len veľmi mierne a je to takmer na nerozoznanie.

Na fotografiách vidieť tieto obrazové body oveľa výraznejšie, než v skutočnosti. Nemusíte mať strach, že by grafické prvky zobrazené na displeji boli pri skutočnom pohľade na hodinky „kockaté“, či rastrované. Všetko je jemné aj pre citlivé oko náročného používateľa.

Hodinky majú veľkosť 1,4″ a sú primerane veľké na ženskú aj mužskú ruku. Taktiež dizajn nie je výrazne mužský, takže môžeme hovoriť o unisex hodinkách. Na svoje si prídu aj drsnejší muži, ak si nastavia digitálny ciferník s rôznymi funkciami. Možnosti, ktoré ponúka Android Wear je naozaj veľa a v aplikácii v Obchode Play s ciferníkmi podporujúcimi rôzne doplnkové funkcie ešte viac.

Ochranu pred poškriabaním, či už pri drsných aktivitách alebo medzi kľúčmi v kabelke, má na starosti safírové sklíčko nad dotykovým displejom. Na sklíčku nebolo vidieť žiadny náznak škrabancov alebo drobných rýh. Súdiac podľa toho si svoju prácu vykonáva na výbornú.

Každodenné aktivity

Prvý deň si budete meniť ciferníky každú hodinu. Potom sa vám začne postupne ujasňovať, ktorý sa stane ten najobľúbenejší, no napokon ho pri príležitosti aj tak zmeníte. Toto sa mi opakovalo aj pri testovaní iných smart hodiniek. Možností je tam skutočne veľa, a tak vás to neomrzí. Hlavne ak si zmenou ciferníkov dotvoríte celkový štýl vášho aktuálneho oblečenia.

Tou najdôležitejšou stránkou tohto produktu sú práve inteligentné funkcie. Poviem vám, že si až priveľmi rýchlo zvyknete na komfort, ktorý je príjemným „vedľajším efektom“ nosenia týchto hodiniek.

Prečítať si celý prijatý email bez toho, aby ste vytiahli telefón z vrecka?
Pozrieť sa mihnutím oka, kto nový dal vašej fotografii zo sobotného výletu like?
Nezmeškať upozornenie na blížiacu sa poradu, hodinu angličtiny alebo narodeniny?
Odmietnuť volajúceho priamo na hodinkách, keď nemôžete v škole, či práci telefonovať?

Tieto všetky veci dokážete zrazu robiť bez toho, aby ste chytili telefón do ruky, odomkli obrazovku, stiahli notifikačnú lištu a pozreli sa, prečo vám telefón vo vačku zavibroval.

Veľmi návykové… Nosiť takéto hodinky nie je len o tom, byť cool, ale naozaj majú aj reálne využitie pre praktické činnosti.

Práca s hodinkami v interiéri je bezproblémová. Ak si však vyjdete na obed von a budete sa chcieť pozrieť, či stíhate ešte skočiť do cukrárne opačným smerom od vašej práce, môže vás nemilo prekvapiť tmavý displej. Hodinky narozdiel od niektorých svojich konkurentov nemajú svetelný senzor, ktorý by mohol automaticky ovládať jas displeja.

Nie je to však tragédia, pokým nemáte úplne znížený jas, tak niečo na tom displeji zbadáte. Navyše je v rýchlych nastaveniach, dostupných po pár potiahnutiach prstom, možnosť nastaviť svetelný senzor na maximum.

Android Wear, jeho prostredie a komunikácia s hodinkami

Operačný systém pre hodinky od Google, nazývaný ako Android Wear sa rovnako ako jeho verzie na smartfóny neustále zdokonaľuje a pribúdajú mu nové a nové funkcie.

Jednou z najpodstatnejších funkcií je práve zmena ciferníkov. Tie pribúdajú v Obchode Play každú chvíľu a je ich možné upravovať priamo z telefónu, čo je oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie. Odporúčam aplikáciu Weareal, ktorá prináša atraktívne ciferníky s čo najviac realistickým dizajnom a správaním. Vyššie zobrazené ciferníky sú samozrejme tými základnými, ktoré nájdete v hodinkách Huawei Watch ihneď po štarte.

Jednotlivé ciferníky majú aj rôzne funkcie, k niektorým si môžete pridať krokomer, percentá batérie, počasie, zmeniť farbu ručičiek, či nastaviť fotografiu ako pozadie. Iné stavili na jednoduchosť, minimalizmus a eleganciu.

Menu je jednoduché, intuitívne a 4-jadrový procesor Qualcom Snapdragon 400 v ňom stíha listovať rýchlo. Občasné spomalenie však pocítite pri zmene ciferníku alebo pri spúšťaní aplikácií. Nie je to nič tragické, avšak nemáte po kliknutí spätnú odozvu, že sa niečo načítava, a tak sa pravdepodobne pokúsite na to opätovne klikať.

Pre spustené aplikácie slúži operačná pamäť RAM vo veľkosti 512 MB. Ja som mal stále zapnuté „Daily tracking“ ani nie z dôvodu, že by som sa snažil udržiavať kondíciu, (veď napokon som nastavený denný limit 10.000 krokov cez pracovný deň nedosiahol ani raz), ale skôr z dôvodu testovania.

Užitočná mi bola najviac aplikácia Endomondo, ktorú používam hlavne na turistiku a výlety cez víkend. Občasné využitie som našiel aj v aplikácii Google Mapy (prípadne Asistent Google). Hodinky nemajú GPS, takže polohu zisťujú prostredníctvom smarftónu.

Ukladací priestor v hodinkách má veľkosť 4GB. Počas testovania som sa k obmedzeniam z dôvodu nedostatku veľkosti voľného miesta v hodinkách nedostal.

Cez hodinky nie je možné telefonovať. Síce v nich nájdete zoznam kontaktov aj s fotografiami a číslom a taktiež sa vám zobrazuje pri prichádzajúcom hovore možnosť prijať alebo odmietnuť hovor, rozprávať musíte do telefónu. To som využíval pri cestovaní v aute, keď som najskôr pozrel na hodinky a podľa mena volajúceho sa rozhodol, či má cenu zdvihnúť alebo radšej zrušiť a venovať sa riadeniu.

Na textové správy je možné odpovedať. Na výber máte dve možnosti, vybrať rýchlu reakciu prostredníctvom smajlíka alebo „napísať text“ hovoreným slovom, prostredníctvom Google rozpoznávania hlasu. Táto možnosť nie je dokonalá, ale na druhú stranu ani nefunguje zle. Nemôžete byť v moc rušnom prostrední, kde je okrem vášho hlasu počuť aj iné slová.

Pri potiahnutí lišty zhora sa zobrazuje stav batérie, aktuálny dátum a môžete si vybrať jedným kliknutím tichý režim (iba vibrovanie) alebo zvukové upozornenia na notifikácie. Ostatné nastavenia ako Wi-Fi, či Bluetooth musíte zapnúť cez hlavné menu.

Potiahnutím prsta smerom dole, si môžete listovať v prijatých notifikáciách a kartách spustených aplikácií. Najčastejšie som tam našiel emaily, správy, výstrahy počasia, fitness aktivity a ďalšie. Každá karta má svoje ďalšie záložky, ktoré listujete horizontálne doľava alebo doprava. Môžete si tak nechať otvoriť mail z hodiniek priamo na telefón, či po vybavení túto kartu zmazať (zahodiť).

Inteligentné hodinky sú zariadenia, ktoré vám majú sprostredkovať notifikácie a niektoré funkcie z vášho telefónu, čím vám uľahčia „život“ a upozornia vás oveľa pohodlnejšie a rýchlejšie na novinky z vášho internetového sveta.

Nie je to plnohodnotná náhrada smartfónov, preto všetkým tým, ktorí sa dívajú na hodinky pomerne skepticky a hovoria, že za rovnakú cenu si radšej kúpia telefón, musím odkázať, že som mal rovnaký pohľad na vec, kým som nevyskúšal smart hodinky na vlastnej koži.

Výdrž batérie

Pri hodinkách by možno niekto čakal konečne aspoň týždňovú výdrž, avšak nie je tomu tak. Batérie v nich majú len približne 10% kapacity z batérií telefónov. Takže nočný interval nabíjania budete podstupovať aj pri tomto zariadení, avšak…

…nevidím to ako problém. Každý večer si dávam hodinky z ruky dole a či už kvôli sprchovaniu, alebo spaniu, odložím ich niekam na bok, nočný stolík alebo stôl. Potom už je najmenej, položiť ich na magnetický bezdrôtový podstavec pre nabíjanie. Ráno si ich nasadíte na ruku a sú 100% pripravené na používanie.

Pre nabíjanie musia byť hodinky položené správnym smerom, takže aj keď je dockovacia stanica magnetická a okrúhla, musíte dať pozor, ako hodinky položíte. Určite ste si všimli 4-pinový kontakt na zadnej časti hodiniek, ktorý musí dosadnúť na protikus podstavca. Stačí len správne namieriť a magnet už vykoná všetko ostatné za vás.

Testoval som 3 spôsoby používania a odsledoval som, koľko pri nich batéria vydržala. Vždy som mal Bluetooth zapnutý, keďže nepredpokladám, že by si niekto kupoval inteligentné hodinky so zámerom, že ich potom bude používať iba na ukazovanie času.

 1. jas displeja: 5 max, BT: zapnutý, displej stále zapnutý, výdrž batérie bola od 8:00 do 22:00 toho istého dňa (14 hod – 1 pracovný deň)
 2. jas displeja: 5 max, BT: zapnutý, automatické vypínanie displeja, výdrž batérie sa pohybovala od 8:00 do 17:00 ďalšieho dňa (33 hod – 1,5 dňa)
 3. jas displeja: 1, BT: zapnutý, automatické vypínanie displeja, výdrž batérie sa dala natiahnuť na (2,5 dňa).

Vo všetkých troch prípadoch, som mal neustále pripojený telefón s internetom a notifikácie (na maily, správy, telefonáty, check-iny, a ďalšie informácie apiek) chodili v bežných časových intervaloch človeka, ktorý používa sociálne siete a je stále online.

Ak ste doteraz nemali žiadne zariadenia bezdrôtovo spárované s vašim mobilným telefónom, zmenu pocítite aj v prípade výdrže smartfónu. Celodenná komunikácia s hodinkami cez bluetooth si tiež zoberie časť energie z batérie telefónu, takže sa pripravte na častejšie nabíjanie aj tohto zariadenia. Na 100% kapacity sa hodinky nabijú za približne 70 minút.

Na začiatku testu sa mi zdala výdrž hodiniek pomerne slabá, avšak používaním som zistil, že je dostatočná. Bez problémov vám hodinky vydržia fungovať aspoň 1 pracovný deň (až do večera). Keď si zabudnete nabíjačku a budete niekde mimo, napríklad na pracovnej ceste, znížením jasu a vypnutím merania krokov ušetríte dostatok energie.

Vďaka technológii AMOLED displeja sa šetrí energia aj v prípade, že si nastavíte zobrazenie displeja / ciferníku, na vždy zapnuté. Čierne pixely sa nezobrazujú, ale sú vypnuté, takže z batérie sa využíva energia iba na zobrazovanie aktívnych pixelov pre ručičky a číslice.

Technické špecifikácie smart hodiniek Huawei Watch

Telo Rozmery 42 x 42 x 11.3 mm
Váha 60,5 gramov
Materiál nehrdzavejúca oceľ
Podpora SIM Nie
 Ostatné – IP67 certifikát – ochrana proti prachu a vode
– vodotesné do 1 metra po dobu 30 minút
– kompatibilné s o štandardnými 18mm remienkami
Displej Typ AMOLED kapacitný, 16 miliónov farieb
Veľkosť 1.4 palca (~71.5% pomer displeja k telu)
Rozlíšenie 400 x 400 pixels (~286 ppi hustota bodov)
Multitouch Áno
Ochrana Safírové ochranné sklo displeja
Funkcia Možnosť nechať displej stále zapnutý
Platforma OS Android Wear OS
Chipset Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400
CPU Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
grafický chip Adreno 305
Pamäť Pamäťové karty Nie
Vnútorná pamäť a RAM 4 GB, 512 MB RAM
Komunikácia WLAN Wi-Fi 802.11 b/g
Bluetooth v4.1, LE
GPS Nie
Radio Nie
USB Nie
Zvuky Typy upozornení Vibrácie, MP3, WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Nie
Funkcie Senzory Akcelerometer, gyroskop, srdcový tep, barometer
Správy SMS, Email, IM
Prehliadač Nie
Java Noie
 Ostatné – MP3 prehrávač
– Prehliadač fotografií
– Ovládanie hlasom
Batéria Typ Nevymeniteľná Li-Ion 300 mAh batéria
Bežné používanie 36 hodín
Rýchle nabíjanie Áno

Plusy

 • Jeden z najkrajších dizajnov aké si môžete medzi smart hodinkami vybrať
 • Vibrácie sú „príjemné“ (ak sa to dá tak nazvať) a dostatočne silné
 • Odolné safírové ochranné sklíčko proti poškriabaniu
 • Android Wear, ktorý stále napreduje
 • Možnosť vymeniť ľubovoľné 18 mm remienky
 • Možnosť prečítať si celý obsah správy a e-mailov priamo na hodinkách
 • Možnosť prijať alebo zamietnuť hovor priamo na hodinkách
 • Vodeodolnosť a prachuvzdornosť (IP67 – neodporúča sa s nimi kúpať)
 • Podpora komunikácie aj so zariadeniami iPhone (notifikácie: áno, inštalácia aplikácií: nie)

Mínusy

 • Občasné spomalené reakcie bez vizuálnej odozvy, či loading animácie
 • Hodinky nemajú svetelný senzor pre automatickú zmenu jasu
 • Notifikácie je potrebné vymazať jednotlivo
 • Cena začínajúca na hranici 300,-EUR so základným čiernym koženým remienkom. Za kovový si priplatíte ešte o jednu 100-vku viac.

Záverečné zhodnotenie

Inteligentné hodinky akejkoľvek značky ešte neslúžia ako plnohodnotné zariadenia, ktoré by boli schopné poskytnúť všetci funkcie, na ktoré ste zvyknutí z mobilných telefónov. Huawei Watch a ich prémiový dizajn dopĺňa chýbajúce miesto, kvôli ktorému budete mať dôvod na nosenie tohto produktu.

Všetky upozornenia z telefónu máte priamo na pohľad, nemusíte ani na nič klikať. Ovládať ich dokážete pohnutím ruky (gestami). To prináša do vašich každodenných aktivít ako je šoférovanie, bicyklovanie, porady v práci, či večerné posedenie v bare, bezprostredný kontakt s dianím vo vašom internetovom svete bez toho, aby ste museli vyberať telefón z vrecka.

Smart hodinky síce nie sú produkt, bez ktorého by som si nedokázal predstaviť deň, avšak ich význam som si naplno uvedomil až na konci testovania, keď som ich zrazu na ruke nemal. Pri pohľade na moje staré klasické hodinky som zistil, že funkcie, ktoré majú smart hodinky Huawei Watch, sú veľmi príjemným zlepšením komunikácie s okolitým online svetom. Navyše vyzerajú nádherne a každý deň môžete byť v inom štýle.

Zostáva už len počkať, kedy sa aj inteligentným hodinkám podarí dostať do obľúbenosti natoľko, že ich cena bude o niečo prijateľnejšia. Potom sa určite rozhodnem pre kúpu takéhoto užitočného gadgetu.

Fotografie inteligentných hodiniek Huawei Watch

REVIEW OVERVIEW
Luxusný dizajn
Kvalita spracovania a použitý materiál
Výdrž batérie
Cena
Výkon procesoru a rýchlosť zariadenia
Previous articleSamsung predstavil očakávaný S7 a S7 edge + bonus
Next articleAsus Zenfone Max recenzia: konečne poriadna batéria
Freelance fotograf a príležitostný grafik. Hlavne ale blogger, IT fanatic, nadšenec do internetu a marketingu... nedám dopustiť na skvelé autá a silné motorky :]
recenzia-huawei-watch-elegantne-smart-hodinkyHuawei Watch zažiaria medzi ostatnými smart hodinkami práve vďaka tomu, ako vyzerajú. Dostali overený systém Android Wear, ktorý je zárukou dobrej podpory a pribúdajúcich možností. Najväčším problémom pri rozhodovaní o ich kúpe, bude práve cena. Ak zoberieme ohľad na to, že je to jeden z TOP produktov vo svojom segmente, tak potom je jeho cena pochopiteľná. Som veľmi zvedavý ako bude Huawei ďalej pokračovať s vývojom takýchto zariadení...