Viete si predstavil, že by ste mali takéto pero na ZŠ a dokázali ho prepašovať na diktáty či päťminútovky z gramatiky? To by bola bomba! Ale ako by to ovplyvnilo výučbu, už radšej ani nejdem polemizovať.
Elektronické pero
Dvaja nemčúri si povedali, že posunú tie bachraté perá, ktoré sú teraz dostupné na trhu pre naše deti ešte na vyšší level…Dali do nich baterky, niekoľko mikročipov a senzorov a spravili z toho gramatického poradcu. Tento spôsob by mal naučiť používateľov tohto fantastického pera spisovnej a správnej gramatike. Aby to nebolo len také obyčajné pero, ktoré dokáže opraviť zopár chýb a zavibruje pri tom, pripojili ho aj na Wi-Fi. To už je niečo kúzelné. Čo poviete? Deti budú z toho šalieť.

Predstavím aj tvorcov tohto pera a určite vysmiatých oteckov svojich detí – Falk Wolsky a Daniel Käsmacher. Daniel je fakt macher, pretože tvrdí, že pero by malo naučiť okrem hláskovania a gramatiky aj krasopis. To si neviem zrovna predstaviť ako, ale dajme tomu, že v tom pere je možno viac mágie ako technológií.
Pomenujme ho Lernstift pero
Skúsim o ňom písať trošku ľudskejšie, ako len keď opisujem kúsok hardvéru, pretože ani kamarát vám nie vždy poradí – toto pero práve naopak. Môžete sa na neho spoľahnúť vďaka senzorom, ktoré sledujú pohyb pera po papieri a napísané slová porovnáva s tými, ktoré má uložené v slovníku. Ak zbadá chybu, zavibruje ;) Ideálne na tiché diktáty, kedy by pípanie upozornilo striehnúcu učiteľku. Len aby si ho dievčatá neobľúbili viac ako chlapci… Myslíte, že by to nešlo?
Pero dokáže totiž kontrolovať pohyb na ktoromkoľvek povrchu a to aj vo vzduchu. Má vymeniteľnú náplň či už vo forme guľôčkového pera alebo atramentového. Otcovia pracujú aj na tretej verzii, ktorá bude mať tuhu z grafitu – na ceruzke.
Dajme mu Wi-Fi, bude sa lepšie predávať!
Kto už by nechcel pero s Wi-Fi v dnešnej dobe? Asi iba dôchodca alebo blázon. Veď môžete s ním písať somariny a potom vďaka online pripojeniu to postnúť na sociálne siete. WOW. To chcem aj ja….koniec fotografií jedál z reštaurácií, teraz začne zaplavovať facebook vlna detí píšucich super-bomba-špica-perami.

Ortografický mód: kontroluje pravopis
Kaligrafický mód: sleduje krasopis
Falk a Daniel potvrdili aj fakt, že pracujú aj na funkcii kontrolovať gramatické chyby vrátane nesprávneho slovosledu celej vety.
Ako projekt vznikol?
Vraj všetko vzniklo v hlave Wolského manželky, keď kontrolovala domáce úlohy ich syna. Bol len nápad a jej manžel to dotiahol už takmer do finálnej podoby. Projekt Kickstarter, ktorý pomáha umelcom, či podnikateľom rozbehnúť svoj biznis, posunul nemeckých „vynálezcov“ do druhého kola – to znamená, že vyrobené perá sa začnú testovať na školákoch. Pardón to znelo trošku nevhodne, začnú ich testovať samotní školáci.
Spočiatku okrem angličtiny a nemčiny by pero malo zvládnuť 40 jazykov. Perá sa do sériovej výroby dostanú začiatkom roka 2014 a ich ceny by sa mali pohybovať v rozmedzí 130-150 eur. Vďaka voľne dostupným slovníkom, ktoré vytvorila komunita používateľov slobodných softvérov, by sa k jazykom, ktoré dokáže pero opraviť, mohla čoskoro pridať aj slovenčina.
