Samsung Galaxy Xcover 3 recenzia

0

Odolný smartfón, ktorý môžete so sebou zobrať do drsných podmienok a vôbec mu nevadí, keď s ním skočíte do vody a prašného prostredia.

Ako už samotné označenie modelu hovorí, ide o 3. generáciu odolných telefónov od Samsungu z rodiny Xcover. Samsung Galaxy Xcover 3 nie je veľmi výkonný smartfón, ale na druhej strane si hravo poradí s vodou (nie len kvapkami dažďa, ale aj úplným ponorením pod hladinu), prachom a nárazmi. Jeho dizajn je veľmi atraktívny a medzi výbavu do batohu každého dobrodruha veľmi pristane.

Aby som bol konkrétny, podľa certifikácii (MIL-STD-810G a IP67) by mal teda vydržať pod vodou 30 minút v hĺbke 1 m a pády z výšky 1,2 m by mu tiež nijako nemali ublížiť (samozrejme okrem vizuálnych škrabancov). Prach, piesok, vibrácie, soľ a dokonca aj vysoké teploty (od -25°C do +55°C) znáša lepšie než bežné elektronické zariadenie. Pritom nevyzerá vôbec ako gumená vysielačka, ale ako stredne veľký dotykový telefón v ochrannom obale, akurát, že to nie je obal, ale samotný kryt telefónu.

Odolné telo a hardvérové tlačidlá

Po obvode Xcover 3 je širšia hrana, ktorá chráni hlavne displej a teda v prípade, že by sa vám telefón šúchal po rovnej ploche, displej by mal ostať bez škrabanca, pretože hrana vystupuje pár milimetrov nad ochranné sklo displeja. Vďaka materiálu, z ktorého je hrana vyrobená sa dobre drží a ani pri práci s vodou sa vám telefón nešmýka.

Tradične ako obaja predchodcovia z rodiny Xcover, aj tento model má hardvérové tlačidlá. To z dôvodu, že pod vodou nie je možné používať dotykový displej ani kapacitné tlačidlá, ktoré sa používajú na väčšine smartfónov.

Jeho outdoorový dizajn je preto podčiarknutý trojicou hardvérových tlačidiel, na ktoré sa dá pomerne ľahko zvyknúť a napokon prídete nato, že reálna odozva kliknutia tradičného tlačidla je prirodzená a vždy na 100% viete, že ste dobre stlačili to, čo ste chceli aj keď nie sú podsvietené.

Zadná strana je z mäkkého odnímateľného krytu, pod ktorým nájdete vymeniteľnú Li-Ion batériu s kapacitou 2200 mAh, čo na výdrž pre 4,5″ displej postačuje na celý deň. LED blesk, objektív aj reproduktor vyzerá úplne rovnako ako na ostatných telefónoch. Takisto microUSB nie je špeciálne zakrytované, pritom je plne vodotesné.

Pri skladaní krytu si musíte dať dobrý pozor, aby ste poriadne zatlačili po celom obvode, kde je tesniaca guma, ktorá chráni batériu pre vodou.

Predná strana telefónu obsahuje samozrejme na hornej strane reproduktor a prednú 2Mpx kameru. Nenájdete tu však senzor na svetlo, takže automatické regulovanie jasu displeja nie je k dispozícii. Ak ste zvyknutí na notifikačné diódy, tak si budete musieť zvyknúť kontrolovať udalosti telefónu bez nich, pretože ich tu tiež nenájdete.

Špeciálnym tlačidlom Xcover na ľavej strane, si môžete nastaviť niektorú z funkcií / aplikácií v telefóne, ktorá bude spustená po kliknutí. Pri krátkom stlačení si môžete nastaviť napríklad svietidlo, pri dlhom stlačení zapnúť kameru alebo inú outdoorovú aplikáciu, napríklad na navigáciu alebo meranie športových aktivít.

Ovládanie pod vodou

Voda je vodivá, čo samozrejme spôsobuje nechcené stlačenia. Takže ak budete liať na telefón vodu, uvidíte ako si „robí čo chce“. Prepínanie obrazoviek, prípadne otvorenia aplikácií (to sa však deje veľmi zriedka). V podstate si telefón myslí, že ťaháte prstom po obrazovke, preto sa pri natáčaní pod vodou ovláda telefón hardvérovými tlačidlami. Napriek tomu sa niekedy stane, že pri ponáraní alebo vyťahovaní z vody sa vám fotoaparát zazoomuje.

Video test – Xcover 3 natáčanie pod vodou

Displej mierne zaostáva

Pri Samsungoch už očakávame krásne farby v podaní Super Amoled displejov. Model Xcover 3 má displej s technológiou TFT, takže kontrast a sýtosť farieb sa vám môže zdať nízka. Rozlíšenie by tiež potešilo aspoň HD, avšak telefón má na 4,5″ palcovom displeji len 480×800 bodov, čo je hustota 207 pixelov na palec (ppi). Pre porovnanie rovnako odolný CAT S50 má na 4,7″ displeji s HD rozlíšením hustotu 312 ppi. Čo už je pre oko o jemnejší obraz, ale na druhej strane je jeho cena raz taká ako Samsungu Galaxy Xcover.

V prípade veľmi slnečných dní sa vám absencia automatickej regulácie jasu displeja nepostará o prispôsobenie svietivosti, ale možnosť zapnutia režimu „Vonku“ funguje celkom dobre. Farby sa presvetlia ešte viac, ako je bežné maximum, čím vylepšia zobrazovanie na ostrom slnku. Po vstupe do interiéru si režim však budete vypínať.

Výkon versus cena za Xcover 3

4-jadrový procesor s taktovacou frekvenciou 1,2GHz a čipsetom Marvell Armada PXA1908, postačí všetkým, ktorí potrebujú telefón funkčný v každom počasí. Pre chod systému je vhodný natoľko, aby bolo všetko štandardne rýchle a bez zdĺhavej odozvy. Občasné primrznutie v prehliadači Chrome s množstvom otvorených kariet alebo pri aktualizácií aplikácií na pozadí, sa objaví.

To však pri jeho cenovke približne 230,-EUR (13.9.2015) je ospravedlniteľné. Navyše ak ponúka certifikovanú odolnosť, čo je jeho najhlavnejšou výhodou oproti ostatným telefónom v rovnakej cenovej kategórii.

Pre výkon zariadenia je dôležitá aj operačná pamäť RAM. Tá je v Xcover 3 vo veľkosti 1,5GB, čo je minimálna hranica pre pohodlnú prácu. Z 8GB úložiska ROM vám systém zoberie značnú časť a ostane vám približne 5GB voľného miesta. Možnosť rozšírenia microSD kartami do veľkosti 128GB preto určite poteší.

V telefóne nájdete Android 4.4.2 KitKat so staršou nadstavbou TouchWiz od Samsungu. Niektoré špeciálne funkcie ako sú gestá, rozdelenie obrazovky, jednoduchý režim prostredia a grafické témy nadstavba nepodporuje.

Fotoaparát

Rozlíšenie 5MPix je na dnešnú dobu nižšia hranica ako je bežné, ale na druhej strane môžu byť aj menšie fotografie kvalitné. To však pri Xcover 3 až tak celkom neplatí. Navyše je pomer strán 4:3, takže pri prezeraní týchto fotografií som si pripadal, akoby som pozeral obsah môjho starého telefónu Nokia N95.

V rovnakej cenovej kategórii nájdeme telefóny s lepším fotoaparátom 8-13Mpix, ale pod vodu s nimi ísť nemôžete. Fotografie v noci? Jedine ak sa už naozaj nedá nič iné robiť, alebo pri fotení z blízkej vzdialenosti s prisvetlením LED. Inak sú dosť zašumené a bez kontrastu. Video, ktoré má okrem režimu pod vodou aj niekoľko ďalších, vám natočí vaše momenty v rozlíšení HD 720p.

Ukážka fotografií

Technické špecifikácie Xcover 3

  • OS: Android 4.4 KitKat,
  • procesor: štvorjadrový 1,2; chipset: GHz, Marvell Armada PXA1908
  • grafický procesor: Vivante GC7000,
  • displej: TFT, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 480 x 800 b., 4,5“ (114 mm)
  • fotoaparát: 5 Mpix, LED blesk,
  • predná kamera: 2 Mpix
  • pamäť: 8 GB + 1,5 GB RAM + microSD karta,
  • prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA, HSUPA, LTE, Bluetooth, microUSB, Wi-Fi (802.11 b/g/n), NFC,
  • ostatné: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, akcelerometer, IP67,
  • batéria: Li-Ion 2 200 mAh
  • rozmery: 133 x 70 x 10 mm,
  • hmotnosť: 154 gramov,
  • cena: 230,-EUR (13.9.2015)

Plusy

  • certifikáty IP67 a MIL-STD-810G
  • odolné pogumované telo sa dobre drží a je príjemné na dotyk
  • štýlový outdoorový dizajn
  • tlačidlo Xcover s možnosťami nastavenia
  • kvalitné spracovanie (nič nevŕzga, všetko je pevné)
  • plynulý chod operačného systému pri bežnom používaní
  • výdrž batérie
  • cena

 Mínusy

  • tlačidlo Xcover pre zapnutie svietidla nespustíte pri zablokovanom telefóne
  • tečúca voda po displeji náhodne ovláda telefón
  • kvalita fotografií a videa je slabší priemer
  • absencia senzoru pre automatickú reguláciu jasu
  • displej s rozlíšením 480×800

Záver

Tento pre mňa dizajnovo veľmi príjemný telefón som si počas testovania obľúbil. Perfektne sa držal a rovnako dobre sa ovládal. Hardvérové tlačidlá sú príjemným pohľadom späť na klasické telefóny, avšak funkčne sú pre tento typ telefónu veľmi vhodné.

Ak ho budete porovnávať s konkurenciou, vždy nájdete o niečo lepšie vybavený smartfón v rovnakej cene, avšak nesmiete zabúdať, že najväčšou výhodou Galaxy Xcover 3 je práve odolnosť a vodotesnosť. Takže pri kúpe takéhoto zariadenia to bude vždy kompromis, alebo racionálne rozhodnutie podľa toho, čo používate. Ak sedíte v kancelárii, je vám tento telefón zbytočný na to, aby ste ukázali kolegom, že sa dá opláchnuť vo vode.

Ak ste aktívny (športovec) a so sebou beriete všade svoj telefón, na ktorý nemôžete brať ohľad v každej situácii a nosiť ho v mäkkom puzdierku, tak potom vám Xcover 3, so svojimi vlastnosťami za cenu dvoch stoviek, poslúži ako verný spoločník na dobrodružných cestách.

Extra video (síce v nemčine, ale k tomu, čo robia na videu „netreba“ komentár).