Samsung Galaxy K Zoom – recenzia časť 1. Unboxing

2
Samsung Galaxy K Zoom krabica

Po tom, čo Samsung predstavil už niekoľko hybridných zariadení, ktoré boli niečo medzi smartfónom a kompaktným fotoaparátom, tu je najnovšie Samsung Galaxy K Zoom. Prvá časť z recenzie na tento špičkový telefón bude venovaná rozbaľovaniu.

Na začiatok sa obzrieme trošku späť do minulosti. Aj na tomto blogu som vám ukázal podrobne Samsung Galaxy Cameru, čo bol vlastne ultrazoom fotoaparát s veľkou dotykovou obrazovkou a operačným systémom Android, avšak plnohodnotný telefón to nebol. Dokonca nemal ani rozmery, ktoré by sa zmestili do vrecka nohavíc. To bolo za cenu 21-násobného zoomu, ktorý musí byť predsa na hrúbke zariadenia vidieť.

Najnovší hybridný model od Samsungu, a teda Samsung Galaxy K Zoom, ktorého predchodca bol Samsung Galaxy S4 Zoom, má polovičné priblíženie než Galaxy Camera a vďaka tomu ho je možné pohodlne nosiť vo vrecku nohavíc. Taký prijateľný kompromis trochu hrubšieho telefónu, na úkor praktickosti, ale zasa s obrovskou výhodou kvalitného fotoaparátu. Poďme sa naň teda pozrieť pekne od začiatku.

Balenie

Aktuálne majú krabice telefónov Samsung dizajn imitácie dreva. Na obrázku zhora sa nachádza ilustračná fotografia, ktorá nemusí korešpondovať s farbou zariadenie vo vnútri. Konkrétna farba je napísaná na štítku so sériovým číslom.

Zo zadnej strany sa nachádza základná technická špecifikácia, ktorá vám priblíži hlavné prednosti telefónu a samozrejme kódové označenie modelu SM-C115, čo prislúcha práve pre K Zoom.

Obsah balenia

Po otvorení krabice nájdete na vrchu chrbtom otočený Samsung Galaxy K Zoom a určite Vás hneď zaujme veľký objektív, ktorý je na celú šírku zariadenia. Je to samozrejme najväčšia prednosť telefónu, tak prečo ju neukázať hneď po otvorení.

Optiku a pohyblivú krytku objektívu chráni ešte jedno bezpečnostné sklíčko. To z toho dôvodu, aby nedošlo pri nosení vo vačku k poškodeniu častí alebo poškriabaniu šošovky. Na tomto sklíčku je ochranná fólia, ktorá je však dočasná a treba ju strhnúť.

Rovnako tak, ani ochranná fólia na displeji nie je stála, ale je iba reklamná s popismi. Takže po jej strhnutí máte displej „nahý“ bez žiadnej ochrany. Tu sa pravdepodobne výrobca spolieha na to, že ochranné sklo displeja Gorilla Glass 3. generácie je dostatočne odolné voči akémukoľvek vplyvu alebo materiálu. A naozaj, po troj mesačnom každodennom nosení nie je na displeji ani jeden škrabanec alebo oderok. Takže sa nemusíte báť nosiť telefón bez dodatočnej ochrannej fólie.

Po vytiahnutí telefónu a otvorení druhej časti krabice, v nej nájdete klasické príslušenstvo, ktoré obsahuje: Nabíjačku, USB/nabíjací kábel v jednom, Head set slúchadlá a náhradné gumové nadstavce. A napokon ešte zabalená prednabitá Li-ion batéria 2430 mAh a stručná užívateľská príručka.

Spodná časť Galaxy K Zoom

Ak ste už prišli do styku s telefónmi Samsung, tak vás neprekvapí pomerne tradičné rozdelenie ovládacích tlačidiel. Hardvérové tlačidlo v strede telefónu, pomocou ktorého sa dá napríklad aj zdvihnúť hovor, alebo odblokovať pohotovostný režim. Na pravej strane sa nachádza krok späť, ale pozor, vľavo už nie je tradičné Menu, ale zoznam naposledy spustených aplikácií. Používaním zistíte, že ide naozaj o dobrú zmenu.

Na pravej hrane zariadenie vidieť hardvérovú dvojpolohovú spúšť fotoaparátu, ktorou spustíte fotoaparát z akejkoľvek pozície menu, avšak nie z pohotovostného režimu (uspatého telefónu).

Samozrejme na spodnej lište, ktorá je len imitáciou chrómu (ale musím uznať, že veľmi vydarenou) je primárny mikrofón a Micro USB 2.0, ktoré podporuje prenos obrazu tzv. MHL 1.3 (Mobile HighDefinition Link) vďaka čomu si svoje fotografie môžete pozrieť priamo na TV alebo inej veľkej obrazovke cez MicroUSB – HDMI kábel.

Horná časť zariadenia

Okrem dostatočne hlasného reproduktoru pre hovory sa tu nachádza 2MPx predná kamera a vedľa nej senzory na svetlo a priloženie. Na pravej hornej strane je dvojité tlačidlo pre ovládanie hlasitosti, nižšie od neho sa nachádza Power button pre zapínanie a vypínanie telefónu. Na samotnom vrchu, sa zhora nachádza 3,5mm jack pre slúchadlá, ktorý však nepodporuje video prenos.

Ľavá strana je bez tlačidiel, čo je logické, z dôvodu, že telefón je určený primárne pre fotografovanie, a tak práve v týchto miestach budete zariadenie držať. Umiestnenie tlačidiel na tejto strane by nebolo moc šťastné riešenie. Nachádza sa tu však slot na MicroSD karty a dierka pre pútko.

Zadná strana

Ešte raz sa vrátime k zadnej strane K Zoomu, pretože tá je skutočne najdôležitejšia. Ako vidíte, telefón má naozaj veľký objektív, ktorý je však v porovnaní so Samsung Galaxy S4 Zoom alebo Samsung Galaxy Camera, pomerne slušne zapustený a zariadenie K Zoom tak viac pripomína smartfón s objektívom, než kompaktný fotoaparát s telom telefónu.

Perforovaný zadný kryt v modrej farbe je naozaj nádherný a veľmi príjemný na dotyk. V ruke sa vôbec nešmýka ani pri hraní, či dlhodobom používaní. Vďaka objektívu, ktorý je z tela trošku odstúpený, sa dobre drží telefón aj v jednej ruke.

Xenónový blesk má vedľa seba oranžovú diódku, ktorá pomáha automatickému zaostrovaniu pri zhoršených svetelných podmienkach. Nočné fotografie tak dostanú úplne inú úroveň, než na ktorú ste boli pri smartfónoch s LED prisvetlením zvyknutí.

Bohužiaľ však na nakrúcanie videa v noci budete musieť zabudnúť (rovnako aj na aplikáciu Svietidlo). Chýba totiž na zadnej strane LED dióda, ktorá by svietila nepretržite. Viem si naozaj predstaviť miesto aj využitie takéhoto LED svetla. Prečo ho tam ale konštruktéri nedali?…

Po prvom zapnutí

Po vložení batérie a strhnutí fólií, môžete telefón slávnostne zapnúť. Prvé zapnutie trvá dlhšie, pretože sa telefón konfiguruje a inštaluje. Automaticky po pripojení na Wi-Fi sa začnú inštalovať aktualizácie a sťahovať nové aplikácie.

Užívateľské rozhranie je Android 4.4 Kitkat s nadstavbou tradične od Samsungu TouchWiz. Viac o ovládaní a softvérovom vybavení si povieme v ďalšej časti recenzie.

Technické špecifikácie

 • OS: Android 4.4 KitKat + TouchWiz UI
 • procesor: štvorjadrový 1,7 GHz
 • frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 Mhz + LTE
 • rozmery: 138 x 71 x 20 mm
 • hmotnosť: 200 gramov
 • displej: Super AMOLED, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 720 x 1 280 b., 4,8“ (122 mm)
 • fotoaparát: 20,7 Mpix, xenónový blesk, prisvetľovacia LED dióda, autofókus, 1/2.3 BSI CMOS snímač, 10x optický zoom, optická stabilizácia obrazu, tlačidlo spúšte, nahrávanie Full HD videí (1 920 x 1 080 b., 60 fps),
 • predná kamera: 2 Mpix
 • pamäť: 2 GB RAM + 8 GB ROM + microSD karta (do 64 GB),
 • globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps),
 • lokálny prenos dát: NFC, Bluetooth 4.0, microUSB, Wi-Fi, MHL 1.3, DLNA,
 • hudba: MP3 prehrávač, 3,5 mm jack,
 • ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, Glonass, akcelerometer,
 • batéria: Li-Ion, 2 430 mAh
 • cena: cca 460,-EUR (4.10.2014)

Fotogaléria Samsung Galaxy K Zoom