robert bosch photography

Na takmer všetkých fotografických magazínoch a fórach nájdete fotografie, ktoré spravil Robert Bösch v Alpách za pomoci horolezcov. Nejde teda o klasické fotografie outdoorových akcií v horách, ale ako píšu svetové médiá, ide o epický projekt k 150. výročiu prvého zdolania hory Matterhorn.

Matterhorn

Známa skalná veža Matterhornu sa týči nad malebným švajčiarskym mestečkom Zermatt a talianskym mestom Breuil-Cervinia vo Val Tournanche. Názov Matterhorn vznikol pravdepodobne z nemeckých slov „matt“ vo význame údolie, lúka a „horn“ – roh.

Matterhorn má na každú svetovú stranu obrátenú jednu stenu, ktoré sú nezvyčajne strmé. Sú oddelené ostrými hranami. Najčastejšou výstupovou hranou je Hörnli, ktorý je v strede najznámejšieho pohľadu na Matterhorn od Zermattu.

Matterhorn bol poslednou z vysokých alpských štvortisícoviek, na ktorú vyliezli horolezci. Už pohľad na majestátnosť štítu vzbudzoval úctu. Práve preto sa jeho zdolanie stalo v polovici 19. storočia vecou prestíže.

Prvý výstup – veľká tragédia

14. júla 1865 vystúpili na vrchol hory prví siedmi odvážni muži pod vedením jedného z najskúsenejších horských vodcov tých čias – Brita Edwarda Whympera (na ktorého počesť sa konala aj táto fotografická akcia), ktorý po niekoľkých neúspešných pokusoch predsa zdolal Matterhorn cez hranu Hörnli.

Prvý výstup bol poznačený tragédiou, keď sa pri návrate z vrcholu pravdepodobne pod dojmom víťazstva pošmykol jeden z členov výpravy Hadow a spolu so sebou do hĺbky 1400 metrov strhol ďalších troch svojich druhov. Ich telá boli neskôr nájdené na matterhornskom ľadovci. Horolezci sú pochovaní na cintoríne v Zermatte.

Fotografie Álp by Robert Bösch

Fotografia Matterhornu ako pozadie pre váš PC: 1920×1080 / 2560×1600

Video z fotografovania

zdroj: Robert Bosch, Wikipedia, Petapixel