Travel Photos #7: Nevšedná príroda Islandu

0

Nie len fotografi volia často za svoju cieľovú destináciu práve Island. Nech už tam zavíta ktokoľvek, určite si odnesie niekoľko krásnych záberov čistej prírody plnej nezvyčajných úkazov. V siedmej časti cestovateľských fotografií sa pozrieme práve na nádhernú krajinu Island.

Island má najviac výronov pár a plynov i horúcich prameňov na svete. Sústavná horúčava, ktorá sa udržiava pod zemským povrchom, vytvára bublajúce horúce pramene a bahniská. Na Islande nájdeme zaujímavosti hlavne v parku Þingvellir, v parku sa dostaneme k jedinečnému jazeru Mývatn, najväčšiemu európskemu ľadovcu Vatnajökull, pestrému južnému pobrežiu a samozrejme k vodopádu Gullfoss a gejzíru Strokkur.

Na Islande sú tiež jednými z najväčších atrakcií pre turistov aj výlety loďou za pozorovaním veľrýb, nočné výlety za polárnou žiarou (v čase zhruba od septembra do marca), alebo výlety naľadovec. Pre jazdu po ľadovci Islanďania upravujú autá tak, že im zvyšujú podvozky a montujú obrovské pneumatiky s možnosťou regulácie tlaku v nich z miesta vodiča – pri jazde po ľade a snehu ich musia totiž „spustiť“ asi na polovičný tlak.

Na Islande sa nachádza najväčší počet termálnych prameňov na Zemi. na ostrove je cca 800 geotermálnych oblastí a 7 000 termálnych prameňov. Teplé pramene Islanďania využívali od pradávna. Používali ich na pranie bielizne, na kúpanie, niekedy sa v nich aj varilo. Siali tam zeleninu a obilie, ktoré rýchlejšie rástlo. Postupom času sa uskutočňovali prvé pokusné vrty na horúcu vodu. Prvá budova, ktorá bola vykurovaná geotermálnou vodou sa stala v roku 1930 škola v Reykjavíku. K tomuto potrubiu sa postupne pripájali ďalšie budovy. V súčasnosti už takto kúri 85 % všetkých domácností.

Zaujímavosti o Islande

 • Najznámejší výver Geysir prepožičal svoje meno gejzírom.
 • Teplú vodu vyvierajúcu z hlbín Zeme využívajú Islanďania na vykurovanie domov, skleníkov a chodníkov v meste.
 • Pre turistov, ktorí začínajú pomaly okupovať Island, je počasie jedným z veľkých strašiakov (ďalším sú astronomické ceny.)
 • Príslovie: „Zdá sa Vám, že je škaredé počasie? Počkajte 10 min. a bude ešte horšie.
 • Najlepšie je navštíviť Island od pol. júna do konca augusta, kedy slnko zapadá len na niekoľko hodín. Podnebie ovplyvňuje Golfský prúd. Zimy na pobreží sú mierne, letá chladné.
 • V strede ostrova je podnebie takmer polárne. Veľká oblačnosť a hmla trvá vyše polovicu roka.
 • 1300 slnečných hodín.
 • Magnetom pre bohatých turistov je safari na veľryby.
 • Islandský papagáj=mníšik bielobradý, prezývaný lundi. Odchytáva sa a je to vyhľadávaná špecialita
 • Národný park Þingvellir – vulkanická náhorná rovina, skanzeny (Glaumbær) – machom obrastené chalúpky, ľudové múzeum (Skógar)
 • „Zem ohňa a ľadu “ – bahenné sopky a síra v Námaskarde a tyrkysovozelené jazero Viti (v preklade peklo)

Fotografie nedotknutej prírody na Islande

zdroj: wikipedia – Island, BoradPanda