Recenzia: Samsung Galaxy Tab S 10.5

0

Tenký, ľahký a výkonný. Taký by mal byť tablet novej generácie pre tých najnáročnejších užívateľov. Spĺňa Samsung Galaxy Tab S 10.5 tieto podmienky?

K tabletu sa zvyčajne dobre hodí aj funkčné puzdro, no to väčšinou z nich robí hrubé a nie veľmi spratné zariadenia. Aby boli rozmery spolu s týmto obalom praktické, musí sa hrúbka tabletu znížiť. Preto nový Galaxy Tab S schudol na úctyhodných 6,6 mm. S dodávaným púzdrom priamo od Samsungu je tenký ako zošit a s váhou 467g si ho bez problémov hodíte do tašky ani o ňom nebudete vedieť.

Konštrukcia a materiál

Plastové telo lemuje po obvode kovový rám bronzovej farby. Zadná strana je perforovaná (imitácia kože), podobne ako u Galaxy S5 alebo Galaxy K Zoom, no narozdiel od týchto zariadení nie je drsná protišmyková, ale obyčajná lesklá. Tablet som využíval výhradne s púzdrom, takže som nejaké šmýkanie v rukách pri dlhšej práci nepociťoval.

Pri prvom dotyku hneď spoznáte, že držíte v ruke drahé zariadenie. Absolútne nič nevŕzga a telo je veľmi pevné (k čomu hlavne prispela aj „jednoliata“ konštrukcia, bez možnosti rozobratia zadného krytu). Čo je trošku škoda, pretože Samsung vie aj rozoberateľné zadné kryty spraviť tak, aby boli tiché aj po častej manipulácii s nimi. Tabletu sa tým pádom stráca možnosť svojpomocnej výmeny batérie. Ani pri silnejšom stlačení displeja sa neobjaví farebné dúhové vlnenie.

Vzadu na spodnej časti sa nachádzajú dva nezvyčajné cuplíky. Tie slúžia na špeciálne pripevnenie ochranného puzdra, je to veľmi praktické, pevné a funkčné riešenie.

Stereo reproduktory

Nevychválili ich ani na jednom zahraničnom magazíne, ich zvuková kvalita je len priemerná. Z môjho pohľadu dodám len toľko, že som s nimi bol spokojný a nepostrehol som ich „nedostatočný“ výkon. Hlasné boli v každej situácii tak akurát, či už som pozeral film, televíziu alebo youtube, takže ich hodnotím pozitívne.

samsung-galaxy-tab-s-10-5-photo-7

Samozrejme, že zo zabudovaných reproduktorov v zariadení, ktoré má len 6,6 mm, nebudete nikdy počuť ohromujúcu kvalitu zvuku. Aj keď sme v 21. storočí, každý reproduktor potrebuje ozvučnicu (priestor, ktorý vytvára zvukovú charakteristiku reproduktorovej sústavy).

Ak chcete zvukové efekty pri pozeraní filmu alebo videoklipov obľúbených pesničiek vylepšiť, odporúčam prenosný bluetooth reproduktor.

Super AMOLED displej

Nová rodinka tabletov Galaxy Tab S (jeden o veľkosti 8,4″ a tento testovaný 10,5″) má vo výbave displej s technológiou Super AMOLED, ktorá rozžiaruje farby smartfónov do sýtych farieb už poriadne dlho. Poprvýkrát je však použitá v zariadení, ktoré má uhlopriečku viac ako 10 palcov. Je samozrejme chránená systémom Gorilla Glass, takže sa nemusíte obávať používať tablet dlhodobo aj bez obalu.

Rozlíšenie vyššie ako u iPad Air2

Pri prvom zapnutí tabletu a rozsvietení displeja ma ohromila čistota a jemnosť písma a tým pádom aj celého prostredia, fotografií či HD videa. Môže za to vysoké rozlíšenie 2560 x 1600 pixelov, čo predstavuje hustotu 287 ppi.

Vďaka takejto hustote obrazových bodov je prezeranie internetových stránok v ich klasickej (nemobilnej) verzii veľmi príjemné. Voľným okom samotné pixely takmer ani nezbadáte. Takisto práca na dvoch poloviciach obrazovky má tým pádom dostatok miesta pre zobrazenie. Môžete si tak spraviť prostredie, akoby ste pracovali na dvoch smartfónoch súčasne.

samsung-galaxy-tab-s-10-5-photo-12

Oproti Retina displeju v iPade Air 2, ktorý má najjemnejšie odlesky na svete, však ten od Samsungu zaostáva. Na slnku je práca s ním sťažená a displej je takmer ako zrkadlo. Možno to ocenia dámy a pre pánov to môže zachrániť ešte automatický režim úpravy jasu, ktorý pri týchto podmienkach značne zmení kontrast a farby obrazovky, čo citeľne vylepší čitateľnosť pri priamom svetle, ale aj zníži výdrž batérie. Odlesky to však pohltiť nedokáže.

Často kritizované farby

Verné podanie farieb však táto technológia neponúka. Je ale otázne, či práve na smartfónoch alebo tabletoch potrebujú užívatelia čo najvernejšie farby. Tá hŕstka fotografov a grafikov, ktorí by možno ocenili bielu skutočne bielou, nezaváži pri rozhodovaní inžinierov v Južnej Kórei o tom, či Super AMOLED použijú alebo nie.

Pravdou však ostáva, že farby na displeji sú krásne. Áno, živšie než realita, ale pre bežného užívateľa to je len plus, napríklad pri vychutnávaní si dramatickosti filmu alebo svojich záberov z dovolenky. Pozor na prípadné sklamanie z nafotených obrázkov, keď si ich pozriete na počítači. Môže sa vám zdať, že niekde cestou stratili farbu a sýtosť.

samsung-galaxy-tab-s-10-5-super-amoled-displej

Čierna je ohromujúco tmavá vďaka vlastnostiam AMOLED displeja, ktoré si vysvetlíme nižšie. Naopak biela sa môže zdať až mierne prepálená do žlta. V nastaveniach je možné prispôsobiť adaptívne zobrazenie a zapnúť automatický tón obrazovky. Ja som aj napriek tomu využíval naplno krásu farieb Super AMOLED displeja, pretože som tým farbám jednoducho neodolal…

Dokáže viac ako IPS displej konkurencie…

Super AMOLED displej má veľkú výhodu oproti displejom, ktoré sa používajú u väčšiny ostatných konkurenčných tabletov. Čierne body totiž na obrazovke nezobrazuje, ale úplne vypína. Vďaka tomu je čierna skutočne čierna a okrem toho dokáže takáto práca s pixelmi aj ušetriť nejaké to potrebné percento batérie.

Takisto displej vyniká aj vo veľkom pozorovacom uhle, pri ktorom sa výrazne nemenia farby. Samozrejme mierne skreslenie farebného spektra nastane, ale to sa deje takmer až pri pohľade z boku.

Fotoaparát

Hlavný zadný fotoaparát s rozlíšením 8 MPx je použiteľný pre slnečné alebo svetelne dobre osvetlené scény. Pri fotografovaní v miestnosti, napríklad na prednáškach alebo v škole, sú fotografie výrazne zašumené a textúra objektov nie je tak výrazná. Aj tak sa nikdy nemôžem vynadívať, keď niekto fotí na koncerte alebo športovom podujatí s tabletom. Na to sa používajú iné zariadenia.

Späť ale k fotoaparátu. 8 MPx rozlíšenie je dostatočné pre spoluprácu s LED bleskom. Tým mám na mysli to, že keď si budete fotiť dokumenty, poznámky alebo návody aj v tmavej miestnosti, prisvetlenie LED bleskom je úplne postačujúce. Na fotografiách nie je šum a text je výrazný a čitateľný. Pomocou dostupných aplikácií si môžete takto nafotiť články priamo do PDF súboru.

Jedine takýmto spôsobom si viem predstaviť používanie fotoaparátov v tabletoch. Aby sme neobehli ten predný s rozlíšením 2 MPx, spomeniem len, že na Skype-ovanie a videohovory je postačujúci a plynulý.

Vyšší level Multitaskingu

Spomínané rozdelenie pracovného priestoru na polovicu posúva Multitasking do ešte vyššej úrovne. Nielen, že máte otvorených viacero aplikácií, ale môžete s nimi aj súčasne pracovať v reálnom čase. Nie je to zas úplne ideálne, menšie nedostatky som postrehol hneď pri prvom testovaní.

samsung-galaxy-tab-s-10-5-multitasking

Hneď prvé sklamanie príde, keď zistíte, že nemôžete takto pracovať s akoukoľvek aplikáciou stiahnutou z obchodu Play, ale len s tými, ktoré vybral a upravil Samsung priamo v nadstavbe Touch Wiz. A tých ešte nie je veľmi veľa. Podporované sú: Internetový prehliadač, Gmail, Youtube, Google mapy, či Hangouts.

Takže si môžete napríklad písať s kamošom na chate a popri tom sledovať nový Let´s play na Youtube. Ak by táto funkcia bola dostupná pre ľubovoľné aplikácie, bolo by to niečo úžasné. Možno sa toho dočkáme pri ďalšom update softvéru od Samsungu.

Dve verzie

Priznám sa, že som chvíľu hľadal slot na 4G kartu, ktorú by som tam strčil, ale nič som nenašiel. Testoval som totiž tzv. Wi-Fi verziu, ktorá je približne o 70,-EUR lacnejšia, ale zato ostávate pri cestovaní závislý na sieťach kaviarní a podnikov. Ak pracujete prevažne doma alebo v kancelárií, kde je predpokladom Wi-Fi, tak to nemusíte riešiť a za „ušetrené“ peniaze si kúpte radšej microSD kartu.

Ak potrebujete byť online aj vonku, vyberte si LTE verziu. Obe spomínané sú dostupné na našom trhu (nie je to tentokrát rozdelené na regióny sveta).

IT-Expo-2014-fotografie-40

Pozor, rozdiel nie je len v podpore LTE, ale aj v samotnom srdci zariadenia. Vo Wi-Fi verzii pracuje osem jadier procesoru Exynos 5 Octa 5420 (v ktorom sú dva štvorjadrové procesory s frekvenciou 1,9 GHz a 1,3 GHz). Tablet využíva iba potrebný počet jadier. To znamená, že v prípade nenáročnej práce, zapája procesor s jednou štvoricou jadier, ktoré sú menej výkonné ale i menej náročné na batériu. V prípade spustenia hry alebo náročnejších operácií, sa pridá druhý procesor s ďalšími štyrmi jadrami a zariadenie ide potom na plný výkon.

LTE verzia využíva na svoj výkon Qualcomm Snapdragon 800 taktovaný na 2,3 GHz. Ostatné parametre sú už identické pri oboch verziách a nájdete ich ku koncu článku.

Pamäť zariadenia

Osobne mám rád kontrolu nad spustenými aplikáciami, a tak často používam správcu spustených úloh a sem tam pozatváram už nepotrebné procesy. Možno aj vďaka tomu sa  mi operačnú pamäť RAM s veľkosťou 3GB nepodarilo zaplniť na maximum.

Naopak 16GB „voľného“ miesta na ukladanie dokumentov sa plní pomerne rýchlo. Stačí zopár častí obľúbeného seriálu, niekoľko poriadnych hier (ktoré si mimochodom zahráte na plných detailoch a bez sekania) a už sa blížite ku konečnej kapacite zariadenia. To preto, že skutočne dostupných je približne 9GB. Tú prvú polovicu je rezervovaných pre systémové súbory.

Pre maniakov, čo potrebujú mať v prenosnom zariadení svoje celé zbierky filmových noviniek alebo pesničiek, existuje možnosť rozšíriť úložisko pomocou microSD kariet až do veľkosti 128GB.

…a čo batéria?

Zatiaľ čo sa do smartfónov nezmestia veľké batérie a ich výdrž pri bežnom používaní nepresiahne jeden deň, do veľkého tela Galaxy Tabletu S 10.5 sa vtesnal 7900 mAh Li-Ion akumulátor. Áno, je to približne 3,5 násobok vašej batérie, čo máte v telefóne, ale nezabúdajte, že aj obrazovka je viac ako o 2 násobok väčšia.

Pozrime sa na to len čisto teoreticky, že 3,5 násobok zvýšenia kapacity batérie oproti 2 násobku veľkosti displeja, ktorý spotrebuje najviac energie, je predsa len pozitívny údaj, no nie?. A môžem to aj potvrdiť.

S Wi-Fi verziou tabletu som síce nemal zapnuté mobilné dáta, ani som nikomu nevolal, na druhej strane som však neustále surfoval po internete a robil veci, ktoré som mohol aj na počítači. Ale jednoducho som si na to vybral tablet. Prečo ? Je to rýchlejšie zapnuté a takmer rovnako pohodlné ako prezeranie stránok a písanie textov na klávesnici počítača. Pracovné povinnosti s ním zvládnete hravo a ešte vás poteší aj svojou výdržou.

Nepretržitá doba používania sa pohybovala okolo 10-12 hodín. Tá samozrejme závisí hlavne od jasu obrazovky a typu aktivity. Naopak, pri nabíjaní musíte nechať zariadenie pod napätím na viac ako 5 hodín.

Ak sa uspokojíte so 30% – 40% jasom obrazovky, čo zvyčajne v miestnosti, alebo vo vlaku počas zamračeného dňa je postačujúce, bude sa vám zdať, že z batérie percentná ani „neubúdajú“. Naozaj som pri sledovaní programu cez Orange TV vydržal s pár percentami batérie na celý večer.

Technické špecifikácie

  • Operačný systém: Android Android 4.4 KitKat + TouchWiz UI
  • chipset: Exynos 5 Octa (Wi-Fi verzia) alebo Qualcomm Snapdragon 800 (LTE verzia)
  • procesor: štvorjadrový 1,9 GHz + štvorjadrový 1,3 GHz pri Wi-Fi alebo štvorjadrový 2,3 GHz pri LTE
  • grafický procesor: Adreno 330
  • frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 Mhz + LTE
  • displej: Super AMOLED, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 2 560 x 1 600 b., uhlopriečka 10,5“ (267 mm)
  • fotoaparát: 8 Mpix, LED blesk, autofókus, nahrávanie Full HD videí (1 920 x 1 080 b., 30 fps)
  • predná kamera: 2,1 Mpix s Full HD videom
  • pamäť: pamäť 3 GB RAM + 16 GB ROM + microSD karta (do 128 GB)
  • pripojiteľnosť: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42,2 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)
  • prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n/ac), DLNA, Jack TV-Out
  • ostatné: hudba MP3 prehrávač, 3,5 mm jack, minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, GPS, Glonass, akcelerometer, infraport
  • batéria: Li-Ion batéria 7 900 mAh
  • rozmery: 247 x 177 x 7 mm
  • hmotnosť: 467 gramov
  • cena: zo dňa (10.11.2014) cca 500,-EUR Wi-Fi verzia / cca 570,- EUR LTE verzia

  • tenký dizajn 6,6mm
  • hmotnosť 467 gramov a praktické rozmery
  • kompaktné rozmery
  • Super AMOLED displej s vysokým rozlíšením
  • dobrá výdrž batérie
  • výkon zariadenia a plynulosť Androidu 4.4.2
  • softvérová podpora a praktické aplikácie
  • snímač odtlačkov prstov pre ešte bezpečnejšiu prácu s údajmi a dokumentami
  • automatická regulácia jasu (na priamom slnku sa displej prepne a zmení farby a kontrast tak, aby bol čo najlepšie čitateľný)

  • snímač odtlačkov prstov nie vždy funguje 100%
  • dlhodobá práca na slnku pri automatickom jase značne skráti výdrž batérie
  • vysoký lesk displeja na slnku
  • dlhšie nabíjanie batérie
  • dotykové tlačítka pri práci na výšku občas nevedomky stlačíte
  • dotykové pero by mohlo byť súčasťou tabletu (určite by ho veľká časť užívateľov uvítala)
  • microUSB 2.0 (pri nadupanom zariadení by som čakal 3 generáciu)
  • absencia NFC
  • fotoaparát

Fotogaléria

REVIEW OVERVIEW
Tenký elegantný dizajn
Konštrukcia (plast + kov)
Displej s rozlíšením 2.560 x 1.600
Výkon a plynulosť zariadenia
Výdrž batérie
Previous articleOchutnávka na Assassin’s Creed Unity
Next articleElastické autá od Chrisa LaBrooya
Freelance fotograf a príležitostný grafik. Hlavne ale blogger, IT fanatic, nadšenec do internetu a marketingu... nedám dopustiť na skvelé autá a silné motorky :]
recenzia-samsung-galaxy-tab-s-10-5Samsung Galaxy Tab S 10.5 na mňa najviac zapôsobil neskutočne jemným rozlíšením displeja a maximálne plynulým chodom. O výkone teda niet pochýb. Obával som sa výdrže batérie, ale tá je na chválitebnej úrovni. Neprekážalo mi ani umiestnenie ovládacích prvkov a senzorov. Funkčné puzdro od Samsungu je dobre nastaviteľné a ani moc nepridá na hrúbke zariadenia. Čítačka odtlačkov prstov zaručí, že svoje dáta budete mať v bezpečí aj pri cestovaní a tak sa môže stať toto zariadenia vaším profesionálnym spoločníkom. Predpoklady na to má...