Adonit Jot Pro recenzia: dotykové pero pre tablet aj smartfón

0

Chýbala vám možnosť použiť dotykové pero ako má napríklad Samsung Note? Možno práve Adonit Jot Pro vám pomôže pri ručnom písaní poznámok alebo aj pri bežnom ovládaní zariadenia s kapacitným dotykovým displejom.

Ako funguje Adonit Jot Pro?

Bežné „stylusy“, ktoré tu sú ako príslušenstvo k akémukoľvek dotykovému telefónu, či tabletu, majú často hrubé gumové zakončenie, ktoré je síce lepšie ako váš prst, ale nie tak presné ako hrot Jot Pro.

Stylus Adonit Jot Pro je zakončený hrotom s guľôčkou. Aby nedošlo k poškriabaniu displeja je na konci hrotu ochranná plocha v tvare malého disku. Je priesvitná aby ste videli, kde s hrotom začínate písať. Vyzerá to celkom zvláštne, ale dôležité je, že to funguje a váš displej je chránený.

Stylus je veľmi presný, čo sa týka ovládania aplikácii, systému alebo hier. Pre čitateľné písanie však musíte mať ťahy pomalšie, než pri bežnom písaní na papier. Toto však závisí aj od aplikácie, pretože som pozoroval, že nie pri každej to bolo rovnaké. Krátke čiarky a malé detaily sa kreslili najťažšie a niekedy to jednoducho neposlúcha.

Niektoré aplikácie boli viac „spomalené“ iné reagovali svižnejšie. Vo všeobecnosti však môžem povedať, že stylusom sa dobre robia veľké čiary a znaky. Takže kreslenie tvarov a písanie veľkých slov vám pôjde pekne.

Písanie ručných poznámok z prednášky vás omrzí behom prvej vety. Jednoducho na takéto veci je klasické pero a zošit neprekonateľný. Ak však potrebujete mať zopár najdôležitejších poznámok z vyučovania alebo myšlienok z porady synchronizovaných vo vašich zariadeniach, napríklad cez Evernote si pomocou tohto pera jednoducho a hlavne rýchlo zaznačíte všetko dôležité.

Plocha ochranného disku sa nenakláňa rovnako. Pri detailnom pohľade zistíte prečo. Hrot pera nie je na disk napojený symetricky na stred, ale na jeho kraj. Vďaka tomu je náklon veľmi veľký, ale len v určitom bode, ak sa nachádza ďalej od prstov.  Ak otočíte pero tak, že sa nachádza hrot bližšie k prstom, stylus musí byť pomerne kolmo, aby bola plocha disku rovnomerne s displejom.

Dizajn a materiál

Nič extravagantné, veľmi jednoduché ale celkovo vyzerajúce dobre a elegantne. Telo tvorí leštený hliník a tento testovaný model bol v červenom prevedení. Polovica pera je matnej až takmer bordovej metalickej farby, druhá polovica je pogumovaný protišmykový povrch. Žiadne problémy som pri dlhšej práci nezaznamenal, takže to funguje tak, ako má.

Samostatnou časťou pera je „vrchnák“, ktorý však môžete pri práci naskrutkovať na hornú časť, aby ste ho nestratili. Pri cestovaní ho dáte klasicky na spodnú časť ako ochranu hrotu a stylus môžete smelo hodiť do vačku alebo do tašky medzi ostatné veci.

Výhodou je magnetické vnútro, takže si ho na iPad-e pripevníte veľmi jednoducho len priložením a môžete sa venovať práci s rukami. Keď ho budete potrebovať zasa si ho zoberiete. Funguje na všetky kovové plochy, takže ak sa na vašom zariadení nachádza nejaký kov, túto funkciu môžete naplno využiť.

Plusy

 • magnetické prichytenie o iPad alebo iné kovové telo
 • ochranný vrchnák proti poškodeniu hrotu
 • vhodný pre technické kreslenie a zlepšenie presnosti ovládania
 • protišmykové miesto držania
 • nie sú potrebné batérie ani nabíjanie
 • fungoval pri testovaní aj na ochrannej fólii displeja aj na dotykových tlačidlách
 • pružný hrot je mierne tlmiaci dotyky
 • možnosť vymeniť hrot v prípade poškodenia

Mínusy

 • pri detailnom maľovaní alebo dlhých textoch sa „zapotíte“
 • diskový hrot môžete stratiť
 • pri písaní poznámok musíte byť pozorní a písať oveľa pomalšie
 • nerovnomerný náklon písania (pri otočení pera medzi prstami sa mení uhol disku)
 • pri písaní alebo kreslení sa nesmiete dotýkať rukou plochy displeja (to je však multi-touch vlastnosť všetkých terajších zariadení, nie chyba stylusu)

Videorecenzia Adonit Jot Pro

Dotykové pero na recenziu venoval:

REVIEW OVERVIEW
Dizajn
Presnosť
Materiál
Ovládanie telefónu
Písanie
Previous articleLenovo S580 Dual SIM recenzia časť. 1 – UNBOXING
Next articleMini WRC – jazdite ako McRae
Freelance fotograf a príležitostný grafik. Hlavne ale blogger, IT fanatic, nadšenec do internetu a marketingu... nedám dopustiť na skvelé autá a silné motorky :]
adonit-jot-pro-dotykove-pero-pre-tablet-aj-smartfonSo stylusom Adonit JotPro vás čaká naozaj veľa zábavy. Hodí sa napríklad na úpravu fotografií, kreslenie vlastných postavičiek alebo presnejšie ovládanie obľúbených hier. Na písanie poznámok som si s ním nezvykol, rýchlejšie niečo napíšem klasickou dotykovou klávesnicou. Avšak pri poznačení vzorcov, príkladov alebo iných symbolov, ktoré nenájdete na softvérovej klávesnici, oceníte jeho prítomnosť. Napokon aj v obchode s aplikáciami nájdete množstvo nástrojov a programov, ktoré podporujú prácu so stylusmi, takže využitie pre toto zariadenie sa nájde.