Audi-vs-RC

Obdivujete Kena Blocka či Colina McRae? Hrávate Dirt, WRC a podobné hry? A čo tak si to skúsiť na vlastnej koži? Staňte sa šampiónom vašej vlastnej záhrady!

Od vynálezu rádiovej vysielačky ubehlo už pekných pár nedieľ, jej využitie je mnohoraké a jej technologický rámec už je dosiahnutý takmer naplno. Pred nejakou dobou sa ale začali šíriť profesionálne RC modely, pracujúce na princípe rádiovej vysielačky.

Začalo to loďami, lietadielkami, no dnes sa môžete stať hviezdou štrku či asfaltu aj bez vodičáku. O driftujúcich RC autách tu už bol jeden článok, no ja sa dnes chcem pozrieť práve na WRC modely, jazdiace na malých „erzetách“ postavených v záhrade.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ponuka modelov je taká široká, že to zarazilo aj mňa. Jedná sa o pevnú podvozkovú platformu, s motorčekmi, riadením, prijímačom signálu a dodatočným vyvážením. Karosériu reprezentuje pevný laminátový odliatok, zväčša doladený polepmi sponzorov.

Viem, znie to jednoducho, no pri teste tejto „srandy“ som nechápal. Všetko je krásne detailné, svetlá (funkčné), svetelná rampa pre nočné jazdy, spätné zrkadielka, anténky, zástierky a pod. A šok ma ešte len čakal.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Máte dosť? Ja som mal do doby než som pred jedným nemenovaným obchodným domom videl partiu chalanov v mojom veku, ako vyťahujú svoje RC modely a dávajú si súťaž v drifte. Ovládali svoje mašinky tak zručne, až som mal pocit že ani Ken Block by im to nenatrel. Keď už spomínam Kena Blocka – jeho videá Gymkhana sa stali istú dobu hitom internetu. Dnes si môžete svoje Gymkhana jazdy užiť aj vy a to priamo v záhrade či na asfalte práve s týmito modelami.

Fabia WRC na dálkové ovládání

Čo ale cena? No… ako každý koníček, aj tento má svoju cenu. Ceny základných modelov sa pohybujú od 30€, profi modely s výbavou spomenutou vyššie sa však pohybujú od 150€ a to už je dosť.

Tu je napríklad ukážka 39,-EURového modelu z obchodného domu. Je to len hračka, ale dá sa s ňou zažiť kopec zábavy:

Na druhej strane je to jednorazová investícia. Modely sú plne modifikovateľné, od estetických záležitostí ako nálepky, svetlá či rampy až po plne modifikovateľný podvozok. No a ako to vyzerá v praxi?

Videí na Youtube sú desiatky tak smelo do browsovania :) Have fun, be carefull…