ZenUI: Najkrajšia nadstavba v Android zariadeniach s množstvom funkcií

6

Každý predajca smartfónov si vo svojich modeloch prispôsobí svoje používateľské prostredie. ZenUI od Asusu je najlepšia a najkrajšia nadstavba, akú som zatiaľ na telefónoch vyskúšal.

Niektoré spoločnosti upravujú svoje nadstavby radikálnym spôsobom tak, že v nich nenájdete už veľa spoločného s „čistým“ Androidom. Potom sa vám môže zdať, že ak porovnáte dve zariadenia rôznej značky s rovnakým operačným systémom, budú vyzerať absolútne odlišne.

Najznámejšie nadstavby predajcov

Už od dávna je jednou z najdiskutovanejších nadstavieb TouchWiz od Samsungu. Polovica používateľov si naň zvykla od začiatku ako si kúpili svoj prvý Samsung a nemôžu si ho vynachváliť. Druhá polovica naň nadáva, pretože sa dosť líši od čistého Androidu. Čo sa však už v posledných jeho verziách snažia vývojári zmeniť k lepšiemu. Musím povedať, že najnovší TouchWiz je naozaj veľmi prepracovaná a dobrá nadstavba.

Spoločnosť Huawei má vo svojich telefónoch nadstavbu s názvom EmotionUI (EmoUI), ktorá je ešte vzdialenejšie od Androidu, než ostatné konkurenčné nadstavby. Okrem vlastných dizajnových prvkov majú úplne iné aj systémové notifikácie (najnovšie v štýle Timeline ako príspevky na Facebooku a prispôsobujú aj ikony do štýlu iOS/iPhone).

Aj značky ako Sony (nadstavba Xperia UI), LG (nadstavba LG UI) alebo HTC (nadstavba Sense UI) majú samozrejme svoje vlastné nadstavby, v ktorých nie sú v žiadnom prípade nováčikovia. Každá jedna je však odlišná a poskytuje vlastné prostredie, svojské ovládanie aj vizuál. Takže každému sa môže páčiť iná značka, a preto je pred kúpou nevyhnutné, aby ste si ich vyskúšali v predajni, ak nechcete strielať naslepo.

Najznámejšie nadstavby tretích strán

Okrem spoločností, ktoré predávajú mobilné zariadenia, poznáme nadstavby aj od samostatných vývojárov. Tie si môžete z Obchodu Play nainštalovať na mobilný telefón akejkoľvek značky. Väčšinou sú to bezplatné aplikácie, ktorých prémiové funkcie si môžete dokúpiť.

Spomeniem zopár najobľúbenejších „launcherov“, ktoré nájdete v Google Play.

Go Launcher

Asi najrobustnejšia nadstavba tretích strán, pretože je v nej viac ako 10.000 tém a ikon. Väčšina z nich je naozaj cirkus a kopec nevkusných a nepoužiteľných skinov, ale okrem toho má Go Launcher ešte jedno eso v rukáve. Možnosť nainštalovať si ďalšie moduly a widgety. Napríklad klávesnicu, počasie alebo vlastné zamykanie obrazovky. Všetko s dodatočným množstvom tém, takže si tam určite niečo pekné vyberiete.

NOVA Launcher

Veľmi príjemný launcher, ktorý má možnosť nastaviť ikony štýlu Android Lollipop a snaží sa vyzerať ako čistý Android. To znamená, že ak sa vám nepáči EmoUI, tak aj na svojom Huawei telefóne, si môžete vyskúšať jednoducho a rýchlo pekný „Android“.

ZERO Launcher

Veľmi jednoduchý a minimalitický. Taktiež sa chváli malou veľkosťou a vysokou rýchlosťou. Mal by dokonca šetriť batériu aj kúsok z operačnej pamäte RAM. Na stiahnutie má zdarma rôzne témy, napríklad Samsung Galaxy S6 alebo aj iOS tému z iPhoneov.

Taktiež ponúka zopár widgetov na plochu, vlastnú obrazovku uzamknutia, či výber prechodových efektov obrazovky a vlastné gestá.

Nadstavba ZenUI od Asusu

ZenUI (ZenFone User Interface) je natívna nadstavba vo všetkých mobilných zariadeniach od spoločnosti Asus. Aktuálna verzia v Obchode Play zatiaľ nepodporuje všetky dostupné telefóny, ale na väčšinu z nich si môžete tento launcher nainštalovať aj dodatočne. Ja som chcel skúsiť ZenUI na Huawei Honor 6, no pre toto zariadenie to bohužiaľ nie je kompatibilné. Na Lenovo Vibe Shot to ale bez problémov išlo.

Rozhranie ZenUI kladie veľký dôraz na funkčnosť a intuitívne ovládanie. Naozaj sa s ním pracuje jednoznačne a mnohé gestá a zjednodušenia vám vedia neskutočne uľahčiť prácu aj na veľkom 5,5″ palcovom zariadení (napríklad na Asuse ZenFone2).

Najvýraznejší je na ňom krásny a elegantný vzhľad, ktorý som si hneď v prvom momente obľúbil. Používateľská skúsenosť s rozhraním ASUS ZenUI vychádza z konceptu, že každý krok, ktorý spravíte vás rýchlo nasmeruje tam, kam plánujete ísť.

Grafický dizajn ikon použitých v tejto nadstavbe je mimoriadne prispôsobený Material dizajnu od Google. Ikony doinštalovaných aplikácií nijako nadstavba nemodifikuje a ponecháva ich tak, ako ich vývojári aplikácii navrhli (samozrejme pokiaľ si nedoinštalujete niektorú z dodatočných tém, ktoré môžu ikony meniť).

Predinštalované aplikácie

Častokrát je toto veľký problém, s ktorým používatelia bojujú, pretože majú plné menu zbytočných vecí. Vlastných aplikácií nie je síce v ZenUI málo, ale sú veľmi užitočné a až na zopár z nich, sú všetky kvalitné a dobré. Niektoré vám teraz predstavím.

PixelMaster

Asi najzaujímavejšia úprava fotokamery, ktorú budete radi a často používať. Technológia PixelMaster má niekoľko zaujímavých vychytávok, tak prejdime hneď k prvej.

Režim slabé osvetlenie

Tento režim vám umožňuje vytvárať fotografie a videá aj počas zhoršených svetelných podmienok. Inak povedané aj v noci:) Prostredníctvom úpravy veľkosti pixelov a algoritmov na spracovanie obrazu sa zvýši svetelná citlivosť až o 400 %, zníži obrazový šum a zvýšili kontrast farieb až o 200 %.

Samozrejme z toho nečakajte fotografické výsledky ako pri ISO 16400 v podaní poloprofesionálnych zrkadloviek. Faktom však je, že aj veľmi tmavú scénu dokážete odfotografovať tak, aby bola viditeľná a bolo jasné, čo sa tam nachádza. Tlačiť z toho veľký obraz určite nebudete. Fotografia je pekná na displeji mobilného zariadenia, v počítači to už je o niečo horšie.

Záleží samozrejme aj od vášho smartfónu a objektívu, no stále však platí, že táto funkcia môže byť veľmi príjemný pomocník pre zachytenie atmosféry pri opekačke s vašou partiou v tmavom lese alebo pri nočnej prechádzke parkom.

Funkcia Time Rewind

Táto funkcia automaticky zaznamená snímky až dve sekundy pred stlačením spúšte a jednu sekundu po stlačení. Počas tohto momentu budete mať pripravených 31 fotografií, aby ste si vybrali ten najlepší moment z fotografovanej situácie.

Funkcia PanoSphere

Umožňuje snímať panoramatické fotografie okolitého prostredia. Na obrazovke budete mať jasnú inštruktáž, ako postupovať. Telefónom môžete pohybovať každým smerom. Hore, dole, doľava, či doprava a zaznamenávať všetku krásu okolo vás.

Funckia Selfie

Tento režim je určený…veď viete komu :) každému, kto si chce pohodlne odfotiť svoj autoportrét. Kameru nemusíte použiť len prednú, ale využite vyššie rozlíšenie aj kvalitu zadnej kamery. Pomocou fukcie Selfie zvolíte počet osôb, ktorý idete fotografovať. Následne, keď fotoaparát rozpozná zadaný počet tvárí, spustí sa zvukové odpočítavanie. Fotoaparát potom automaticky vytvorí sériu troch snímok, aby ste si mohli vybrať ten najlepší okamih.

Rozostrené pozadie „bokeh“

Drahé svetelné objektívy dokážu fotografovaný objekt krásne odpichnúť od pozadia práve jeho rozmazaním. Tento želaný efekt sa nazýva aj bokeh a voliteľným režimom si ho môžete vyskúšať aj v PixelMasterovi. Opäť sa zapnutím tejto funkcie z vášho smartfónu nestane zrkadlovka, ale je to príjemné vylepšenie vašich fotografií.

Rýchly pohyb

Kliknutím vyberiete na displeji konkrétny objekt a PixelMaster ho udrží zaostrený, aj keď sa budete vy alebo objekt pohybovať. Všetky snímky tak budú vždy ostré.

Všetci vysmiatí alebo výber najlepšej tváre

V režime All Smiles ťuknutím a podržaním spúšte vytvoríte sériu piatich fotografií. Následne môžete vybrať tie fotografie, na ktorých jednotlivé osoby vyzerajú najlepšie, a nakoniec všetkých päť verzií zlúčiť do jedinej snímky.

Režim Beauty

Tomuto režimu sa potešia najmä dievčatá. Umožňuje totiž úplne automatickú úpravu vzhľadu fotografovanej osoby v reálnom čase. Môžete si teda upraviť rysy tváre, zoštíhliť líca, vyhladiť pleť, zmeniť farbu make-upu alebo odstrániť iné drobné nedokonalosti. Skutočne to funguje veľmi dobre.

Nebudem tu pridávať svoje fotky a pohľadnú asistentku som tiež nemal, ale naozaj som bol prekvapený, ako prirodzene si dokáže tento režim poradiť s nedostatkami pleti. Nemôžete to s levelom úprav preháňať, lebo budete mať veľké oči ako čínske anime postavičky a pleť jednoliatej farby, ale decentné úpravy poriadne vylepšia vaše profilovky na internete.

Ďalšou zaujímavou funkciou rozšírenia PixelMaster je, že dvojitým stlačením tlačidla hlasitosti rýchlo spustíte aplikáciu fotoaparátu aj z uspatého stavu telefónu, ďalším stlačením vytvoríte snímku.

Na internete koluje čoraz viac pohyblivých obrázkov, tzv. gifov, a vy si môžete vytvoriť vlastné s funkciou dynamickej animácie GIF. Stlačíte spúšť fotoaparátu, podržíte ju a fotoaparát vytvorí sériu snímok, ktoré potom automaticky prevedie do animovaného formátu GIF.

Toto bolo len jedno rozšírenie v ZenUI a takýchto dobrých je v telefónoch Asus oveľa viac. Všetky z nich nájdete v Obchode Play, ale nie všetky sú kompatibilné s inými značkami telefónov. Musíte len vyskúšať, či ich tam nájdete pre ten váš smartfón.

Spomeniem ešte MiniMovie (vytváranie videí), Splendid (úprava teploty farieb a režimu obrazovky), PhotoCollage (vytváranie fotografických koláží), Počasie (krásne animované pozadia aplikácie, ktoré sa menia podľa aktuálneho počasie, vždy budeme mať pocit, akoby z vášho okolia prešiel dážď, hmla alebo sneh priamo do telefónu), PC link (komunikácia s počítačom slúžiaca napríklad na realtime prenášanie obrazovky vášho smartfónu priamo na monitor počítača, ktorý potom môžete ovládať pomocou myši a klávenice).

S aplikáciami a rozšíreniami už nebudem ďalej pokračovať, pretože by sme tu boli veľmi dlho. Ak vás to ale zaujíma, pozrite sa na stránke ZenUI.com/apps, kde ich nájdete úplne všetk. Prejdem teraz ešte základné a najpoužívanejšie obrazovky, ktoré sú v každom ohľade naozaj prepracované, čím vo vás evokujú pocit naozaj intuitívneho systému.

Notifikačná lišta a zamknutá obrazovka

Systémové notifikácie a notifikácie jednotlivých aplikácií sa zobrazujú na lockscreene podľa vášho želania, ak chcete tento obsah utajiť pred ostatnými, môžete si nechať posielať anonymné notifikácie alebo ich úplne vypnúť.

Notifikačnú lištu vysuniete potiahnutím prsta smerom nadol, čo funguje v ktorejkoľvek časti obrazovky na ploche. Takže sa na veľkých 5,5 palcových zariadeniach nemusíte snažiť dosiahnuť až na vrch obrazovky. Je to veľmi pohodlné a návykové. Na každom telefóne sa teraz snažím potiahnuť už zo stredu obrazovky, ale nič sa nedeje.

Takisto sa dá obrazovka odomknúť zo standby (uspatého) režimu dvojitým ťapnutím na obrazovku. Tiež toto gesto vnímam ako veľké plus na zariadeniach, ktoré nemajú hardvérové tlačidlo Home a Power button majú nevhodne umiestnený (priveľmi vysoko alebo na vrchnej strane telefónu)

Témy a grafické používateľské prostredie

Práve to, ako vyzerá softvér vo vašom telefóne, je veľmi dôležité a buduje si to pozitívne alebo negatívne vnímanie. O kráse Asus ZenUI sa v mojom prípade dá hovoriť len o veľkých sympatiách hneď po zapnutí. Ani po niekoľko mesačnom používaní mi farebnosť vôbec neprekáža, práve naopak. Z tohto dôvodu som si dovolil aj ako názov článku napísať, najkrajšia nadstavba na Android zariadeniach akú som doteraz videl.

Aplikácie, ktoré uľahčujú prácu a umocňujú zážitok

Ako som už spomínal napríklad PixelMaster, aj množstvo ďalších aplikácií je rovnako vydarených. Počasie, inteligentný správca súborov, ale aj kreatívne štúdio PhotoCollage, či MiniMovie vám zjednodušia tvorbu krásnych spomienok.

S aplikácia ako DoItLater, SuperNote alebo Kalendár zasa nezabudnete na žiadnu schôdzku alebo udalosť, ktorá vás čaká. Všetko užitočné, jednoduché a s pekným dizajnom.

Ukážka niektorých nastavení

Tieto nastavenia sú z telefónu Asus, takže v ostatných smartfónoch budú vyzerať mierne odlišne. Pretože ide o natívnu nadstavbu, ktorú ani doinštalovaný launcher nedokáže zmeniť. Takisto sú nastavenia závislé aj od hardvérového vybavenia telefónu, ako napríklad NFC komunikácia, inteligentný obal, či režim rukavice.

ZenUI od Asusu je naozaj veľmi atraktívne a dizajnovo krásne používateľské prostredie. Snáď to nebude znieť priveľmi prehnane, ale naozaj som nenašiel vážne nedostatky, ktoré by mi prekážali. Dvakrát som si všimol nedokonalý preklad do slovenčiny, a to napríklad pri preklade voľné miesto na disku je napísané ako miesto zadarmo (z prekladu FREE memory). A pri slovenskej klávesnici sa nedá použiť qwerty rozloženie (pri českej klávesnici áno). Ale aj tak používam svojú obľúbenú klávesnicu s emoji a verím, že najbližšie aktualizácie takéto nedostatky vyriešia :)

Ak sa vám táto nadstavba zapáčila, stiahnite si ju z Obchodu Play, kde má hodnotenie až 4,8* čo znamená, že nie som jediný, kto je s ňou veľmi spokojný.

The app was not found in the store. :-(

Aj keď je Asus ZenFone 2 veľký 5,5″ smartfón, ktorý nie je najpohodlnejší vo vrecku, nosím ho všade radšej než iný menší telefón, pretože som si nadstavbu ZenUI veľmi obľúbil a to bez zaujatého pohľadu na vec :)