Každý bežný užívateľ (minimálne v postprodukčnej fáze) pozná Adobe Photoshop. A každý, kto s ním pracoval, nadobudol dojem, že na tých pár úkonov, je to priveľký „moloch“. A nie práve najlacnejší. Pritom existuje voľne dostupný software, alternatívy, ktoré znesú označenie photoshop zadarmo. Tu je pár tipov.
Google Picasa
Pokiaľ hľadáte programy na úpravu fotiek, ich zdieľanie a správu, Picasa je ideálnou voľbou. Vyznačuje sa svojou jednoduchosťou, základnými možnosťami úprav, ale jeho najväčším plusom sú „manažérske schopnosti.“ Obrázky už neostanú uložené bez ladu a skladu, jednoducho si ich môžete označiť, alebo vytriediť do rôznych skupín.
Jednu fotku môžete mať navyše bez problémov vo viacerých tematických albumoch bez toho, aby ste ju zbytočne kopírovali.
Ďalším významným benefitom je možnosť prepojenia s Picasa Web Albums. Vďaka tomu môže užívateľ bez problémov svoje fotografie zdieľať so svojimi známymi.
Paint.net
V prípade, že potrebujete výkonnejší program na upravovanie fotiek, skúste siahnuť po Paint.NET. Pôvodný programátorský koncept bolo vytvoriť easy-to-use software na maľovanie, ale časom sa z neho vykľul komplexný a zároveň jednoduchý grafický nástroj. Dokáže pracovať s vrstvami, disponuje príjemným grafickým rozhraním, uchováva si históriu úprav. Užívateľ určite ocení aj množstvo dostupných pluginov.
GIMP
GIMP je vlajkovou loďou open-source grafických nástrojov. Bez problémov ho spustíte pod akoukoľvek Linuxovou distribúciou alebo v MS Windows a postupne sa pracuje aj na Mac OSX inštalátoroch. Funkcionalitou nemá ďaleko od Adobe Photoshopu, hoci isté výhrady sa pre jeho komerčné využitie stále nájdu. Napriek tomu je skvelou náhradou na domáce použitie a pokiaľ nepracujete v grafickom štúdiu, uplatníte ho aj v komerčnej sfére.
Čo všetko dokáže? Základné úpravy fotiek… na ne je tento program až príliš „mocný“. Vďaka množstvu grafických filtrov a efektov či možnosti práce s RGB posúvajú prácu s fotografiami na úplne iný level.
Lenže GIMP je programom určený na skutočnú tvorbu rastrovej grafiky. Bez problémov si v ňom vytvoríte návrh webu, ilustráciu do knihy, či rozpohybujete nejakú animáciu. Podpora množstva formátov a pluginov je úplnou samozrejmosťou.
Interface GIMP-u bol donedávna kontroverznou záležitosťou. Oproti ostatným programom fungoval totiž v 3 oknách, čo nie každému užívateľovi vyhovovalo. Vo verzii 2.8 je však už oficiálna implementácia „single-windows“ režimu, takže ani pre niekoho „rozbitý“ interface už nie je problémom.
Pokiaľ vám tieto programy, pomocou ktorých môžete získať funkcionalitu Photoshopu zadarmo predsa len nestačili, skúste navštíviť sťahovací portál Softmania.sk, kde určite pre seba nájdete to pravé riešenie.
Aký grafický soft by ste odporučili vy?
PR článok