18.5 C
New York

Ktoré programovacie jazyky by ste mali ovládať?

Published:

programátor

Rastúci záujem o programátorov svedčí o jasnej vízii do IT budúcnosti. Aj keď ste nikdy neprogramovali, určite viete, že Java je najpopúlarnejší programovací jazyk. Aké sú tie ďalšie a ktoré sa treba naučiť?

Podľa U.S. Bureau of Labor Statistics sa plat špičkových programátorov pohybuje priemerne okolo 35 dolárov za hodinu. Bohužiaľ to však neznamená, že ak sa naučíte programovať, tak hneď v prvej práci vám ponúknu takúto hodinovú mzdu. Ale ako ukazovateľ atraktívnosti zamestnania, ktoré je stále čoraz viac a viac žiadanejšie, to myslím svedčí dosť.

Najžiadanejšie programovacie jazyky pre rok 2015.

Poďme sa teda spolu pozrieť na trendy tohto obdobia. Doug Winnie, riaditeľ on-line vzdelávacej platformy Lynda, uviedol tieto nasledujúce jazyky ako tie najdôležitejšie pre rok 2015. Ku každému z nich som popísal zopár viet, aby ste si vedeli predstaviť, na čo daný jazyk slúži a čo sa pomocou neho dá naprogramovať.

1) Java

java-logoJava je jedným z najpopulárnejších jazykov pre budovanie moderných webových aplikácií. Vďaka Jave je možné vytvárať škálovateľné webové aplikácie pre rad používateľov. Tiež sa využíva na vývoj aplikácií pre smartfóny s operačným systémom Android.

I keď bola Java pôvodne vyvíjaná s cieľom použitia v spotrebnej elektronike, v ktorej sa videl obrovský potenciál, jej cesta sa celkom nečakane obrátila na web. V dobe rozmachu Internetu boli stránky statické a dynamika bola riešená zložitým spôsobom cez CGI skripty vykonávajúce sa na strane servera.

Keďže vývojári webových stránok požadovali možnosť vyššej interaktivity, jazyk sa upravil tak, aby mohol bežať v prostredí webového prehliadača a zabezpečoval potrebnú a požadovanú interaktivitu. Tak vznikli applety, ktoré boli základom ďalšieho úspechu Javy.

Od roku 1995, kedy bola Java oficiálne predstavená, prekonala niekoľko vývojových štádií. Postupne sa prepracovala z klientskej strany na serverovú a jej robustná architektúra si vyslúžila dôveru aj v oblasti bankovníctva a finančníctva. Dnes je možné ju nájsť nielen vo firemnej sfére, ale aj v mobilných telefónoch či komunikačných moduloch.

2) JavaScript

javascript_logoNeexistuje žiadny vzťah medzi jazykmi Java a JavaScript. Ich najväčšia podobnosť je v syntaxi založenej na spoločnom predkovi – jazyku C. Microsoft vyvinul jazyk s podobnou syntaxou pod názvom JScript, ktorý ale nedodržiava špecifikáciu ECMAScript. Rozdiely v implementácii majú za následok čiastočnú neprenosnosť kódu medzi internetovými prehliadačmi používajúcimi JScript (Microsoft Internet Explorer) a JavaScript (Mozilla Firefox).

Ak chcete tvoriť moderné webové stránky, je dobré vedieť tento skriptovací jazyk. Vďaka nemu sa statické stránky môže stať interaktívnymi a zaujímavejšími.

3) C#

C# je primárny jazyk pre vývoj na platformách a služieb spoločnosti Microsoft. Či už staviate moderné webové aplikácie pomocou Azure a .NET, aplikácie pre zariadenia so systémom Windows alebo desktopové aplikácie, C# je najrýchlejší spôsob, ako využiť všetko, čo Microsoft ponúka.

Populárny herný vývojarský engine Unity tiež používa C# ako jeden zo svojich hlavných jazykov.

4) PHP

php logoRobíte webovú stránku, ktorá potrebuje pracovať s množstvom dát? Jazyk PHP spolu s databázami MySQL, sú základnými nástrojmi pre výstavbu moderných webových stránok a aplikácií. PHP využíva väčšina dnešných webových stránok a je aj základom technológie pre systémy pre správu obsahu (nazývané ako CMS).

Napríklad veľmi obľúbený a pre blogerov nenahraditeľný je to CMS systém WordPress.

5) C++

cpp-logoOd 90-tych rokov 20. storočia patrí k najpopulárnejším programovacím jazykom, požíva ho až vyše 95% engine-ov počítačových hier. Vďaka programovaniu v C++ sa dostanete na vyššiu úroveň programovania.

Ak sa potrebujete pripojiť ha hardvér alebo vyťažiť čo najviac zo svojho procesora, C ++ je ideálnou voľbou. Využíva sa na zvyšovanie výkonu hardvérovo akcelerovaných hier a aplikácií. Taktiež je vhodný na optimalizáciu náročných programov pre operačné pamäte v desktopových ale aj mobilných zariadeniach.

6) Python

python-logoS Pythonom dokážete robiť takmer všetko. Webové aplikácie, užívateľské rozhrania, analýzu dát alebo štatistiky. V poslednej dobe bol Python používaný ako nástroj pre vedecké dáta a odvetvia priemyslu. Je vyvíjaný ako open source projekt.

Python podporuje objektovo orientované, štruktúrované aj funkcionálne programovanie. Je to dynamicky typový jazyk. Namiesto toho aby nútil programátora používať určitý štýl, umožňuje používanie viacerých štýlov programovania a dá sa jednoducho rozširovať. Nové zabudované moduly môžu byť jednoducho napísané v C alebo C++. Python tiež môže byť použitý ako rozširovací jazyk pre existujúce moduly a aplikácie, ktoré potrebujú programovateľné rozhranie.

A pre zaujímavosť, názov jazyka vôbec nevznikol z názvu hada. Autor nazval jazyk podľa populárneho britského satirického seriálu.

7) C

Programovací jazyk C je minimalistický štandardný programovací jazyk vyvinutý začiatkom sedemdesiatych rokov. Pôvodne bol určený pre použitie na operačných systémoch UNIX. Odvtedy sa rozšíril na mnohé iné operačné systémy a je jedným z najpoužívanejších programovacích jazykov.

O jazyku C sa niekedy hovorí ako o prenosnom strojovom jazyku (portable assembler). Na rozdiel od strojovo orientovaných jazykov je kód v jazyku C možné skompilovať (preložiť do strojového kódu) pre takmer každý počítač.

8) SQL

Jazyk SQL sa vyvinul pôvodne z jazyka SEQUEL, čo bol jazyk pre manipuláciu a definíciu dát pre System R od IBM, prvého databázového systému založenom na Coddovom relačnom dátovom modeli. Prvý komerčný databázový systém využívajúci SQL vyvinula spoločnosť Relational Software, Inc. (teraz Oracle) v roku 1979. Jazyk SQL sa stal čoskoro štandardnou výbavou väčšiny relačných databázových systémov. Pomocou SQL môžete ľahko vyhľadávať a získať údaje z veľkých a zložitých databáz.

9) Ruby

ruby-logoVďaka svojej jednoduchej syntaxi je Ruby pomerne ľahký na učenie, predsa však dostatočne výkonný, aby dokázal konkurovať známejším jazykom ako je Python a Perl. Je plne objektovo orientovaný – všetko v Ruby je objekt.

Dnes je Ruby asi najširšie používaný v zemi svojho pôvodu, a to v Japonsku. Rozšíreniu do sveta dlhú dobu bránila absencia kvalitnej dokumentácie v anglickom jazyku. Dnes už je však anglických materiálov celkom dosť. V súčasnej dobe záujem o Ruby prudko rastie vďaka úspechu webového frameworku Ruby on Rails.

Rovnako ako iné skriptovacie jazyky, je oblasť použitia Ruby pomerne široká. Asi najčastejšie využitie nájde na platforme Linux a pri písaní skriptov pre uľahčenie každodennej práce. Vďaka svojej prehľadnej syntaxi a striktnej objektovosti sa hodí i k písaniu veľkých projektov, CGI skriptov, ba dokonca GUI aplikácií. Keďže podporuje regulárne výrazy, je Ruby vhodným jazykom pre spracovanie textových súborov.

10) Objective-C

Ak máte záujem o tvorbu aplikácií pre iOS a Mac OS X, tak tento programovací jazyk nemôžete prehliadnuť. Zatiaľčo sa minulý rok všetko sústredilo na Apple-acký jazyk Swift, Objective-C stále zostáva veľmi dobrou voľbou pre pre tvorbu aplikácii, ktoré sú určené pre Apple zariadenia. S programom vytvorenom v tomto kóde sa do sveta aplikácii App Store dostanete veľmi rýchlo.

11) Perl

Je univerzálny programovací jazyk, vyvinutý v roku 1987, Larrym Wallom, ktorý pracoval ako správca systémov v NASA. Zámerom bolo spraviť jazyk praktický, ľahko používateľný, výkonný, kompletný a nie nevyhnutne pekný.

Pôvodne bol Perl vyvinutý na manipuláciu textu, dnes sa používa v mnohých oblastiach, od správy systémov, programovanie webov, sieťové programovanie, vývoj GUI, programovanie hier a 3D grafiku pomocou OpenGL, až po internetové aplikácie, akou je napríklad Wikipédia. Perl 5 beží na viac ako 100 platformách od prenosných zariadení až po mainfram-y.

12) .NET

Hoci nie je .NET jazyk sám o sebe, je kľúčovou platformou Microsoftu pre cloud, servis a vývoj aplikácií. Vďaka nedávnej zmene politiky na o open-source sa dostáva na platformy Google a Apple.

Základným komponentom je Microsoft .NET Framework, prostredie potrebné pre beh aplikácií. Platforma .NET nepredpisuje použitie žiadneho programovacieho jazyka. Bez ohľadu na to, v čom bola aplikácia pôvodne napísaná, sa vždy preloží do medzijazyka Common Intermediate Language.

Najpoužívanejšie programovacie jazyky pre vývoj .NET aplikácií sú C#, Visual Basic .NET a Delphi.

13) Visual Basic

visual-basic-logoVisual Basic je udalosťami riadený programovací jazyk a zodpovedajúce vývojové prostredie, ktorého autorom je Microsoft. Tento programovací jazyk je pomerne jednoduchý pre začiatočníkov, aj vďaka možnosti tvoriť jednoduché programy s grafickým rozhraním, ale aj pokročilý programátor tu nájde pokročilé koncepty ako objektové programovanie, správa pamäte s garbage collection a používanie komponentov.

14) R

R je programovací jazyk a prostredie určené pre štatistickú analýzu dát a ich grafické zobrazenie. Ide o implementáciu programovacieho jazyka S pod slobodnú licenciu. V súčasnosti jazyk R, vzhľadom na to že je bezplatný, už počtom užívateľov predbehol jazyk S a stal sa prakticky štandardom v mnohých oblastiach štatistiky.

15) Swift

Swift je multi-paradigmatický, kompilovaný programovací jazyk od spoločnosti Apple určený pre vývoj na platformách Mac OS X a iOS. Je vytvorený ako alternatíva k vyššie spomínanému Objective-C a vďaka nemu by sa nemal programátor dopustiť toľkých chýb. Vie spolupracovať s existujúcimi frameworkami Cocoa a Cocoa Touch. Swift je kompilovaný pomocou LLWM a v rovnakom programe môže byť spolu s kódom v jazykoch C, Objective-C a Objective-C++.

BONUS: Najmenší šachový program

Francúzsky programátor pokoril 33-ročný rekord a vytvoril najkratší šachový program v histórii počítačov. Je napísaný v Asembleri a v strojovom kóde zaberá iba 487 bajtov. Funguje síce iba v textovom režime, obsahuje však všetko, čo šachová partia potrebuje: hracie pole, figúrky, pravidlá na ich pohyb a stratégiu počítača, aby bol dobrým protihráčom aspoň pre tých menej zručných.

naprogramovy sach v najmensom kode

Extra Bonus :)

Poďakovanie za typy: @__MaRmAR__ / @jakub_lesko / Jozef Majera / Michal Oravec
zdroj: mashable, wikipedia, bls.gov, tech.sme.sk

Andy Synák
Andy Synák
Freelance fotograf a príležitostný grafik. Hlavne ale blogger, IT fanatic, nadšenec do internetu a marketingu... nedám dopustiť na skvelé autá a silné motorky :]

Related articles

Recent articles

spot_img

Stránka používa súbory cookies. Jej prezeraním súhlasíte s ich používaním. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close