Kedysi dávno, v roku 1939 vypukla najväčšia vojna, akú ľudstvo kedy zažilo. Druhý svetový konflikt v mnohých ohľadoch napáchal škody aj dávno po tom, čo padol posledný výstrel. Zničené krajiny začali prijímať rôzne zákony, ako predísť opakovaniu takéhoto konfliktu. V Japonsku platil zákon absolútneho zákazu väčších zbraní medzi civilným obyvateľstvom. To však v 70. rokoch nedalo spať niekoľkým chlapom, a tak využili skúsenosti z modelárstva, kontakty v rôznych firmách, zbrojných závodoch a v neposlednej rade skúsenosti z elektrotechniky. Výsledkom boli takmer dokonalé presné kópie známych zbraní. Navlas rovnaké, motorčekmi poháňané, guličky páliace zbrane. V tie dni vznikol nový koníček/ šport/ hra – AIRSOFT
O Airsofte počul už zrejme takmer každý. Ale čo je vlastne ten Airsoft? Už som trochu načrtol, že je to kombinácia športu, hry a koníčka. Ide o simuláciu bojov, vojen, bojových akcií v teréne našej krásnej prírody. Svoj názov nesie odvodený od názvu zbraní, pre túto hru určenými. Ide vlastne o špeciálne vzduchové zbrane, používajúce 6mm broky (BBčka z angl.) ako strelivo. Zbrane sú presnými kópiami svojich reálnych vzorov. Kúpiť sa dá takmer každá zbraň sveta, od AK47 až po československú VZ58. Zbrane sú vyrábané z plastov, drahšie z kovu a dreva. Mechanizmus je príbuzný vzduchovke, pretože používa rovnaký princíp vzduchovej komory, ktorá sa natlakuje a následným tlakom vypáli guľku podávajú automaticky zo zásobníka.
Zbrane sa delia na elektrické, ktorých mechanizmus je závislý od batérie ukrytej niekde v zbrani (miesto sa líši) a na plynové, ktorých streľba je závislá na plynovej bombičke v zbrani. Obvyklou voľbou je elektrická veľká zbraň (M4, Ak74 a pod.) a plynová záložná zbraň ako „devina“. Osobitou voľbou sú potom odstreľovacie pušky, ktoré bývajú nezriedka manuálne, čo sú vlastne presné vzduchovky. Munícia teda BBčka sú vlastne lisované guľky vyrábané z organických materiálov, takže sú v prírode rozložiteľné.
Dostrel takýchto zbraní je závislý na technológií, akú v sebe majú. Manuálne majú dostrel cca 20-30m, plynové cca rovnako, elektrické (označované aj AEG) majú dostrel 50m, v prípade upgradu aj 70-80m. Zbrane sú plne modifikovateľné, upravujú sa najmä mechaboxy (základ každej zbrane), motorčeky (ovplyvňujú rýchlosť streľby), pružiny (dostrel) či Hopup komory– HopUp komora má účel guľku prelietavajúcu hlavňou zatočiť, čím sa zvýši efektívny dostrel. Zatočená guľka ľahšie prekonáva odpor vzduchu, čo sa u reálnych zbraní využíva vŕtaním hlavne.
Maskovanie
Každý hráč si teda zaobstaráva aj výstroj, ktorá závisí od prostredia kde sa hrá, a od finančných možností. Základom sú však takmer vždy maskovanie komplety, po našom maskáče. Aktívnejší hráči investujú do bojových či taktických viest, prilieb a chráničov. Hardcore hráči už kopírujú skutočné jednotky sveta. Fantázii sa medze nekladú a tak sa stretnete s moderným vojakom americkej armády ale kľudne aj s SS-manom 2. svetovej. Podľa miesta hrania sa prispôsobujú aj oblečenia. V budovách sa oplatí sa radšej naobliekať, keďže je to tzv. CQB (close quarter battle), čiže zásahy sú z malej vzdialenosti a verte mi – bolia. V teréne, ako v prírode, v lese či inak už je veľa oblečenia skôr nevýhodou kvôli nutnosti rýchlejších presunov a s 7kg navyše sa behá dosť ťažko :)
Airsoft je hra cti – zásah vám nikto nikdy nedokáže, ak ho nepriznáte sami. Ale verte, že ak nehlásite zásahy výkrikom „mám!“, tak si na veľa akciách nezahráte :) Povedzme si niečo o pravidlách Airsoftu. Tieto som prebral z Wikipédie:
Všeobecné pravidlá airsoftu
- Na Slovensku je podľa zákona povolené vlastniť AS zbraň osobe nad 18 rokov. Osoba vo veku pod 18 vlastniť AS zbraň (v zákone uvedenú ako kategória D) nemôže a je jej s ňou manipulovať povolené výlučne pod dohľadom osoby plnoletej (hra pod 15 rokov NIE JE nelegálna, zákon vek hrania AS neupravuje, hovorí iba o veku vlastníka AS zbrane a podmienkach jej používania – zákon 190/2003 Z.z v novelizácii 2010, paragraf 56 odd.8).
- Porušenie bezpečnostných pravidiel sa rieši napomenutím alebo vykázaním hráča z hry.
- Každý hráč sa zúčastňuje na akcii na svoje vlastné nebezpečenstvo a zodpovedá za svoje konanie.
- Každý hráč je povinný starať sa o ochranu svojho zraku počas celej akcie. Nosenie ochrany očí je povinné počas trvania hry v celom hracom priestore (vrátane respawnu). Odporúčané je nosenie okuliarov či masky počas celej doby trvania akcie (aj mimo hracej zóny počas trvania akcie).
- Na zhromaždisku hráčov (aj respawne) musí byť každá zbraň zaistená aj keď nemá zásobník.
- Prísny zákaz akejkoľvek streľby na zhromaždisku a respawne. Streľba je povolená len na ihrisku v hracom čase a testovacom priestore na to určenom.
- Je povolené používať len airsoftové zbrane. Iné zbrane a prostriedky sebaobrany, je prísne zakázané nosiť, používať a prezentovať. Výnimkou sú nože, ktoré však smú byť použité len na úkony nesúvisiace so samotnou hrou.
- Použitie pyrotechniky je špecifikované vždy pre každú akciu zvlášť. Pokiaľ tomu tak nie je, jej použitie nie je dovolené.
- Akýkoľvek fyzický útok na inú osobu počas AS akcie bez ohľadu na jeho dôvod (s výnimkou nutnej obrany) sa trestá definitívnym vylúčením z komunity AS hráčov – z čoho vyplýva zákaz zúčastňovať sa AS akcií.
- Testovanie zbraní je povolené len na vyhradenom priestore a streľba či mierenie je možné len určeným smerom.
- V testovacom priestore musí mať každá osoba nasadenú spoľahlivú ochranu očí.
- Hráč je povinný priznať zásah. Zásah odrazeným BB sa neráta ako zásah.
- Strelec môže upozorniť hráča na zásah, ale nesmie vyžadovať jeho vyradenie.
- Zásah do ľubovoľnej časti hráčovho tela alebo jeho výstroje (ktorú ma v momente zásahu na sebe) je považovaný za zásah, ktorý vyraďuje hráča.
- Hráč po zásahu je povinný ihneď ohlásiť status vyradenia dostatočne hlasným hlásením – „mám“ a zodvihnutím zbrane, alebo ruky nad hlavu.
- Zasiahnutý hráč je povinný sa čo najrýchlejšie viditeľne označiť:
- nesením zbrane nad hlavou
- sklonenou alebo zavesenou zbraňou a zdvihnutou rukou.
- Neoznačený hráč sa považuje za živého.
- Vyradený hráč sa musí správať tak, aby svojou prítomnosťou v čo najmenšej možnej miere ovplyvňoval priebeh hry po dobu, ktorú nehrá (prísny zákaz strieľať a hlučne sa správať – vrátane zóny vyradených hráčov)
- Vyradený hráč nijako aktívne nekomunikuje a neposkytuje informácie okrem informácií o svojom statuse vyradeného hráča, podľa možnosti sa okamžite presunie do zóny vyradených hráčov, jednoznačne dávajúc najavo svoj status nehrajúceho.
- Vyradený hráč musí sám zabezpečiť, aby nebol nijako zneužitý v hre (napr. na krytie…).
- Ak zotrvanie vyradeného hráča na súčasnom mieste môže nepriaznivo ovplyvniť hru, musí sa sám premiestniť na miesto, kde hru neovplyvňuje.
- Pred zapojením musí hráč jednoznačne dať najavo hráčom v blízkom okolí zmenu statusu.
- Pri vystupovaní zo zóny vyradených hráčov nevstupujte do hracej zóny smerom k bojom, pokiaľ tieto prebiehajú v tesnej blízkosti respawnu.
- Zásah od spoluhráča sa ráta ako normálny zásah.
- Za zásah sa počíta aj dotyk zbraňou, rukou a zvolanie „máš“ zo vzdialenosti menšej ako 2 metre ak protihráč útočníka nevidí, predpoklad zásahu je 100% a je riziko zranenia.
Štýl hry
Fantázii sa medze nekladú ani v taktike samotnej hry. A tak sa hráva na dobytie územia, klasický deathmatch, ukradnutie vlajky ale kľudne sa stretnete aj s viacerými cieľmi – napr. hlavný je dobyť budovu ale vedľajší je získať niečo z nepriateľského územia. Na akciách býva veľmi živo a osobne som zažil situáciu pri ktorej som si myslel že už som v skutočnej vojne. Výkriky, streľba, výbuchy a guľky svištiace okolo hlavy.
Airsoft je šport, ktorý vyžaduje aktivitu. Nie je pre každého. Ľudia, ktorí sú znechutení po pár zásahoch, ktorí zatajujú zásahy alebo nespolupracujú si dlho nezahrajú. Na druhej strane je komunita Airsofťákov veľmi otvorená a priateľská. Nestretnete sa z pohŕdaním kvôli zbrani alebo výstroji. Oplatí sa teda investovať do Airsoftu? No ak sa radi hýbete, máte radi prírodu a vojnové filmy, za skúšku to stojí. Samozrejme toto nie sú jediné podmienky. Airsoft hrajú aj dievčatá a nie je ich málo. Stačí mať chuť a adrenalín v krvi. Vidíme sa na bojisku ;)