Philips Hue recenzia: Inteligentné osvetlenie

0

Vraj keď dáte na čokoľvek bluetooth, bude sa to chlapom páčiť. Čo by ste povedali, na žiarovky, ktorých farbu meníte pomocou aplikácie cez Wi-Fi? To sa bude určite páčiť aj nežnejším polovičkám v domácnosti.

Najviac dokáže v miestnosti definovať atmosféru svetlo a hudba. To, ako veľmi sa to dá ovplyvniť osvetlením som si vyskúšal s Philips Hue žiarovkami. Je to naozaj parádna vychytávka.

Obsah krabice Philips Hue a Philips Bloom

Na testovanie mi prišli dve krabice. Tá hlavná, nazývaná aj ako starter pack (štartovací balík) obsahuje 3x LED žiarovku 9W s klasickou štandardnou päticou E27 a výkonom  750 lumenov. (250 lumenov pripadá na jednu LED žiarovku).

V balíku je aj takzvaný bridge, je to premostenie, ktoré je pripojené na internet a komunikuje so žiarovkami podporujúcimi technológiu Philips Hue. Pribalený je aj internetový LAN kábel na pripojenie bridgeu do siete. No a samozrejme adaptér.

V druhej krabici bolo prídavné externé svetlo nazývané ako Bloom. To slúži na dotvorenie svetelnej atmosféry napríklad o stenu, za televízor, alebo ho môžete položiť na akékoľvek iné miesto, kde vám to bude vyhovovať. Pri tomto balení sa už premostenie bridge nenachádza.

Táto náladová lampa Bloom taktiež podporuje technológiu HUE, vďaka čomu ju môžete rovnako ovládať pomocou aplikácie v mobilnom telefóne. Podporuje svetlo vo všetkých odtieňoch farebného spektra 16 miliónov farieb. Všimol som si, že zelená farba bola na ňom sýtejšia a krajšia, než na samotnej LED žiarovke Philips Hue.

Je veľmi praktické, pretože ho môžete položiť kamkoľvek, kam dosiahne kábel. Navyše ani na stole nevyzerá škaredo, práve naopak. Môže veľmi efektívne dopĺňať moderný sklenený nábytok. Je možné ho stmievať, nastaviť aby blikalo v rytme hudby, či využiť ho ako budík alebo vizuálnu notifikáciu pri prichádzajúcej sms.

Inštalácia žiaroviek Philips Hue

Žiarovky Philips Hue sú veľkosťou aj spomínanou päticou rovnaké ako väčšina klasických žiaroviek používaných v domácnosti. Preto nemusíte absolútne nič upravovať ani prestavovať. Stačí, keď si dáte stoličku, odskrutkujete vašu starú žiarovku a vymeníte ju za novú Philips Hue.

Po výmene fungujú tieto žiarovky úplne normálne. Rozsvietia sa po zapnutí vypínačom na svoj plný výkon v bielej farbe, ako klasické LED žiarovky. Pocitovo však musím hovoriť o teplej bielej farbe, nie snehobielej studenej. To však neberiem ako nevýhodu. Teplé svetlo je príjemnejšie na čítanie, než studené.

Po prepnutí vypínača do polohy „OFF“ zasa ihneď zhasnú. Nie je vidieť žiadny rozdiel, žiarovka vyzerá veľmi nenápadne. Ja som ich vymenil za staré klasické vláknové žiarovky, keď som bol sám doma, pretože som chcel potom všetkých obyvateľov domácnosti prekvapiť.

To som si najskôr musel všetko vyskúšať a dobre pripraviť. Netrvalo to dlho, ale premostenie Bridge sa nechcelo pripojiť na internet z môjho počítača. Zaniesol som ho preto k modemu, kde po zapojení cez LAN kábel sa ihneď začal pripájať do siete a do niekoľkých sekúnd sa pripojil aj na sieť internet. Vtedy ale ešte stále nie sú vaše žiarovky pripravené komunikovať.

Po stiahnutí aplikácie Philips Hue a jej inštalácii, môžete vytvoriť premostenie vašich žiaroviek s telefónom alebo tabletom pomocou Bridgeu. Aplikácia vyhľadá váš Bridge a pre potvrdenie musíte do niekoľkých sekúnd stlačiť modré okrúhle tlačidlo. Vtedy sa vytvorí pripojenie, ktoré už neskôr nemusíte potvrdzovať. Ak sa telefón pripojí na vašu domácu sieť Wi-Fi a otvoríte aplikáciu Philips Hue, pripojí sa k modulu a ten zasa k žiarovkám.

Aplikácia na ovládanie produktu Philips Hue

Aplikácia je dostupná v Obchode Play pre Android zariadenia a v obchode App Store pre zariadenia s iOS.

Každú žiarovku si môžete nazvať podľa toho, kam ju umiestníte. Ja som mal síce všetky v obývačke, no pre ukážku som nechal predvolené názvy, aby ste si vedeli predstaviť použitie.

Ak má žiarovka problém s pripojením, alebo je vypnutý vypínač v miestnosti, objaví sa pri nej výkričník (pre ukážku vidíte tento stav na treťom screenshote). Pri tomto produkte si budete musieť zvyknúť aj na také chvíle, kedy ich vypnete cez mobilnú aplikáciu (znížite jej svietivosť až na minimum) ale vypínač v stene ostane zapnutý. Tento stav je nutný hlavné pri funkcii Alarm a Timer (časovač).

Vstávanie už nemusí byť tak nepríjemné. I keď rozsvietenie lampy na nočnom stolíku do očí ráno o 6:00 hodine nie je zrovna najkrajšia chvíľa dňa. Philips Hue vás môže zobudiť o niečo príjemnejšie. Ak si nastavíte intenzitu svetla na nízku a farbu napríklad na tmavo červenú, prípadne sýtu modrú, nemusí to byť hneď z rána šok. Naopak, ak sa bojíte, že jemná LED žiarovka vás nezobudí, môžete si nastaviť aj postupné zosilňovanie intenzity osvetlenia.

Timer zasa slúži ako perfektná ochrana proti zlodejom počas vašej neprítomnosti. Ak idete napríklad na dovolenku, môžete si nastaviť čas, kedy sa zapnú a vypnú žiarovky. Každú v iný čas, každú v inej izbe, prípadne s inou intenzitou a farbou, ktorá bude imitovať nočný jas televízora. Samozrejme sa dá Timer využiť aj inak, napríklad na upozornenie, že váš chutný koláč už je hotový.

V aplikácii je niekoľko prednastavených „scén“ pre rýchlu zmenu farieb a intenzity všetkých pripojených žiaroviek jedným kliknutím. Navyše si môžete vybrať aj vašu vlastnú scénu. Z fotografie potom priamo označíte farbu a číslo žiarovky, ktorú požadujete.

Ak si chcete vybrať farbu priamo zo 16 miliónového spectra farieb, tak potom kliknite na jednotlivé žiarovky a presúvajte značkou až do chvíle, pokým nebudete s farbou spokojní.

Na fotografii vidíte 3 LED žiarovky nainštalované do stropného osvetlenia a náladovú lampu Bloom položenú za televízorom. V aplikácii si potom zvolíte farebný režim podľa vašej aktuálnej nálady.

Do štartovacieho balíčka je možné dokúpiť ostatné produkty HUE a navzájom ich poprepájať do svetelných scén. V prípade, že máte Philips televízor podporujíci technológiu Ambilight, vykúzlite neuveriteľné zážitky počas sledovania filmu, pretože sa bude osvetlenie meniť podľa aktuálnych farieb na obrazovke.

Ja som sa Ambilight snažil napodobniť pomocou Bloom lampy za televízorom len manuálnou zmenou farieb. Dlho ma to nebavilo, ale 15-20 minút sme mali celú izbu s aktuálnym osvetlením ako prežívali hlavní hrdinovia v sledovanom filme. Automatický Ambilight musí byť vo Philips televízoroch skutočne pecka!

Výhodou je, že v obchode s aplikáciami nie je len jedna originálna aplikácia od spoločnosti Philips. Spoločnosť je otvorená vývojárom, a tak si môžete vyhľadať aj rôzne iné aplikácie, ktoré vedia komunikovať s premostením Bridge a ovládať tak farby vo vašich LED žiarovkách Philips Hue.

Ak by ste mali nutkanie „prefarbiť“ celý váš dom, Philips Hue to dokáže. K jednému Bridgeu môžete pripojiť 50 LED žiaroviek a iných dodatočných osvetlení od spoločnosti Philips.

S Philips Hue si užijete naozaj veľa zábavy. Mali ste vidieť tie udivené tváre, keď si nikto nič doma nevšimol a začal som pri večernom posedení v obývačke meniť svetlo.

Zážitky, ktoré prináša Philips Hue

Technické špecifikácie Phillips Hue

 • Trieda energetickej účinnosti: A+
 • Svetelný tok: 750 lm (250 lm jedna LED žiarovka), (Bloom 125 lm)
 • Príkon: 9 W (Bloom 8W), Standby režim: 0.1W max
 • Životnosť: 25 000 h
 • Druh svietidla: LED
 • Pätica: E27
 • ostatné: zmena farby, intenzity, časovanie, budík
 • cena: Starter pack (3xLED, 1xBridge) cca 200,-EUR (17.1.2015)
 • cena: Bloom náladová lampa cca 70,-EUR (17.1.2015)

Plusy

 • nový druh zábavy pri spoločnom posedení
 • funkcia budík pre príjemné budenie
 • časovanie zapnutia a vypnutia osvetlenia
 • pomerne široké spektrum farieb
 • možnosť meniť intenzitu svetla
 • dostupnosť aplikácií tretích strán
 • pre bežné používanie dostačujúca sila osvetlenia
 • pohodlie, ani nemusíte vstať ak máte mobil nablízku
 • možnosť kombinácie s ďalšími produktami Phillips

Mínusy

 • pre využívanie zmeny farieb je nutné mať stále internetové pripojenie
 • občasné oneskorené reakcie (možno problém s Wi-Fi)
 • zelená farba LED žiaroviek nebola taká sýto zelená ako na lampe Bloom
 • najviac vám môže prekážať na tomto produkte jeho vyššia cena, inak je to nenormálna vychytávka :)

Ďakujem spoločnosti Philips za zapožičanie produktu:

philips_logo

REVIEW OVERVIEW
Kvalita spracovania je na veľmi vysokej úrovni
Aplikácia a jej komunikácia s bridgeom (občasné oneskorenie)
Cena zariadenia je zatiaľ stále dosť vysoká
Previous articleASUS G501 recenzia: Prenosná herná mašina
Next articleTravel Photos #7: Nevšedná príroda Islandu
Freelance fotograf a príležitostný grafik. Hlavne ale blogger, IT fanatic, nadšenec do internetu a marketingu... nedám dopustiť na skvelé autá a silné motorky :]
philips-hue-recenzia-inteligentne-osvetlenieNa prvý pohľad sa vám môže zdať, že na farebných žiarovkách nič také nie je. Ale ak vyskúšate raz Philips Hue vo vašom osvetlení, len s ťažkosťou budete meniť naspäť staré žiarovky. Okrem ušetrenia energie si užijete s nimi veľa zábavy a pripravíte príjemné prostredie pre vás alebo vašu návštevu. Jedinou nevýhodou týchto svietidiel je zatiaľ ich cena. Ak by bola nižšia, nemal by som absolútne nič proti tomuto atraktívnemu výrobku.