microsoft

Kanadskej firme i4i navyše zaplatí odškodnenie 290 miliónov USD.

Odvolací súd v USA potvrdil, že Microsoft zaplatí 290 miliónov dolárov za zneužitie patentov kanadskej softvérovej firmy i4i. Súd zároveň potvrdil nariadenia, ktoré Microsoftu zakazuje predávať verzie programu Word so sporným softvérom. Dlhoročný spor tak zrejme skončí.

Porota na federálny súd pre okres Texas rozhodla v prospech malej torontskej spoločnosti v auguste. Microsoft podľa verdiktu zneužil patentovej ochrany jazyka XML, a to vo verziách Wordu z rokov 2003 a 2007.

Súd Microsoftu nariadil zaplatiť 290 miliónov dolárov ako odškodnenie spolu so zákazom predaja. Tieto nariadenia sa však pozastavili, keď sa Microsoft odvolal. Podľa aktuálneho verdiktu nebude môcť Microsoft predávať uvedenej verzie programu Word od 11. januára 2010. Podľa Microsoftu to fakticky zabráni predaju všetkých v súčasnosti dostupných verzií programu Microsoft Word a Microsoft Office.

Podľa expertov z odvetvia ale bude pravdepodobným výsledkom dohoda a mimosúdne vyrovnanie medzi oboma podnikmi. Microsoft zrejme zaplatí kanadskej firme i4i licenčné poplatky a bude môcť predávať Word ďalej, napísala agentúra Reuters.

zdroj: markiza.sk