diplomovky

Záverečné vysokoškolské práce v SR budú povinne kontrolované na plagiátorstvo

Ministerstvo školstva Slovenskej republiky pripravuje spustenie antiplagiátorského systému, ktorým budú povinne kontrolované vysokoškolské záverečné práce a to prvýkrát už na konci tohto školského roka. Pre server DSL.sk to uviedol Štefan Podolinský z ministerstva.

Práce budú porovnávané voči Centrálnemu registru záverečných prác (CRZP), vysoké školy budú musieť povinne porovnávať všetky záverečné práce, teda bakalárske, diplomové a dizertačné, ale tiež kvalifikačné práce, rigorózne a habilitačné. Používanie systému bude zatiaľ pre vysoké školy bezplatné.

Pri spustení bude CRZP obsahovať už v súčasnosti v digitálnej podobe dostupné záverečné práce z Univerzity Komenského, Technickej univerzity v Košiciach a Žilinskej univerzity. Ostatné vysoké školy budú postupne práce do systému pridávať.

Pri spustení má register obsahovať desiatky tisíc prác. Okrem toho budú práce porovnávané aj voči relevantným zdrojom v slovenskom jazyku dostupným na Internete.

Systém bude prevádzkovať Centrum vedecko-technických informácií SR, CVTI.

Povinnosti škôl v súvislosti s povinnou kontrolou prác bude upravovať nová vyhláška ministerstva, ktorá bude platiť od 1. februára.

Či sa podarí spustiť systém v takom termíne, aby mohli byť kontrolované práce už na konci školského roka 2009/10, je ale otázne. CVTI totiž už raz verejnú súťaž na dodávku antiplagiátorského systému vyhlásilo na konci októbra, táto bola ale zrušená, keď sa neprihlásil žiadny záujemca.

 

zdroj: dsl.sk