Postupne ako sa snažím zlepšovať funkčnosť stránky, mením rôzne veci. Okrem občasnej zmeny dizajnu a nejakých widgetov som zmenil aj hosting a jeho správu. Pozrite si, na čom bežím teraz a ako to funguje.
Moje začiatky boli pomerne skromné. Bezplatné free hostingy s čudne končiacími koncovkami domén. Behom prvých pár dní, možno týždňov som pochopil, že tade cesta nepôjde. Nekonečne dlhá odovzda serverov a výpadky niekoľkokrát do dňa, prinajlepšom do týždňa. To však všetko za cenu 0,-EUR, takže človek na to ani nemôže nadávať, len môže byť nespokojný.
Keď som už mal nejaký ten content na webe pripravený, pokúsil som sa zapojiť do projektu FreeWeb od Websupportu. Ak máte nekomerčný web so zaujímavým obsahom, zaplatíte si iba doménu a hosting máte free. Na oplátku zasa umiestnite reklamu sponzora na vašu stránku. Toto mi pomohlo na začiatku získať funkčnosť normálneho webu a ušetriť nejaké to euro počas študentských časov.
Avšak obsahu na blogu pribúdalo a moja stránka začala mať čoraz dlhšiu odozvu. Reakcie na kliknutia návštevníkov začali byť 15-20 sekúnd, čo veľmi znepohodlňovalo prezeranie článkov. Snažil som sa stránku optimalizovať čo najviac, ale moc to nepomáhalo. Spýtal som sa na dôvod, či to nie je náhodou Free hostingom, ale vraj som mal rovnaké miesto a prioritu na serveroch ako riadne platiací zákazníci.
Odozva a reakcie webu sa mi zdali čoraz dlhšie, ale to už som bol možno z toho netrpezlivý a z občasných výpadkov aj frustrovaný. Rozhodol som sa preto prejsť so stránkou na iný hosting, ale keďže už mala veľkosť približne 2,5 GB nevedel som, či to nebude problém.
Vybral som si 99,9% dostupnosť serverov Premium Hostingu, kde som sa v podstate nemusel o nič starať. Stránku mi preniesli na ich oveľa svižnejšie stroje a so všetkou zachovanou funkčnosťou stránky. Nič nechýbalo ani nebolo poškodené, doriešili sme malé detaily, ako napríklad prihlasovanie do mailového klienta a veci ohľadom CMS systému WordPress.
Behom prvých sekúnd som videl, že blog je rýchlejší, čo umocnilo zážitok z prezerania článkov. Serveri Premium Hostingu bežia na 4-jadrových procesoroch Intel Xeon s kombináciou 32GB RAM DDR4. Sú optimalizované na 24 hodinový neustály chod. Či už prezerám stránku v nedeľu večer alebo v akomkoľvek inom čase, jej rýchlosť je konštantná a odkedy som prešiel k tomuto hostingu som nezaznamenal žiadne problémy s webom ani úplné výpadky.
Keďže sa mi po zmene hostingu zmenila aj správa domény, predstavím vám prostredie, v ktorom aktuálne pracujem. Administrácia domény beží na stránke webpanel.sk a slúži na konfiguráciu e-mailových účtov, FTP prístupov, databáz a ďalších dôležitých nastavení.
Administrácia je rozdelená do 7 hlavných kategórií, v ktorých si môžete pozrieť a prípadne zmeniť dôležité nastavenia vašej webstránky.
Ak si potrebujete nastaviť e-mailového klienta, napríklad Outlook alebo Thunderbird, či akúkoľvek mailovú aplikáciu na mobilnom telefóne, potrebujete základné nastavenia servera. Odporúčam prijímať poštu cez IMAP, pretože vám všetky e-maily ostanú dostupné aj z akéhokoľvek počítača cez webové rozhranie roundcube.sk. V prípade použitia POP3 sa vám e-maily presunú zo servera do zariadenia a nebudete môcť k nim pristupovať cez web.
Prostredníctvom IMAP sa odosielajú aj informácie o stavoch správy. Takže ak odpoviete na niektorý e-mail, alebo ho označíte ako prečítaný, informácia sa synchronizuje aj na e-mailovom kliente aj na webmaily. Okrem nastavení si môžete v tejto sekcii vytvárať aj nové mailové kontá a adresy v tvare čokoľvek@vasadomena.sk.
FTP
FTP účty vám umožňujú pripojenie na FTP server. Pomocou týchto účtov viete presúvať na server akékoľvek súbory. Slúži to napríklad na nahrávanie webových stránok. Odporúčam opäť jedného z FTP klientov, a to asi najznámenší Total Commander. Ak však nechcete nič inštalovať, priamo v prostredí webpanelu je odkaz na webFTP, kde po vyplnení základných údajov môžete pracovať so súbormi na serveri. Je potrebné mať vytvorené FTP konto s prihlasovacím menom a heslom.
WEB
V tejto kategórií si môžete pozrieť ako sa nastavujú subdomény vašej webovej stránky, traffic stránky (množstvo prenesených dát), základné štatistiky stránky (počet zobrazení, návštevy v dennom aj mesačnom zhrnutí), PHP nastavenia, webvizitka alebo inštalácia CMS systému.
Systém pre vytváranie subdomén je plne automatický a riadi sa podľa adresárovej štruktúry. Subdoménu si vytvoríte jednoducho tak, že cez FTP v adresári public_html/_sub/ vytvoríte adresár s názvom rovnakým ako chcete, aby sa volala subdoména.
Ak ešte nemáte hotovú webovú stránku, môžete si cez webvizitku vybrať z niekoľkých elegantných štýlov a umiestniť ich na vašu webovú adresu bez potreby programovania.
Ak ste už počuli o webových stránkach pracujúcich na CMS systéme, kde môžete robiť obsah bez toho, aby ste vedeli programovať, správa domény WebPanel vám s jeho inštaláciou ešte viac pomôže. Po pár klikoch máte vytvorený ľubovoľný CMS systém a môžete začať pracovať so svojou webovou stránkou. Odporúčam najznámejší a najpopularnejší CMS systém WordPress, ktorí využívajú hlavne blogeri a jednoduché firemné stránky. Prípadne Drupal alebo Joomla. Na výber sú však aj ďalšie systémy.
Databázy
V tejto kategórii si môžete vytvoriť MySQL databázy, ktoré sú potrebné pre chod systému CMS. Všetko potrebné máte pripravené automaticky po inštalácii CMS systému. Ale ak by ste chceli pracovať s ďalšími databázami, napríklad pre subdomény, môžete si ich spravovať na tomto mieste.
DNS
Nastavovanie DNS záznamov je určené skúseným používateľom, ktorí poznajú systém DNS.
Bezpečnosť
Ak potrebujete priradiť správu webu viacerým používateľom, môžete pre nich vytvoriť účty pre WebPanel a priradiť im vhodné práva. V kategórii bezpečnosť môžete pristupovať k administračnému rozhraniu iných domén a tak ich spravovať.
Ďalej je tu možné nastaviť ochranu Vašich emailových schránok pred nevyžiadanou poštou a vírusmi. Nežiadúce e-mailové adresy môžete priradiť do Blacklistu alebo naopak si vytvoriť vlastný Whitelist overených e-mailov.
Kvóty
Pre správu svojej webovej stránky je dobré poznať aj dostatok voľného priestoru, aby ste neostali nemilo prekvapení, keď sa vám nebudú dať nahrať na web fotografie alebo iný obsah. V kategórii kvóty si môžete nastaviť jednotlivé miesto pre e-mailových kontá, FTP kontá, celkový priestor na disku a dátový traffic za posledné mesiace.
Pre základné nastavenia môžete v prípade nutnosti použiť aj mobilnú aplikáciu webpanelu.
Prostredie WebPanelu je dizajnovo pomerne strohé, ale o to jednoduchšie. Všetky nastavenia, ktoré som doteraz potreboval som v ňom našiel a dokázal upraviť. Pri každej kategórii je pomocné info, takže by ste mali vedieť spravovať vašu webovú stránku úplne samostatne. V prípade problémov sa môžete obrátiť na Helpdesk Premium Hostingu, kde vám radi pomôžu vyriešiť váš problém.
Prípadne môžete vyskúšať ich služby na 14 dní zadarmo. Ja som sa prechodu bál, pretože to bolo pre mňa komplikované a nechcel som prísť o návštevníkov blogu, keby sa pri migrácii webu dostali na nefunkčné stránky alebo by som z nej stratil nejaké dáta. Našťastie k výpadku pri migrácii nedošlo a bola jednoduchá. Mohol Som ihneď pokračovať v administrácii svojho blogu a písaní ďalších článkov.