28.9 C
New York

Notebook HP Pavilion dv3-4150 [recenzia]

Published:

Multimediálne vlastnosti v tele malého prenosného krásavca. Elegantný dizajn, dostatočný výkon, príjemný a spoľahlivý spoločník na vaše cesty . Noste si ho so sebou všade, kam potrebujete. Ak vás notebook HP Pavilion dv3-4150ec nezaujal svojimi vlastnosťami, určite vás zaujme cenou.

Posledné dni som testoval štýlový notebook HP Pavilion dv3-4150, ktorý mi na recenziu zapožičala firma Guroo.sk.

Po vybalení som si rozložil všetky časti príslušenstva z notebooku. Balenie obsahovalo základné veci. Samotný notebook, zdroj, prepojovacia šnúra a manuály. Pre začiatočníkov sa tam nachádzajú aj príručky, v ktorých je veľmi jednoducho rozpísaný postup ako prejsť prvotnou inštaláciou a základnými nastaveniami.

notebook a jeho základné prvky

Prekvapilo ma veľmi dobré rozlíšenie (1366 x 768) 13,3 palcovej obrazovky a jej vysoký jas, ktorý robil notebook použiteľný aj pri silnom slnečnom protisvetle. Naopak pri práci v tmavej miestnosti stačilo ubrať niekoľkokrát jas a farby ostali sýte aj naďalej. Technológia LED bola veľmi dobrá voľba pre tento ľahučký notebook. Celkový dojem som mal z notebooku počas prvých minút spoznávania výborný. Tento pocit sa nezmenil ani na konci testovacej doby.

Povrch tvoriaci leštený hliník nevŕzgal pri otváraní ani inom manipulovaní. Pôsobil luxusne a vypracovanie bolo na vysokej úrovni. Absencia (zvyčajne dotykových) tlačidiel nad klávesnicou mi u tohto modelu trochu chýbala. Pritom designéri mali priestor pre ich umiestnenie. Musel som používať funkčné tlačidlo + požadovanú klávesu. Pre spustenie Wi-Fi , bluetooth alebo zmeny zvuku a jasu, boli tlačidla jasne poznačené. Klávesy, ktoré pri práci na notebooku bez myšky využívam dosť často, som musel hľadať intuitívne. Pg Up, Pg Down, Home a End boli skryté na smerových klávesoch. Hlavné ale je, že fungovali. Na pogumovaných klávesoch sa pracovalo príjemne. Pri pohľade hneď zistíte, že sa podobajú na tie, ktoré sa stali trendom na MacBookoch od Appleu. Zvyknutý som na klasické rozmiestnenie šípok, a tak sa mi stávalo, že som niekedy „šľapol“ vedľa.

Pripojiteľnosť konektorov je na normálnej úrovni dnešných modelov. Na 11 palcovom Asuse mám 3 USB (dve na pravej strane a jedno zľava). Na testovanom Pavilione DV3 boli iba 2 na pravej strane. Som pravák a keď pracujem s myškou v pravej ruke, uprednostňujem zapojenie USB zľava. Všetko je to ale o zvyku.

HDMI pripojenie fungovalo bez chýb. Napojenie na LCD televízor bolo rýchle a aj rýchly a zaťažujúci test grafiky prebehol bez sekania. Rozlíšenie druhej obrazovky grafická karta zvolila štandardne vo Full HD 1980×1280. V prípade, že rozlíšenie nebolo zvolené správne je ideálne si zvoliť práve to, aké ma váš televízor. Potom si už naplno môžete vychutnávať pozeranie obľúbených filmov alebo fotografií na veľkej obrazovke.

Takže spomínané USB na ľavej strane nenájdeme, ale nachádzajú sa tam všetky ostatné konektory. VGA pre pripojenie externého monitoru alebo projektoru. Cez tento konektor bude fungovať aj váš televízor, ale prenáša sa iba obraz. V prípade, že chcete prehrávať na vašom kine aj zvuk, zvoľte HDMI alebo externé reproduktory pre notebook. Samozrejme nesmie chýbať ani sieťový konektor pre LAN, vďaka ktorému môžete zdieľať informácie medzi počítačmi v domácnosti, takisto ako aj internetové pripojenie a tlačiarne. Ak doma nemáte wifi (iba priame pripojenie na PC) a chcete surfovať po webe aj na novom notebooku, stačí ak ich prepojíte sieťovým káblom a nastavíte zdieľanie internetu. Pohodlnejším ale aj drahším riešením je varianta domácej wifi siete vytvorenej pomocou routra. Ďalej je to spomínané HDMI a eSATA USB (nepripojíte klasické USB). Z konektorov nám na tejto strane zostali ešte jacky pre mikrofón a slúchadlá. Na pavilione dv5 sú spredu hneď pod šípkami a keď som mal notebook na šikmej podložke ohýbali sa mi koncovky. Tento spôsob, aký zvolili na testovanom pavilione dv3, mne osobne padol veľmi vhod.

Spredu do jemnej línie tenkého notebooku vniká slot na SD karty. Absolútne nenápadný a po vložení karty nie je problém notebook osadiť na podložku s tým, že vám nič nebude na spodnej časti zavadzať. Rovnako aj zadná strana je bez zbytočných zárezov. Vedľa pántov na strane sa nachádza vetranie, ktoré plní úlohu veľmi dobre. Pod batériou nájdete slot pre SIM karty.

Notebook aj napriek podaniu vysokému výkonu (grafické programy, video, hry…) sa neprehrieval ani na mäkkej podložke. Veľakrát sa mi stáva, že keď pracujem na gauči alebo posteli, môjmu notebooku hrozí vypnutie, ktoré má na svedomí tepelná ochrana proti prehriatiu. Testovaný HP pracoval bez hluku a akýchkoľvek problémov s teplotou. Zaujímavé na tom bolo, že výkon podal naozaj vysoký.

Pevný disk s otáčkami 7200 ot/min. poskytuje komfort pri prezeraní súborov. Všetko je rýchle a svižné. Mechanika ani pri vysokých otáčkach nevydáva nepríjemné zvuky. Pripadalo mi to ako keď idete na diaľnici v kvalitnom BMW alebo luxusnom Audi. Jemné, odhlučnené, nepočuť nepríjemné zvuky, všetko pracuje hladko a rýchlo. Celkový dojem budil notebook v tomto štýle. K mechanike musím spomenúť možnosť vytvorenia obrázku na disk priamo v notebooku. Funkcia LightScribe, ktorú spoločnosť HP začleňuje do radov svojich notebookov už dobrú chvíľku je pre niekoho nenahraditeľná. Nepotrebujete drahú farbu na podtlač do tlačiarní. Stačí vám disk s povrchom vhodným pre túto technológiu a laser vám obrázok doslova vypáli na nosič. Nie je to farebné, ale estetický účel to splní na 100%.

Takisto k HP už patrí aj čítačka odtlačkov prstov, ktorú môžete použiť ako ochranu pred neželaným vstupom do vášho počítača, alebo na vypĺňanie prihlasovacích formulárov na stránky. Priložením jedného prsta sa tak v momente prihlasite na vašu obľúbenú stránku. Presnosť skenovania je na slušnej úrovni, sem tam sa síce stalo, že mi prst nerozpoznalo, ale na vine som bol ja a zlé priloženie ruky. Keď som si dal pozor a prst priložil vždy tak ako treba, s odmietnutím prístupu som sa už nestretol.

Ešte na koniec hardwareovej časti tohto testu napíšem, že keď som pracoval na nižšom stole, cítil som potrebu nakloniť si obrazovku viac, ale už to konštrukcia notebooku nedovolila. Stačilo by možno iba 5°-10°. Z toho dôvodu som sa musel krčiť, alebo nastavovať stoličku. Nie je to však nejaká chyba alebo nedostatok tohto typu. Pri rozmerovo menších (10“,11“,13“) notebookoch to jednoducho takto je.

Výdrž batérie sa pohybovala v dosť veľkom rozmedzí. Od používania bez wifi a náročných programov = 5 hodín, až po zapojenie multimediálnych programov a filmov cca 3 hodiny. Takže s priemerným pracovaním študenta na prednáškach (word a popritom nejaký facebook) sa vysporiada notebook so záťažou na slušné 4 hodiny.

Programové vybavenie počítača

Inštalácia prebehla rýchlo a po pár minútach som mohol naplno používať tento prístroj. Nemusia sa báť ani tí nemej skúsení užívatelia. Všetko je pripravené tak, aby to zvládol skutočne každý. Kým si vyberiete software, ktorý vás bude chrániť, máte na rozmyslenie 60 dní. Toľko vám totiž bude fungovať testovacia verzia Norton Iternet Security.

Je pre vás pripravená veľká rada programov, ktoré môžete využívať naplno a ide o užitočné programy. Spomeniem tie základné, ktoré sú v dnešnej dobe nevyhnutné. Microsoft Office 2010 Starter verzia – Word a Excel síce nie plnohodnotné, pretože ide o štartovaciu verziu, ale vašu prácu a životopis zvládnete. Cyberlink veľmi častý zástupca na notebookoch od HP obsahuje kvalitný napaľovací program bez časového obmedzenia a Power Director umožňujúci postrihať a vytvárať videá, napríklad aj z vašej dovolenky. Software Magic Desktop je vhodný pre tých menších, ktorí sa s počítačmi spoznávajú. Nájdete tam pre svoje deti intuitívne aplikácie, hry a písanie.

Pripojenie multimediálnej myšky sa uskutočnilo nečakane rýchlo a bez nutnosti inštalovať priložený driver. To ma prekvapilo, lebo na ostatných notebookoch to také jednoduché nebolo. Takpovediac utilitu, ktorá vám umožní do panelu na pracovnú plochu vložiť hocijaký odkaz na program, som využíval neustále. Pripomína to panel, ktorý nájdete na operačných systémoch Mac alebo program pre Windows Rocket Dock.

Najviac ma zaujala funkcia HP QucikLauch, ktorú keď ste aktivovali, vám umožnila notebook zapnúť do 2 sekúnd. Samozrejme, že nie do systému Windows. Ale v tejto aplikácii máte prístup k hlavným dokumentom ako sú filmy, hudba, fotografie a iné. Kedykoľvek ju môžete deaktivovať a notebook sa bude správať ako klasický počítač, ktorý keď zapnete načíta sa do Windowsu.

Zhrnutie a technické parametre

Notebook môžete využívať hneď po rozbalení ako bežní používatelia, alebo ako nároční nadšenci, ktorí ho majú pripravení na doinštaláciu svojich programov. Nachádza sa v kategórii ultra-prenosné, čo len s radosťou potvrdzujem. Jeho váha je tesne nad 2 kg, čo z neho robí ľahkého spoločníka na vaše pracovné aj nepracovné cesty.

Napriek niektorým nedostatkom ho radím na vysoké miesta môjho rebríčka notebookov. Značka HP je zárukou tej lepšej kvality, čo nájdete na slovenskom trhu. V porovnaní s cenou, dostanete za relatívne málo peňazí prístroj na úrovni vyššej triedy. Na to, že je radený do kategórie stredných rozmerov, mi nahradil môj HP dv5 na 2 týždne úplne plnohodnotne!

Kľúčové vlastnosti:

  • povrch notebooku neodráža odtlačky a je naozaj prepracovaný
  • rýchly 7200 otáčkový HDD
  • kvalitná klávesnica
  • tichý chod aj pri zaťažení
  • samostatná grafická karta, vďaka ktorej nemá notebook s multimédiami ťažkosti
  • žiadny problém s prehrievaním

Nedostatky:

  • pomerne malý uhol naklonenia displeja
  • smerové šípky (hore a dole) dosť malé
  • integrované tlačidla v Touchpade
  • absencia (dotykového) panelu tlačidiel pod obrazovkou

Technické parametre:

Model HP Pavilion dv3-4150ec
Rozmery 323 × 222 × 39-29 mm
Hmotnosť 2,094 kg
Akumulátor Li-ion, 6 článkov, 55 Wh
Displej LCD, 13,3 palca, 1366 × 768, lesklý, LED
CPU Intel Dual Core P6100, 2 × 2.0 GHz, 3 MB L2 cache
Chipset Intel MH55 Express
RAM 3 GB DDR3 1066 MHz v konfigurácii 2 + 1 GB
Grafická karta ATI Mobility Radeon HD5470, 512 MB RAM
Obraz. výstup D-SUB, HDMI 1.4
Zvuková karta Intel HDA
Audio I/O 3.5 mm stereo jack out, mic in
HDD WD3200BEKT, 320 GB, 7200 rpm
Opt. mechanika multiformátová DVD napaľovačka s LightScribe
Konektivita 3 × USB 2.0, jeden kombinovaný s eSata
Rozšírenie Čítačka pamäťových kariet SDXC, MMC, MS, MS Duo, MS Pro, XD
Bezdrôtové adaptéry Broadcom 4313 Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR
Sieť Broadcom NetXtreme Gigabit Ethernet 10/100/1000 Base T
Webkamera VGA, integrovaný mikrofón
Operačný systém Windows 7 Home Premium
Cena vrátane DPH 570 eur s DPH (1.5.2011)

Testovaný Model HP Pavilion dv3-4150ec na recenziu zapožičala firma Guroo.sk.

Andy Synák
Andy Synák
Freelance fotograf a príležitostný grafik. Hlavne ale blogger, IT fanatic, nadšenec do internetu a marketingu... nedám dopustiť na skvelé autá a silné motorky :]

Related articles

Recent articles

spot_img

Stránka používa súbory cookies. Jej prezeraním súhlasíte s ich používaním. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close