Formula 1 je šport, ktorý ani bližšie hádam netreba predstavovať. Začala v roku 1950 a trvá dodnes, každý rok sa najrýchlejšie tímy pobijú o Pohár jazdcov a Pohár konštruktérov. Formula 1 je disciplína, ktorá dala zažiariť mnohým a vzišli z nej hrdinovia aj porazení. Za celé tie roky sa niektoré tímy stali legendami – spomeniem Ferrari, McLaren, Lotus, Maserati, Alfa Romeo… Rovnako aj hrdinovia spoza volantu – Juan Manuel Fangio, Alberto Ascari, Emerson Fittipaldi, Niki Lauda, Ayrton Senna či Michael Schumacher. Ale tak ako v každom inom športe aj tu sa riskuje život. Každý rok sa stanú nehody, dnes už ale nie vážne. Vybral som 10 nehôd ktoré otriasli divákmi

Nehoda 1 – 1991 Alex Caffi – Nebezpečne vyzerajúca nehoda našťastie neskončila tragicky

Nehoda 2 – 2005 Kimi Raikkonen – Fína zradil vlastný monopost a malá výbehová zóna, vyviazol bez zranenia.

Nehoda 3 – 1994 Roland Ratzenberger- Strata kontroly nad vozom sa stala Rolandovi osudnou, náraz mu zlomil väz.

Nehoda 4 – 2010 Mark Webber- Austrálčan spravil chybu a neodhadol vzdialenosť brzdnej dráhy – prežil bez zranení.

Nehoda 5 – 2003 Fernando Alonso- Alonso doplatil na nevšimnutie si žltých vlajok oznamujúcich nehodu, rovnako bez zranení.

Nehoda 6 – 1982 Gilles Villeneue- Mladý Gilles stratil kontrolu nad vozom Ferrari, čo sa mu stalo osudným, a pri nehode zomiera.

Nehoda 7 – 2009 Jaime Alguersuari- Mladý pilot dostal pretáčavý šmyk a rozmlátil svoje Torro Rosso o mantinel – bez zranení.

Nehoda 8 – 1994 Ayrton Senna – Trojnásobný majster sveta havaroval len druhý deň po Ratzenbergerovi a rovnako svojim zraneniam podľahol ešte na trati. Je to takisto aj posledné úmrtie v F1, a jediné, ktoré rozplakalo svet.

Nehoda 9 – 2007 Robert Kubica- Fatálne vyzerajúcu nehodu BMW pilot prežil s drobnými poraneniami, čo bol vlastne zázrak.

Nehoda 10 – 1976 Niki Lauda- Úradujúci majster Niki nezvláda riadenie a havaruje, jeho monopost horí a Niki je v bezvedomí. Lauda pri nehode utrpel vážne zranenia, popáleniny a pohmoždeniny ale prežil. O rok neskôr sa stáva znova majstrom sveta.

Toto je len zlomok nehôd, ktoré F1 zažila. Technika ide dopredu, a tak napr. nehoda ktorú zažil Kubica sa dá prežiť. Pred rokmi vec nemožná. Ak sa vám článok páčil, tešte sa na part 2 :)

autor: FORTYSE7EN