Klasický kužeľ

Prešli ste niekedy nechtiac cez kužeľ na ceste? Dosť nepríjemné. Vodič často spanikári a strhne volant. Vtedy hrozí zrážka v lepšom prípade s autom idúcim vo vedľajšom pruhu a v tom horšom s protiidúcim vozidlom. Nemalé škody môže takýto kužeľ spôsobiť aj na karosérií.

Preto traja dizajnéri Hoyoung Lee, Youngwoo Park a Junkyo Lee prišli s celkom zaujímavým a finančne nenáročným projektom.
Ako spraviť kužele na ceste bezpečnejšie?

Spravili ich z gumy a sú nafukovacie. Hlavný rozdiel je ten, že nekladú sa po jednom samostatne, ale stačí z auta na cestu umiestniť jeden nafukovací pás. Vďaka tomu, je umiestnenie takýmto spôsobom oveľa rýchlejšie a tým aj bezpečnejšie. Pretože čím dlhšie na ceste niečo prekáža, tým skôr sa stane nehoda. Cestárom by sa určite zjednodušila robota, či už pri inštalácii takéhoto pásu alebo pri demontáži po ukončení obmedzenia na ceste.

Takisto nehrozí, že niekedy nájdete na ceste odhodený alebo prevrátený samostatný kužeľ. Avšak dôležitá otázka v tomto prípade je, že kedy sa dostane táto technológia skutočne na cesty? Možno, keď sa osvedčí pri testovaní v premávke, potom ju začneme vídať aj v bežný pracovný deň cestou do roboty.

Konštrukcia je robustná a skonštruovaná tak, aby vydržala aj prejdenie autobusom alebo iného nákladného vozidla. Ak sa autom jemne dotknete, kužeľ sa uhne a vráti späť na svoje miesto. V prípade, že koleso prejde presne po nafúknutom kuželi, ten jednoducho praskne a na vašom aute nevzniknú žiadne škody.

Pozrite si video, kde je všetko vysvetlené za necelú minútku.

zdroj: yankodesign.com