Niekoľkodňové úhrny zrážok narobili starosti a problémy mnohým ľuďom. Voda si vzala majetky, ľudské životy. Intenzívne dažde majú za následok aj zosuvy pôdy, prepadnuté a zničené cesty. Vodné toky sa pomaly vracajú do svojich korýt, avšak pre ľudí postihnutých živelnou katastrofou bude návrat do bežného koloritu života dlhý a náročný. Mnohonásobné škody sa šplhajú do závratných čísel.
Žilinský kraj
Vodné toky na Kysuciach, Orave aj v ďalších regiónoch Žilinského kraja sa do dnešného rána ukojili, povodňová situácia je stabilizovaná. Na niektorých riekach a ich prítokoch už odvolali tretí stupeň povodňovej aktivity. Informoval o tom vedúci Odboru krízového riadenia Obvodného úradu v Žiline Ľubomír Hollý.
Povodne značne postihli 16 obcí vo viacerých regiónoch kraja. Najväčšie škody voda spôsobila v obci Snežnica (pozri fotografie zo Snežnice), kde sa pretrhla hrádza suchého poldra nad dedinou, ktorá nevydržala príval vody. Pritom túto nádrž vybudovali práve pre časté povodne. Vo všetkých postihnutých obciach občania spoločne s hasičmi a ďalšími dobrovoľníkmi od rána pracujú na odstraňovaní následkov povodní, ktoré spôsobili najmä rieky Rajčanka a Kysuca.
V Rajeckých Tepliciach napríklad zatopila voda z Rajčanky 30 domov. V priebehu týždňa záplavám čelili aj v Lietavskej Lúčke, Porúbke, Predmieri i Novej Bystrici. Dnes tam pokračujú v odpratávaní nánosov a zároveň vyčísľujú škody, konštatoval Hollý.
zdroj: aktuality.sk
Situácia na Východe
V obciach a mestách na Spiši postihnutých povodňami pokračujú záchranné a zabezpečovacie práce. V okrese Stará Ľubovňa už vo väčšine obcí opadla voda. Dnes sa podarilo sprejazdniť cestu do obce Sulín. Problémy sú ešte v obci Mníšek nad Popradom, kde je problematický prístup do osád Kače a Medzibrodie.
Situácia je stabilizovaná už aj v obvode Spišská Nová Ves. Podľa šéfa krízového štábu Mariána Bubeníka v regióne už nie sú obce alebo mestá, ktoré by boli odrezané od sveta. Povodňová voda už opadla a väčšina síl a prostriedkov je už nasadená na odstraňovanie následkov povodne. Bez elektriny sú ešte čiastočne Krompachy a niekoľko okolitých obcí.
„Elektrikári postupne zapájajú rozvodňu, takže občas dochádza k menším výpadkom elektriny,“ uviedol Bubeník. Krízovému štábu sa podarilo zabezpečiť pitnú vodu pomocou cisterien do všetkých obcí, kde došlo k poškodeniu vodovodov alebo zatopeniu studní.
Správcovia komunikácií postupne obnovujú aj poškodené cestné spojenie do niektorých obcí. Naďalej zostáva neprejazdná cesta medzi Prakovcami a Helcmanovcami, kde došlo k zosuvu pôdy. Krízový štáb v súčasnosti rieši problém so spadnutým mostom na ceste zo Spišskej Novej Vsi smerom na Spišské Vlachy pri závode Embraco. Podľa Bubeníka tam armáda pravdepodobne postaví pontónový most.
zdroj: aktuality.sk
Mária M. z Drienovskej Novej Vsi napísala pre aktuality.sk:
„Keď sme si kúpili náš domček v Drienovskej Novej Vsi v r. 1997, boli sme šťastní, že sa nám splnil sen… ten pocit však dlho netrval… skoro každý rok nás trápi voda… koryto rieky Torysy je neudržiavané a Torysa sa vylieva a zaplavuje nám celú záhradu, dom, studňu, pivnicu, hospodársku budovu, odreže nám jedinú prístupovú cestu. Každý rok si posadím kvety, zeleninu, ale nikdy neviem, či aj úrodu pozberám. .. Pozrite sa na tohtoročné záplavy – ako to u nás vyzeralo… (viď. galéria – Ani na jednom zábere nie je koryto Torysy – sú to len zaplavené polia, záhrady a prístupová cesta). Ostali sme bez vody, studňa je náš jediný zdroj vody-pitnej aj úžitkovej. Do kedy to ešte vydrzíme nevieme, keby sme mali dostatok financií, určite by sme odtiaľ už dávno odišli… nikto s tým nič nerobí… možno by to chcelo poriadne čistiť a regulovať koryto rieky, vybudovať ochranné valy… nájsť nejaké riešenie… “
Fotogalériu rodín, ktoré sa stali obeťami tohtoročných povodní nájdete na tomto linku aktuality.sk
zdroj: aktuality.sk, jaja, čitatelia portálu aktuality.sk