Každý jeden hráč pozná Assassin´s Creed a každý jeden nadšenec si to zahral. Nemuseli sme ani dlho čakať a Ubisoft oznámil vydanie ďalšieho pokračovania. Nenesie v názve číslo, ale podtitul Brotherhood. Pozrite si, čo všetko sa v Assassin´s Creed: Brotherhood zmenilo, vynovilo, kde sa presunul dej a aké postavy sa nám odhalia…

V tejto recenzii si popíšeme pokračovanie druhého dielu Assassin´s. Je to priame pokračovanie tohto úspešného titulu, no na ďalšiu hru s názvom Assassin´s Creed 3 si budeme musieť ešte počkať.

Ešte ste nehrali Assassin´s Creed? Tak s Brotherhood-om ani nezačínajte. Ak chcete vedieť dej a o čo v skutočnosti celú hru pôjde, musíte začať od počiatku. Najlepšie v prvom diely, kde na začiatku sa dozviete osud všetkých postáv a ich poslanie. Táto hra, ako jedna z mala ma pomerne silný príbeh. (By som povedal, že rovnako silný ako The Witcher / Zaklínač). Ak vám ale ide iba o zábavu a efekty, nech sa páči :)

O čom je Brotherhood:

Brotherhood začína presne tam, kde skončila 2. Myslím, že tak by to malo byť v každom pokračovaní. Naplno sa začne táto časť rozbiehať, keď sa dostanete po úteku späť do Ríma. Všetko sa odohráva v genetickej pamäti assassina Desmonda Milese, ako to bolo doteraz. V roku 2012 budeme tráviť viac času ako v predchádzajúcom diele.

Návrat v novom pokračovaní slávi Leonardo da Vinci. Toho si do Ríma povolal Cesare Borgia, no jeho služby využije aj Ezio, pretože od da Vinciho potrebuje moderné špecialitky (2 ostrie a podobne). Počas hry sa vrátime aj do Florencie vďaka flashback misiám. Celkový dej je veľmi napätý a zaručujem, že aj tu budete plní očakávania, ako to skončí. A práve koniec je to najlepšie… Ale ten si už musíte odohrať sami, no „natešenosť“ na 3 diel bude naozaj obrovská.

Takže k podstate. Rím, kde strávite najviac hratelného času, je 3x väčší ako Florencia v minulej časti. Samotný koncept bratstva je ako v každej sérii. Posolstvo plnia zabijáci, ktorí sa musia postarať o problémových občanov. Ak budete potrebovať v boji pomoc, môžete si zavolať niektorého z členov bratstva, ktorého ste predtým vycvičili. Poviem vám, takáto podpora zabijákov padne častokrát vhod. Povolať si ich môžete v hociktorej misii. Či už budete potrebovať priamu pomoc v boji, ale lukostrelcov, ktorí vám spŕškou šípov odstránia všetky stráže v dohľade. Nie je to zasa až tak jednoduché, pretože vycvičiť takéhoto pomocníka zaberie dosť času. Posielaním na misie sa ich zručnosti zdokonaľujú. Prípadný boj však môže vášho „žiaka“ pripraviť o život.

assassins-creed-brotherhood-4

Chcete sa len tak vybrať skúmať Rím? Nie je problém… Ďalšia novinka v hre – ekonomický model, ktorý je skutočne vyvážený. Ak hráte dosť svižne a nepotrebujete hru prejsť na 100% (čo sa v Brotherhood dá zvládnuť ťažšie ako v 2) nebudete mať peňazí nazvyš. Mesto totiž renovujete z vlastných zdrojov. Môžete si otvoriť obchody, alebo kúpiť pamiatky a budovy pre kurtizány, žoldnierov a zlodejov. Samozrejme vaša výstroj bez renovovania nepochodí a to sú ďalšie peniaze z vrecka. Zbraní je v Brotherhood skutočne veľa, čo využijete hlavne v prípade, že vami vybrané zbrane si môžete brať so sebou všade. Aby to nebolo také jednoduché, z každej štvrte musíte najskôr odstrániť vežu a jej prislúchajúcich vojakov rodu Borgia. V opačnom prípade sa vám neotvorí ani stánok s občerstvením :)

Samotné misie sú klasické a pre toho, kto hral Assassin´s Creed 1 a 2 už budú jasne čitateľné. Eliminuj toho, na tom mieste, dovtedy alebo keď ti to bude najlepšie vyhovovať, pár eskortných misií alebo niečo logického. Toto všetko obohatené o nové pohyby hrdinu a zaujímavé efekty grafiky.

Čo je však novinkou je 100% synchronizácia – ako to skutočne Ezio urobil. Alebo 50% synchronizácia, kde už do deja vstupujete vy a urobíte si výsledok po svojom.

Video: Assassin’s Creed Brotherhood E3 Trailer

Technická stránka hry:

Ak ste si nainštalovali túto časť po dohraní Creed 1, budete milo prekvapení. Ak ste však skončili v dvojke a pokračujete dejovo – nič extra sa nezmenilo. Akoby ste si len nainštalovali datadisk s novými misiami. Engine ostal úplne rovnaký a bohužiaľ aj s rovnakými problémami. Framerate je na X360 väčšinu hrania solidný, miestami možno zaznamenáte spomalenie. Problému s prelínaním predmetov, či prostredím sa už asi nezbavíme (možno v trojke). Celkovo však vyzerá hra skvelo a keď zoberiem do úvahy, že hrou prechádzate bez loadingu / načítania, takmer plynulo a engine musí vykresliť veľké mesto s kopou predmetov a ľudí, je to perfektne zvládnutá práca. (V hre The Witcher mi neskutočne vadilo neustále načitávanie pri vstupe do každej budovy či časti mesta.)

Jedinou väčšou chybou sú Cut scény, kedy má engine problém s tvárami postáv. Naopak parkourové akčné animácie ostali na slušnej úrovni. Pribudli nové animácie zabitia – nezabudnite vyskúšať napríklad balet smrti.

Grafika, tak to je skutočne zážitok. Celý Rím a pamiatky sú vymodelované do najmenšieho detailu. Koloseum alebo Pantheon vypadajú naozaj impozantne. Možnosť vyšplhať sa na tieto budovy sú naozajstnou pochúťkou pre každého hráča.

Väčšinu postáv a hlavne členov rodu Borgia si môžete nájsť na wikipédii a dozvedieť sa tak viac o ich živote.

V tomto smere funguje Assassin´s Creed: Brotherhood ako historická fikcia v skutku dokonalo.

Verím, že zážitok pri tejto hre budete mať veľký…

Hrali ste už niekedy Assassin´s Creed ?

Loading ... Loading ...

Hodnotenie hry: 90% (czechgamer)

Výrobca: Ubisoft Montreal
Platforma: Xbox 360/PS3/PC
Minimálne požiadavky:
Windows XP / Vista / 7
Intel Core 2 Duo 1,8 GHz / AMD Athlon 64 X2 2,4 GHz
2 GB RAM
256 MB DirectX 9.0/10.0 komatibilná grafická karta
(GeForce série 7/8/9/100/200, ATI Radeon 1950/HD 2000, 3000, 4000, 5000)
DirectX 9.0c kompatibilná zvuková karta
DVD-ROM
DirectX 9.0c

Web: http://assassinscreed.uk.ubi.com/brotherhood/
Žáner: Akčný
PLUS: Príbeh, atmosféra, dostatok inovácií
MÍNUS: Rovnaká grafika ako v dvojke

Vyrobené v spolupráci: CzechGamer.com - KarelKubasek