Samsung vyrába 8 Gb mobilnú grafickú pamäť DRAM (GDDR5)

0

Spoločnosť Samsung oznámila spustenie masovej výroby svetovo prvej 8 Gb GDDR5 DRAM pamäte založenej na špičkovej 20 nanometrovej výrobnej technológii. GDDR5 je najvyužívanejšia grafická pamäť na svete.

Grafická pamäť DRAM poskytuje široké pásma pre plynulý a vysoko kvalitný prenos grafických dátových tokov. Je určená pre využitie v grafických kartách osobných počítačov a superpočítačových aplikáciách a pre grafické pamäte notebookov a herných konzol. Spoločne so zvyšujúcou sa obľubou 3D hier a UHD video obsahu sú vyšší výkon a širokopásmová grafická pamäť veľmi dôležité.

„Predpokladáme, že naša 8Gb GDDR5 bude najlepším pamäťovým riešením pre výrobcov originálnych dielov (OEM) herných konzol a notebookov. Rozšírením výroby 20nm DRAM pamätí vrátane nového typu GDDR5 uspokojíme celosvetovo rastúci dopyt a urýchlime rast trhu prémiových pamätí.“ povedal Joo Sun Choi, Executive Viceprezident obchodného a marketingového oddelenia pamäťových riešení spoločnosti Samsung Electronics.

Nová pamäť Samsung GDDR5 DRAM ponúka výnimočnú šírku pásma. Využitím ôsmich nových 8 Gb čipov je dosiahnutá hustota 8 GB potrebná v moderných herných konzolách.

Pamäť pracuje s I/O prenosovou rýchlosťou 8 gigabitov za sekundu (Gbps) na pin, čo je viac než štvornásobne rýchlejšie ako pamäť DDR3 DRAM, v súčasnosti najvyužívanejšia pamäť pre notebooky. Každý čip spracuje dáta rýchlosťou 32-bit I/O. Dva GB grafickej pamäte môžu byť vytvorené iba dvoma novými čipmi, ktoré vedia spoločne spracovať až 64 GB grafických obrazov za sekundu. To sa rovná spracovaniu približne dvanástich Full HD DVD (5GB ekvivalent) za sekundu.

Samsung DRAM GDDR5 8Gb

Nový čip 20nm 8 Gb GDDR5 je posledným článkom radu 8Gb DRAM riešení vytvorených špičkovou 20nm výrobnou technológiou. Tento rad zahŕňa pamäť mobilnú a grafickú a pamäť pre servery a PC.

Samsung tak rozširuje objem výroby svojich 20 nm DRAM produktov v rôznych hustotách, vrátane 4 GB, 6 GB, 8 GB a vyšších, aby upevnil svoje vedúce postavenie v high-end segmente IT trhu. //zdroj: tlačová správa

Tieto pamäťové čipy GDDR5 8Gb umožnia výrobcom grafických kariet vytvoriť spomínaných 8 GB pamäte pomocou iba ôsmych pamäťových čipov. Zatiaľčo dnes napríklad AMD musí používať 16 pamäťových čipov v grafickej karte Radeon R9 290x 8GB. NVIDIA rovnako používa viac grafických čipov už v kartách so 6 GB pamäťou.

Sony PlayStation 4

Hlavným odberateľom GDDR5 je v dnešnej dobe herná konzola Sony PlayStation 4, ktorá využíva 16 GDDR5 čipov. Sony predalo viac ako 18,5 milióna herných konzol PS4 od ich začiatku predaja v novembri 2013, čo je viac, než sa predalo grafických kariet GeForce alebo Radeon pracujúcich s čipmi GDDR5 za rovnaké časové obdobie.

Cena grafickej pamäte GDDR5 zatiaľ nie je známa.