Lenovo S580 Dual SIM recenzia časť 2.

9
Lenovo S580 Dual SIM

V druhej časti recenzie si zhrnieme podrobnejšie vlastnosti a funkcie telefónu Lenovo S580 Dual SIM. Ak hľadáte dobre vyzerajúci smartfón strednej triedy s podporou dvoch kariet, mali by ste sa pri rozhodovaní na chvíľu zastaviť aj pri tomto produkte od Lenova.

S580-tka nie je žiadny drobec. 5″ telefóny, ktoré boli kedysi len výnimkou vyššej triedy sa teraz rozšírili aj do tej strednej. Za cenu približne 160,- EUR získate telefón, ktorý vyzerá pomerne dobre a  poslúži na to, na čo má. Dokonca svojím výkonom zvládne aj občasné potreby hráča. V čom ale zaostáva?… Poďme pekne po poriadku

Po vybalení z krabice…

V prvej časti recenzie, čo bolo vlastne Lenovo S580 unboxing video ste mohli vidieť obsah balenia a základné údaje o hardvérovom vybavení. Teraz si k tomu povieme ešte málinko viac a potom sa už vrhneme na detaily.

Pri prvom kontakte s telefónom ma ohúrila jeho hmotnosť, ktorá bola neskutočne nízka. Potom som si uvedomil, že tam ešte nie je vložená batéria. Pravdu povediac trochu sa mi uľavilo, pretože pocit, že držíte v ruke plastovú maketu telefónu, nie je veľmi príjemný.

S batériou mal telefón váhu 130 gramov, čo je hodnota dostatočne nízka nato, aby ste ho pohodlne nosili a zároveň dosť vysoká nato, aby sa vytratil pocit plastovej hračky z Číny, odkiaľ telefón aj skutočne pochádza.

Napriek tomu je celoplastová konštrukcia relatívne pevná a ohybný zadný kryt v tvare vaničky zasahuje až na bočné hrany telefónu. Dobre sa dáva dole, nevŕzga a pekne zapasuje na svoje miesto aj pri skladaní. Je to potrebné hlavne kvôli vloženiu a výmene dvoch štandardne veľkých SIM kariet a jednej microSD karty.

Zozadu si od vás pýta pozornosť vyčnievajúci objektív fotoaparátu a LED prisvetlenie. Celkovo však telefón pôsobí tak tradične, žiadne extravagantné tvary ani špeciálne funkcie na vás nečakajú.

Dizajn, konektory a ovládacie prvky

Predná strana, kde na vrchnej časti dominuje pod reproduktorom nápis lenovo, obsahuje ešte prednú 2MPix kameru a senzory na automatickú reguláciu jasu a priloženie k uchu. Chválim hlavne automatickú reguláciu jasu, vďaka čomu sa pri prechodoch z tmavej miestnosti na svetlo alebo opačne, nemusíte zaoberať manuálnou zmenou osvetlenia displeja.

Dokonca aj pri AUTO režime sa dala ešte dodatočne upraviť regulácia na vyššiu alebo slabšiu úroveň, čo v konečnom dôsledku môže ušetriť nejaké to percento z batérie, ak sa uskromníte s trocha slabším podsvietením displeja. Pretože ako to už býva: 5″ displeje sú veľkými žrútmi energie, zvlášť, keď nemá telefón až tak silnú batériu.

Kapacitné tlačidla na ovládanie pod displejom nie sú podsvietené, a tak v noci budete triafať na slepo. Nie je to až taký problém, ovládať sa to dá, ale predsa len tie tri ledky na plošáku by sa do výrobnej ceny ešte inžinierom zmestili a nás veľmi potešili.

Vľavo na nachádza tlačidlo na vyvolanie menu/nastavení a pri jeho podržaní sa zobrazia nedávno spustené aplikácie. Väčšina telefónov to má presne opačne a z praktického hľadiska sa mi zdá táto voľba lepšia. Používaním a porovnávaním oboch variant som zistil, že častejšie potrebujem spustiť zoznam otvorených aplikácií, než vyvolať kontextové menu. Lenovo si však ide svojou cestou a identické ovládanie nájdeme aj na vlajkových modeloch.

Na ľavej strane sa nenachádza žiadny slot ani tlačidlo. Pravá strana je vybavená úplne tradičným usporiadaním tlačidiel na ovládanie hlasitosti, pod ktorým sa nachádza power button na prebudenie a zapnutie zariadenia. Takto nám to vyhovuje, takto je to fajn. Nič lepšie sa vymyslieť nedá….veď kto by už len dočiahol na 5″ telefón, keby bolo tlačidlo umiestnene na vrchu. Pri fotografovaní sa zasa ovládanie hlasitosti využíva ako tlačidlo na približovanie. Mimochodom tlačidlá hlasitosti a prebudenia sú súčasťou zadného krytu, nie sú teda umiestnené na tele telefónu.

Na spodnej strane sa nachádza iba mikrofón. Nič viac tam nenájdete. Ešte spomeniem miesto, kde začať pri rozoberaní krytu, to je ale naozaj všetko.

Horná strana nám ponúka hľadaný microUSB v 2.0 konektor, ktorý je otočený opačne, a tak som vždy pri nabíjaní rozmýšľal, prečo mi to tam akosi nepasuje. Používajte preto k telefónu originálnu nabíjačku, tá ma označenie na koncovke otočené tak, aby vám to pasovalo. Neviem prečo má práve Lenovo S580 situované microUSB hore a ani sa mi to nepodarilo zistiť. Myslel som, že je to kvôli DualSIM verzii, no nie vždy je to pravda. Niektoré modely od Lenova ho majú hore iné dole. Pripojenie slúchadiel cez 3,5mm jack je štandardne vždy hore.

Na zadnej strane v strede sa vám opäť pripomína značka lenovoNad ňou je celkom výrazný odskok pre 8MPix fotoaparát s jedno-diódovým LED svetlom. Objektív som počas testovania síce nepoškriabal, ale neodporúčal by som telefón posúvať po stole. Radšej ho vždy podvihnite alebo používajte pribalený kryt, ktorý ochráni objektív veľmi dobre.

Výhodou tohto vystúpenia okolo fotoaparátu je fakt, že sa pri položení telefónu zadnou stranou na rovnú plochu vytvorí priestor pre zvuk vychádzajúci z reproduktora. Ten sa nachádza hneď napravo a vďaka tomu nie je jeho vyzváňanie tlmené a budete ho vždy počuť.

Hardvérové vybavenie

Z výkonu Lenova S580 som mal celkom rozpačité pocity. Náročnejšie hry zvládal bez sekania (napríklad hra Real Racing 3 išla veľmi plynulo a rýchlo) , no pri emailovej komunikácii alebo prezeraní webu sa zasekol.

Spočiatku som to ospravedlňoval tým, že kým sa zabehne, môže dôjsť k takýmto spomaleniam, pretože telefón bol úplne nový. Ale ani po dlhodobom používaní sa to akosi nezlepšovalo. Začal som preto intuitívne občas premazávať aplikácie na pozadí a v tomto momente by sa hodilo namiesto tlačidla s kontextovým menu práve to druhé so zoznamom spustených aplikácií.

4-jadrový procesor, 1GB RAM a 8GB úložisko

Ani 4 jadra nemusia byť zárukou dobrého výkonu. Qualcomm Snapdragon 200 (ARM® Cortex™ A7) s frekvenciou jadier 1,2 GHz spolu s grafickým čipom Adreno™ 302 naozaj zvládal multimédia pekne, ale neviem prečo sa mu moc nechcelo pracovať so samotným prostredím Androidu a s otvorenými aplikáciami.

S týmto problémom by pomohla väčšia operačná pamäť. Tá má hodnotu 1GB, čo je v tejto cenovej kategórii úplný štandard. Viac nájdete už len v telefóne ZTE Nubia Z5 mini, ktorý ma 2GB RAM, ale nie je Dual SIM. Prípadne Asus ZenFone 5, ten je na dve SIMky, ale má zas 2-jadrový procesor. Tak či onak sa zdá, že za túto cenu je to celkom vyvážené zariadenie.

Faktom ostáva, že pri spustení viacerých aplikácií a prepínaní medzi nimi musíte byť trpezlivejší. Občasné spomalenie animovanej práce s oknami alebo nereagovanie softvérovej klávesnice na vaše dotyky vás postretne, či chcete alebo nie. Potom vám už rozčuľovanie nepomôže, musíte len počkať, kým sa telefón umúdri.

Pre fotografie, hudbu, videá a dokumenty je pripravené úložisko s veľkosťou 8GB. Z čoho si odhryzne ešte 2,3GB operačný systém a predinštalované aplikácie cca 700MB, zvyšnú časť cca 5GB pomerne rýchlo zaplníte. Stačí jedna poriadna hra s veľkosťou 1GB, zopár fotiek, hudby a pri nahrávaní videa vás môže prekvapiť hláška, že v telefóne už nie je dostatok miesta. V každom prípade asi väčšina z vás už má zo starého telefónu pamäťovú kartu, ktorou si rozšírite miesto v tom novom. S580 podporuje microSD karty do veľkosti 32GB.

5″ IPS displej s HD ready rozlíšením

Plusom S580-tky je IPS LCD podporujúci 16 miliónov farieb s rozlíšením 720×1280 pixelov, čo predstavuje 294 ppi obrazových bodov na palec. Hodnota okolo čísla 300 je tak akurát. Obraz je dostatočne jemný a detaily sú ostré, aj keď oko náročnejšieho používateľa si všimne, že nejde o Full HD displej. Treba však opäť pripomenúť cenu telefónu a tá nám dáva najavo, že užívatelia určení pre toto zariadenie nie sú natoľko nároční, aby im takéto detaily prekážali.

Aby som nebol veľmi kritický a „fajnový“ tak ho musím pochváliť. Naozaj…Internetové stránky aj v desktopovej verzii s malinkými textami sú vďaka HD displeju dobre čitateľné a nemusíte tak veľmi zoomovať. Rovnako prostredie Androidu alebo aplikácií nemajú žiadne kockaté pixely ale pekné hladké písmo.

Displej podporuje multi-touch gestá, avšak dbajte nato, aby ste nehodili k nemu do vrecka aj kľúče, zapaľovač alebo iný predmet. Nemá ochranu proti poškrabaniu a možno aj práve preto k nemu pribalili do krabice dve ochranné fólie. Jedna dokonca priamo nalepená na telefóne od výroby.

Aj keď som si počas testovania dával veľký pozor nato, ako manipulujem s telefónom a nosil som ho výhradne len vo vačku nohavíc, miniatúrne škrabance nenechali na seba dlho čakať. Či už boli spôsobené mikrotickými čiastočkami prachu alebo z nosenia, nachádzali sa iba na fólii a displej bol v poriadku.

Viditeľné boli iba proti slnku a zobrazenie displeja neskresľovali, takže ide iba o estetickú chybu, ktorú možno niekto ani nepostrehne a dôležitejšie je to – že fólia ochránila displej a funguje tak, ako má. Ak by vám to náhodou prekážalo, odporúčam kúpiť kvalitnú fóliu s lepšou ochranou, ktorá vydrží toho viac.

Podpora Dual SIM

Pod zadným krytom vidieť hneď dve veľké miesta pre SIM karty. Sú ešte klasickej veľkosti, takže ak už máte z väčšiny telefónov orezanú svoju kartu na microSIM, budeme musieť pohľadať redukciu. Primárna karta označená ako SIM1 podporuje 3G/2G sieť, tá sekundárna už len 2G.

SIM karty je možné pomenovať ľubovoľne podľa seba, logicky teda s názvom operátora, aby ste vedeli, v ktorom slote máte Orange a v ktorom zas jeho konkurenta. Ale ak si nájdete zmysluplnejšie výrazy, tak prosím.

Pri písaní a hlavne odosielaní SMS sú už karty označené len ako 1 alebo 2. Takže by ste aj tak nemali zabúdať, kde ste ktorú kartu založili.

Priemerná batéria 2150 mAh

Spočiatku som sa bál kapacity batérie 2150 mAh, či vôbec udrží pri živote veľký displej aspoň na jeden deň. Áno, udrží a to celkom bez problémov. Pri pracovnom nasadení, volaní s kolegami, kamarátmi a mailovej komunikácii prichádzate domov s približne 20% kapacitou. Buď ho dorazíte nejakou hrou alebo ho rovno dáte na nabíjačku. Každodenné nabíjanie vás však neobíde.

Nemôžem vám povedať, koľko vydrží batérie vám, ale môžem konštatovať, že dokáže udržať telefón pri živote minimálne na ten jeden potrebný pracovný deň (nemyslím tým 24 hodín, ale od rána do večera).

Ostatné už je na vás, ako budete hospodáriť s aplikáciami, jasom a internetovým pripojením. Ak vám nerobí problém brať so sebou nabíjačku, nech sa páči. Tá ma výstup 1A a tak % batérie pri nabíjaní budú stúpať celkom pomaly. Plné nabitie batérie na 100% dosiahne za 3 hodiny 15 minút.

Softvérová podpora zariadenia

Potiahnutím prsta smerom nadol od horneho okraja sa už tradične na operačnom systéme Android vyroluje notifikačná lišta. Tá v prípade zmeškaných hovor, mailov, správ a upozornení z aplikácii mala čo zobrazovať. Ak ste ale žiadne aplikácie nemali, tak ostávala čistá čierna plocha. Chýbalo mi tam aspoň zopár hlavných skratiek ako napríklad WiFi, BT, otáčanie obrazovky alebo dátové pripojenie.

Tie samozrejme nechýbajú, ale musíte kliknúť úplne vpravo hore do rohu na malú ikonku skratiek. Až potom sa vyrolujú všetky dôležité ikonky. Niektoré neboli preložené do slovenčiny -> Audio profiles, Auto rotation alebo Timeout.

S týmto paradoxom som sa stretol aj v menu, kde niektoré položky boli v angličtine. Nerobí to žiadny problém, pretože ide o základné notoricky známe slovné spojenia, takže by im mal porozumieť každý…ale už len z toho princípu si myslím, že by sa v ďalšej aktualizácii toto malo napraviť.

Prostredie neobsahovalo menu s aplikáciami, ale všetko sa ukladalo na domovské obrazovky. Je dobré si v tom ustrážiť poriadok a postupne ako inštalujete aplikácia ich triediť do ľubovoľne vytvorených zložiek.

Na výber boli 4 témy alebo ak chcete motívy. Zmenilo sa pozadie a aj samotné ikony. Personalizácia tak pre bežného užívateľa dostačujúca, kto chce viac stiahne si launcher z obchodu Play. Pri zmene ikon sa menili iba tie, ktoré boli vopred nadizajnované – ide teda zväčša o natívne aplikácie z výroby. Ostatné stiahnuté aplikácia majú pôvodnú ikonu a nijako do nich systém nezasahuje ani ich neupravuje, čo sa mi páči.

Samozrejmosťou pri Dual SIM telefóne je správa SIM kariet, kde si môžete upraviť preferovanú SIM kartu, premenovať ich alebo nastaviť základné vlastnosti pri hovore. Filter kontaktov podľa SIM je možný v adresári alebo denníku hovorov.

Práca so SIM kartami je zvládnutá dobre. Môžete ich využívať súčasne, čiže byť na oboch „online“. Dovolajú sa vám tak ľudia na jedno alebo druhé číslo. Vždy vám telefón zobrazuje na aké číslo vám niekto volá alebo v prípade výberu zo zoznamu kontaktov si pri volaní vyberiete, z ktorej karty chcete hovor uskutočniť. Pri SMSkovaní prebehne odoslanie SMS kliknutím na ikonku so šípkou 1 alebo 2. Tlačidla sú dosť malé a tak buďte opatrní, aby ste neposlali SMS z iného čísla, než ste plánovali.

Takto má fungovať Dual SIM telefón. Akoby ste ani nevedeli, že máte dve čísla a pracujete iba na jednom zariadení.

S fotoaparátom sa potrápite

Vždy pri fotoaparátoch v mobilných telefónoch pripomínam, aké veľmi dôležité je mať pri fotografovaní dostatok svetla. Malá šošovka aj miniatúrny senzor dokážu spraviť dobrú fotografiu jedine ak na ne dopadne veľa svetla. S580 je na toto veľmi citlivá. Fotografujte preto hlavne s krásny slnečný deň. Tieto fotky budú stáť určite za zdieľanie na internete.

Autofocus síce fungoval, avšak som mal pocit, akoby niekedy nevedel na čo chcem zaostriť. Pri manuálnom zaostrovaní som musel niekoľkokrát kliknúť na obrazovku, aby sa mi zobrazil zelený znak označujúci zaostrený obraz. Niekedy aj napriek tomu sa mi zdala fotografia málo ostrá.

Fotografovanie proti svetlu, rovnako ako aj snímanie lesklých objektov odráža do objektívu svetlo, ktoré vytvára na fotografiách hmlistú žiaru.  Správna expozícia robila procesoru miestami problém a niekedy zdanlivo jednoduchú svetelnú scénu veľmi podexponoval alebo naopak prepálil. Museli ste sa s nastaveniami chvíľku pohrať, aby boli výsledky aspoň trocha podľa vašich predstáv.

Čo sa týka fotografovania som na zariadenia celkom prísny, pretože vyžadujem verné podanie farieb a aspoň čiastočne ostré detaily. V opačnom prípade je fotoaparát vhodný len na fotenie si tabuliek s odchodmi autobusov alebo jedálneho lístka. Prikladám zopár fotografií, výber tých najlepších.

Lenovo S580 ukážka fotografií

Technické špecifikácie

  • operačný systém: Android 4.3 Jelly Bean
  • procesor: 4-jadrový Qualcomm Snapdragon 200 1,2 GHz MSM8212 (ARM® Cortex™ A7)
  • grafický chip: Adreno 302™
  • pamäť: 8 GB + 1 GB RAM + microSD karta (do 32 GB),
  • displej: TFT IPS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 720 x 1 280 b., uhlopriečka 5“ (127 mm)
  • hlavný fotoaparát 8 Mpix, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videí (1280 x 720)
  • predná kamera: 2 Mpix
  • frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz
  • globálny prenos dát: prenos GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps),
  • lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 b/g/n),
  • ostatné: hudba MP3 prehrávač, rádio FM rádio, 3,5 mm jack, minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, gps GPS, akcelerometer,
  • rozmery: 13,9 x 69,9 x 8,1 mm,
  • hmotnosť: 130 gramov
  • batéria: Li-Ion batéria 2 150 mAh
  • cena: cca 160,- EUR (2.2.2015)

Plusy

  • balenie obsahuje jednu náhradnú fóliu + jedna je priamo na telefóne
  • špeciálny kryt s funkciou stojana napríklad pre sledovanie filmov
  • podpora dual SIM
  • 5″ IPS displej s HD rozlíšením 720×1280 pixelov
  • napriek všetkým aspektom mala batéria 2150 mAh dobrú výdrž
  • hrúbka zariadenia 8,1 mm
  • váha 130 gramov
  • zázemie značky Lenovo na SR pre záručný aj pozáručný servis
  • vymeniteľná batéria
  • správa SIM kariet

Mínusy

  • občasné mrznutie pri prepínaní aplikácií
  • niektoré položky v menu neboli preložených do slovenčiny
  • podpriemerný 8 Mpix fotoaparát, z toho reálne dostupných 5GB
  • dlhé nabíjanie batérie 3 hodiny a 15 minút
  • interná pamäť 8 GB
  • absencia ochrany displeja proti poškrabaniu (použite preventívne fólie)
  • chýba podpora NFC (niektoré telefóny rovnakej cenovky ho majú)

Videorecenziu na Youtube zatiaľ pripravujem. V nej vám ukážem viac zo správy kariet Dual SIM a takisto sa pozrieme akú rýchlu odozvu má telefón pri prezeraní webových stránok. Z galérie si vyberieme fotografiu a upravíme si ju v editore. Teším sa na vás pri ďalej recenzii.

REVIEW OVERVIEW
Kvalita spracovania (plastová konštrukcia vôbec nevŕzga)
Výkon (4-jadrový Qualcomm Snapdragon 1,2GHz)
Výdrž batérie (jeden deň vydrží, ale nemôžete to preháňať)
Fotoaparát (v prípade potreby funguje a to je hlavné)
5" ISP displej s rozlíšením 720x1280
Operačný systém a nadstavba (zopár nedostatkov sa snáď odstráni updatom)
Previous articleHonor 6 recenzia: výkonný smartfón za super cenu
Next articleSamsung vyrába 8 Gb mobilnú grafickú pamäť DRAM (GDDR5)
Freelance fotograf a príležitostný grafik. Hlavne ale blogger, IT fanatic, nadšenec do internetu a marketingu... nedám dopustiť na skvelé autá a silné motorky :]
lenovo-s580-dual-sim-recenzia-cast-2Lenovo S580 je telefón, ktorý by mal skôr slúžiť pri práci, než pri zábave. Podpora dvoch SIM kariet ho predurčuje používateľom, ktorí nestrácajú čas surfovaním po internete alebo hraním hier. Telefonovanie, posielanie SMS a práca s mailami je na veľkom displeji veľmi príjemná. Zamrzí slabší fotoaparát, ktorý síce zachytí neopakovateľné momenty, no na vystavenie do albumu to fotky nie sú. V strednej triede je to zariadenie, za ktoré sa nemusíte hanbiť. V pomere cena / kvalita to nie je úplne dotiahnuté na hranice možností, ale zázemie značky Lenovo v prípade problémov pridáva tomuto telefónu hodnotu oproti menej rozšíreným značkám konkurencie. Ak nie ste náročný užívateľ alebo nadšený fotograf verím, že z tohto zariadenia budete mať radosť, bude vám slúžiť plnohodnotne a splní všetko, čo od neho očakávate.