Skutočný príbeh, ktorý sa stal ruským letcom, veľmi emotívne zachytil režisér Andrej Kavun vo filme Kandahár. Občiansku vojnu v Afganistane pocítia hlavní hrdinovia na vlastnej koži. Boli prinútení k pristátiu a následne odvedení do zajatia, kde dostali ultimátum: učiť mladých talibančanov správne lietať – alebo sa už nikdy nevrátia domov živí. Túto premiéru priniesla na televízne obrazovky slovenská televízia. Takže ste si film mohli vychutnať v slovenskom znení a bez reklám.
Pred začiatkom filmu
Po zápase Slovensko 1:0 Švajčiarsko, nasledovala táto premiéra. Z ukážok som si povedal, že kuknem začiatok, nevyzeralo to totiž najhoršie. Pripravil som si teda satelitný prijímač, spravil svetelnú atmosféru a čakal na 21:45, keby mal film začať, aby som nezmeškal začiatok a začal nahrávať v tú pravú chvíľu. Na moje prekvapenie film začal naozaj v čase, v ktorom mal byť odvysielaný. To sa na komerčných televíziách nemôže stať ani omylom.
Pútavý hneď od začiatku
Ako to býva za veľkou mlákou, upútať (amerického) diváka je nutné tak, že na neho ešte pred samotnými titulkami vyvalíme brutálne akčnú scénu, kde strieka krv všade na okolo. V snímkach podobného scenáru sa zas ukazuje maximálna disciplinovanosť vojakov k svojej vlasti. Ruskí filmári začali úplne neutrálne – V roku 1995 na letisku, kde sa 5 letci pripravujú na bežný vzlet s obrovským lietadlom IL-76. Na palube vezú muníciu vládnym silám (všetko legálne). Po vstupe do Afganského vzdušného priestoru ich začne prenasledovať stíhačka, ktorá ich rádiovo kontaktuje a prinúti pod hrozbou zostrelenia k zosadnutiu.
Rusi majú všetko legislatívne v poriadku, takže si myslia, že ide o rutinnú záležitosť kontroly nákladu. Ale ihneď po vystúpení z lietadla sa ocitnú medzi talibáncami, ktorí ovládajú mesto a samopalmi mieria na vystrašených letcov. Odvedú ich do malej pevnosti, kde pobudnú pár dní s tým, že čoskoro ich pustia. Atmosféra ešte v celku pokojná. Všetci si myslia, že už čoskoro poletia ďalej. Jeden si plánuje svadbu svojej dcéry, ktorá bude už o pár dní – to ešte netuší, že zmešká aj narodenie jej dieťaťa.
Začína to byť dramatické
Po týždni k nim prichádza veliteľ ozbrojených síl a nastolí im ultimátum. Buď naučia ich mladých chlapcov lietať, alebo si môžu začať počítať dni. Stále si však myslia, že odmietnutie bude akceptované, ale atmosféra už začína byť čoraz drsnejšia. Chlapom dochádza, že po vycvičení pilotov už nebudú potrební a zabijú ich tak či tak. Preto musia čo najskôr začať plánovať, ako uniknúť. Strážia ich však desiatky ozbrojených vojakov. Dedinčania so samopalmi, kde nie je výnimkou ani dieťa. Príklad toho, čo sa stane, keď v minulosti doviezli americké i ruské vojská do Afganistanu muníciu. Zbraň môže držať osoba inteligentná a zodpovedná. Rozdať zbrane v krajinách ako je Afganistan za cieľom nastoliť tam demokraciu je nemožné. (to už som ale odbočil, vrátim sa k filmu).
Akčné scény sa nevyhli ani tomuto filmu
Samozrejme vojna je drastická a k scénam patrí násilie a chaos. Opäť apelujem na hollywoodské filmy, kde každá bomba má explóziu sprevádzanú s obrovským plameňom do niekoľkých metrov a 10x opakovanú z rôzneho miesta pre efekt konzumných divákov. Kto však videl vybuchnúť granát, alebo bombu vie, že po záblesku nenasleduje ničivá sila rozlietajúcich šrapnelov a črepín so zeminou. Tento efekt bol vo filme neskutočne vieruhodne spracovaný. Scéna, kedy začali bombardovať mestečko, kde sa nachádzajú naši piloti priniesla dychberúce minúty. Jedným záberom bez prestrihu bol natočený únik na náklaďaku. Z neho je vidieť ako lietadlo pár metrov nad zemou hodí bombu, ktorá tlakovou vlnou prerazí stenu a odhodí dedinčanov stojacích pri nej (pozrite si túto scénu na konci článku vo videu v čase – 26min 40sek) . Kto má rád reálne scény z filmov, tak si príde určite na svoje. Nič prehnané, ale zato oveľa viac vyvolávajúce pocity hrôzy, ktorú museli prežiť.
Beznádej a strach
Mesiace prežité v ďalšom zajatí, do ktorého sa dostali po zbombardovaní predchádzajúceho. Bezmocnosť a pomalé bláznenie je vo filme zachytené hrou s loptou. Piloti sa zabávajú na futbale, kedy im loptu zoberie dieťa (samozrejme so samopalom) a nechce im ju vrátiť. Prepichnutie lopty a rozčúlenie pilotov z takej maličkosti symbolizuje beznádej zo situácie, v ktorej sú piloti. Stále totiž nevedia, čo s nimi bude. Rusom sa byrokraciou nedarí svojich pilotov oslobodiť z prepustenia a tak prechádza rok, čo sú v zajatí.
Šanca na život
Všetkým je jasné, že sa domov nedostanú a zomrú. Preto jedinou nádejou je pokus o útek pri cvičení pilotov v lietadle. Využijú situáciu, kedy ostáva pri nich minimálne množstvo vojakov z dôvodu, že všetci sa na poludnie spoločne modlia. Rusi cítia šancu a pokúsia sa o útek. Podarí sa im zneškodniť stráže a odletieť s ťažkým lietadlom na malej štartovacej dráhe?
Pocity z filmu
Celý film je natočený naozaj autenticky. Je to hlavne vďaka tomu, že je to natočené podľa skutočného príbehu. Bez reklám (začo takto ďakujem slovenskej televízii) ste nestratili atmosféru, ktorá je v takýchto filmoch najdôležitejšia. Skvelá hudba umocňuje pocit a realistické efekty sú naozaj to najlepšie vo filme. Rovnako aj herci sú slovanského výzoru a mien, takže mi celá táto snímka bola akási bližšia ako americkí černosi s patriotizmom šíriacim všade na vôkol.
Celý film s českými titulkami si môžete pozrieť priamo tu: