Photoshop Actions spolu nástrojom Image processor Vám môžu neuveriteľne ušetriť čas. V tomto článku sa dozviete ako vytvárať a spravovať Photoshop actions.

Povedzme že máte zbierku 30 obrázkov/fotiek a chcete na ne použiť efekt pozostávajúci z komplexnej kombinácie úpravových vrstiev (napr. Hue/Saturation, Levels), filtrov alebo iných efektov. Namiesto toho aby ste každý obrázok otvárali, kopírovali vrstvy a znovu aplikovali tie isté efekty, môžete všetky operácie tvoriace Váš efekt nahrať do jednej Akcie. Actions vo Photoshope sú niečo ako miniaplikácie, ktoré môžete tvoriť sami alebo stiahnuť často zadarmo z webu a pridať si do Photoshopu. Vlastné Actions môžete uložiť do súboru – má koncovku .atn

Kedy sa oplatí používať Photoshop Actions

Krása týchto miniaplikácii je, že urobia prácu za Vás. Šablónu krokov, ktoré máte vo Photoshope nahrané ako Actionsmôžete totiž jednorázovo aplikovať na neobmedzený počet obrázkov. (Pokiaľ to zvládne Váš počítač) Často túto možnosť využívam, napríklad, keď potrebujem znížiť veľkosť väčšieho počtu obrázkov. Takže vytvorenie a spustenie Photoshop Actions má zmysel v prípade, že máte súbor operácii, ktoré chcete opakovane používať jednorázovo alebo na veľa fotiek. Tiež dávajú zmysel, v prípade, že Vaša kreativita prišla na kombináciu úprav, ktoré stoja za to, takže si vlastne nahráte a uložíte to, čo ste robili. Treba však mať stále na mysli princíp univerzálnosti. Totiž nie každý efekt funguje na každú fotku a každá fotka môže mať iné vlastnosti. Univerzálnosť vytvorených Photoshop Actions je kľúčová pre ich efektívnosť a využiteľnosť.

Konkrétny príklad

Nedávno som robil sériu úprav na moje svadobné fotky. Podarila sa mi vytvoriť kombinácia úpravových vrstiev (Adjustement layers) a efektov (effects) ktorá fungovala veľmi dobre aj keď som to potom skúšal aplikovať inde. Táto akcia zmení obrázok na niečo v retro štýle s príchuťou fotky z filmu. Ak sa vám efekt páči, môžete si túto Actions stiahnuť  na konci článku a sami otestovať.

Najjednoduchšia inštalácia Photoshop Actions je drag and drop, t.j. presunúť .atn súbor rovno do panelu Actions (panel spustíte klávesou F9 alebo Window/Actions).

1. Príprava jednotlivých krokov pre Photoshop Actions

Na vytvorenie Photoshop Actions potrebujete ako prvé vedieť, čo a ktoré operácie chcete nahrať. V mojom prípade som vytvoril 4 úpravové vrstvy (100% Vibrace pre podporu tónovania pokožky, vrstvu Curves s automatickými  nastaveniami, Colorized Hue/Saturation vrstvu režime soft-light, efekt Gradient overlay, Inner shadow a jemné okorenenie cez Fibers a Add noise filtre. Až keď som uznal, že táto kombinácia vrstiev a efektov je tá konečná, tak som som rozhodol ich nahrať. Podobne odporúčam postupovať aj vo Vašom prípade.

2. Vytvorenie Photoshop Actions

Na nahratie Actions choďte do Window – Actions (F9). Dole v paneli Actions kliknite na malú ikonku adresár a vytvorte nový set pre Actions. Pomenujte ho a potom znovu kliknite na ikonku vedľa s názvom Create new action. Stlačte na okrúhlu ikonku na nahrávanie, ktorá sa aktivovaním zmení na červenú a začnite robiť konkrétne úpravy, ktoré sa teraz zaznamenajú. Keď ste nahrali všetky operácie kliknite na ikonku stop.

Keďže Photoshop nahráva každú operáciu, ktorú spravíte, nezabudnite v čas vypnúť nahrávanie, ak chcete urobiť niečo, čo do Vašej Actions patriť nemá. Samozrejme, ak náhodou nahráte operáciu ktorú tam mať nechcete, nie je to problém stačí túto konkrétnu operáciu označiť a vymazať (ikonka odpadkový kôš v Actions paneli).

Actions vysvetlivky
Actions vysvetlivky

3. Testovanie Actions

Teraz môžte otestovať Vašu Akciu s iným obrázkom . V novom okne vo Photoshope otvorte akýkoľvek iný obrázok a v Actions paneli  kliknite ikonku prehrať (malý trojuholník). Behom niekoľkých sekúnd sa udejú všetky operácie. Ak niečo chýba alebo ste nahrali niečo, čo ste nechceli môžete jednotlivé kroky znovu pridať alebo odobrať.
Využívanie Photoshop Actions sa pohybuje od jednoduchých operácii ako konverzia obrázkov z RGB do CMYKu, znižovanie veľkosti obrázkov do oveľa komplexnejších procedúr ako napríklad efekt, ktorý zmení obrázok na obrázok knihy. Veľmi užitočné je použiť Photoshop Actions v kombinácii s Image processor.

4. Photoshop Image processor

Milujem pohľad na obrazovku počítača keď Photoshop pracuje za mňa. V závislosti od veľkosti, množstva obrázkov a výkonu Vášho počítača Photoshop urobí všetko za Vás v priebehu sekúnd alebo minút.

Na aplikovanie Actions na viacero obrázkov vytvorte adresár s obrázkami, ktoré chcete spracovať. Potom choďte do File – Scripts – Image processor. 

Pre možnosť Select the images to process zvoľte adresár s fotkami, ktorý ste si pripravili. Tiež môžete nastaviť, kde budú nové obrázky uložené a v akom formáte. Väčšina asi ostane pri JPG.

Image processor vysvetlivky
Image processor vysvetlivky

5.

Uistite sa, že Run Action je zaškrtnutá and nájdite a zvoľte Vašu Akciu v menu hneď vedľa. Ak ste hotoví s nastaveniami, kliknite na tlačítko Run a Photoshop urobí zvyšok.

Zatiaľ si pokojne skočte na drink, ak ste si práve ušetrili niekoľko minút navyše…

Obrázky v tomto tutoriáli bolli použité s dovolením caseyconnellphotography.com

Photoshop actions pre efekt na fotkách si môžete stianuť tu: