Pri čítaní tejto správy na twittery, som si myslel, že je to len nejaký žart. Ale po kliknutí na link som si prečítal celý článok. Ostal som celkom zaskočený, za čo zaplatil slovenský rozhlas toľké tisíce eur. Veď pozrite sa na to sami.

Slovenský rozhlas má novú webovú stránku – vraj ešte stále nie je kompletný a ide len o pilotný projekt. Áno dobre počujete, nekompletný projekt za takéto peniaze. Ikonky v menu sú veľmi podobné tým, čo používate na facebooku. Na čo upozornil aj Michal Trško v pôvodnom článku ekonomika.sme.sk. Je pravdou, že na začiatku boli rovnaké, no teraz už prešli menšou úpravou. Pripravil som pre vás obrázok na porovnanie:

Samozrejme je to len také špekulovanie. Pretože množstvo podobných obrázkov sa podobá na seba a niektoré sú aj voľne stiahnuteľné na internete. Takže pri najhoršom facebook mohol slúžiť ako inšpirácia, čo nie je vôbec trestné. Viac by som sa skôr upieral na otázku, je hodný tento web design sumy 138.000,- EUR? Alebo ešte inak, je vôbec hodný nejaký webdesign takejto ceny? Podľa mňa nie!

Na rozdiel od vyjadrení v diskusiách, na niektorých fórach, sa mne tento nový design slovenského rádia celkom páči. Ale funkčnosť stránky by nemala zaostávať. Nechápem nelogickým odkazom, v každom riadku na spodnej časti stránky v pätičke, ktoré sú smerované na index stránky. (viď klikateľné IČO, číslo účtu, adresa a podobne)

Takisto som názoru, že stránka by sa mala spustiť (pri takomto „veľkom“ projekte) až po riadnom teste a nie, aby návštevníci našli na stránke takéto články:

A počas prezerania webu ma na 15 minút zaskočila ďalšia informácie ?CDbConnection failed.

Aby som nevyzeral ako idiot, ja nekritizujem to, že na stránke alebo na hostingu sa vyskytne chyba. To sa naozaj môže objaviť na hocakom webe (neraz sa to stalo aj mne), v dobe plnej elektroniky nie je nič spoľahlivé. Ale akceptujem to na stránkach do 1000-2000 EUR.

Len pre porovnanie – susedia Česi to nespravili tak okato a za minuloročné zmeny na stránke zaplatili „iba“ 15-tisíc EUR. Už sa neviem dočkať, kedy si pozriem zverejnenú faktúru, za čo to vlastne tí naší machri zaplatili.

Za tieto sumy by som našiel na internete alebo v mojom okolí stovky designérov a programátorov, ktorí by to spravili s radosťou, krajšie, funkčnejšie a možno aj s doživotnou zárukou :) a bez chýb (html validita a css validita), ktoré na slovakradio.sk hlási.

Pravdou však je, že celý problém nevidím do podrobností… a preto ak máte nejaké dodatočné informácie, ktoré som tu nespomenul a mali by tu byť, napíšte ich dole do komentárov.

UPDATE: Zaujímavý článok: 6 mýtov a jedna krutá pravda o redesigne webu Slovenského rozhlasu za 138 tisíc EUR, kde je podrobne rozobratý tento problém som našiel na zajtra.sk

Reakciu na článok 6 mýtov… si prečítajte na blogu Michaela Dragana.