Skúsenosti s internetovým predajom cez bazár ma donútili napísať tento článok. Zhrniem pár tipov a skúseností, ktoré som nadobudol počas posledných rokov s osobami, od ktorých som niečo kupoval. Nie vždy natrafíte na dôveryhodnú osobu a preto sa majte na pozore.
Vyberanie inzerátu
Konkrétny inzerát si vyberáme podľa fotografie a potom v rýchlosti prebehneme popis. Možno ešte vyfiltrujeme lokalitu (to záleží od toho, čo kupujeme). Takto si prezrieme pár strán a tie najlepšie inzeráty si otvoríme a skontrolujeme. Ilustratívna fotografia nemusí vždy znamenať, že ide o podvod, ale nie je to ani dobrý znak na dôveryhodný inzerát. Okamžite nám to evokuje, že predajca daný produkt, možno ani nevlastní, prípadne si nedal ani tú námahu ho odfotografovať. Ak vás ale cena alebo popis zaujal, nie je problém sa na inzerát ozvať.
Kontaktné informácie
Keď niečo seriózne predávam a nepotrebujem nič schovávať, tak bez problémov si zverejním meno a priezvisko spolu s telefónnym číslom. Niektoré inzerátne portáli nepublikujú ponuku, pokiaľ nevyplníte číslo telefónu. To však nie je problém si vymyslieť a väčšinou mladí chlapci, ktorí sa hanbia telefonovať, nechajú na seba iba kontakt na mail a telefón si vymyslia. Dokonca ešte na to aj upozornia v popise, aby ste netelefonovali. Kontakt iba na mail, je však normálny. Predajca nemusí byť stále dostupný na mobil, alebo je v zahraničí a nechce platiť za Roaming prichádzajúceho hovoru. Preto vám nič nebráni v tom si overiť mladíka touto cestou prípadne vypýtať telefónny kontakt, ak ho nechcel zverejňovať na internete.
Posielanie na dobierku
Áno, všetci vieme, že je to pri drahších veciach nezmysel. Bavíme sa o predaji cez bazár. Nie cez certifikované eshopy, kde nemusíte mať strach si niečo dať poslať. Vráťme sa teda k osobám, ktoré ponúkajú, či už použité alebo nové veci na predaj cez rôzne inzerátne stránky. Ak ste z ďaleka, tak jediná možnosť je vyžiadať si veľa a hlavne detailných fotografií kupovaného produktu. Potom už je na vás, či z komunikácie uznáte, že ide o osobu, ktorá vám kupovanú vec naozaj nepošle alebo vám nepríde iba zabalený zámok, tehla, či prázdna krabica. Risknúť to niekedy musíte.
Ak ide o tovar v hodnote do 100,- EUR tak prípadná strata zabolí, ale svet sa vám kvôli tomu nezrúti. Horšie je to však s vecami, ktoré vás budú stáť stovky eur.
Neprimeraná cena
Stalo sa mi to nedávno, že som chcel kúpiť používanú vec, ktorá išla v hodnote cca niečo pod 300,-EUR. Zrazu som zbadal inzerát s normálnymi fotografiami, celým menom, popisom aj číslom. Všetko by bolo perfektné, ale chlapík ponúkal za 200,-EUR úplne nový prístroj. Očividne nereálna ponuka, ale čo ak ho dostal na narodeniny a sa mu nepáči, niekedy sa to môže stať. Bol by však hlúpy, keby zaň pýtal menej ako za používaný.
Preto som zavolal na číslo, prvotná komunikácia bola normálna, a teda sme sa dohodli, že po práci prídem za ním do Banskej Bystrice. Povedal mi, aby som zavolal okolo 16tej, že sa dohodneme, kde sa stretneme. A tak som sa mu pokúšal dovolať, ale odvtedy je telefón vypnutý a inzerát sa stratil. Číslo som si hodil do Googlu a našlo mi to pofiderné stránky, ktoré hovorili o podvodných číslach a podobne. Keby som si ho nerozvážne objednal na dobierku, asi by som teraz oplakával vyhodených 200,-EUR za prázdnu krabicu.
Preferujte osobné stretnutie
Ak je to možné a dokázali by ste sa stretnúť niekde v okolí alebo ste ochotní za svojím produktom cestovať aj do vzdialenejšieho mesta, urobte tak! Je lepšie odvolať obchod a previezť zopár eur, ako prísť o celú sumu. Pretože čo je na fotografiách dobré, je mnohokrát v skutočnosti značne horšie. Ak je inzerent ochotný prísť niekde, ukázať vám produkt a dohodnúť sa s vami, tak v tom prípade by to mal byť človek, ktorý evidentne na prvý pohľad nič neskrýva. Máme možnosť si produkt prehliadnuť a hlavne sa neponáhľajte. Skontrolujte si výrobné čísla, záručný list, faktúru kde bol kupovaný a samozrejme technický stav. Ak sa vám zdá všetko v poriadku, môžete zaň zaplatiť a užívať si nový produkt, ktorý ste kúpili oveľa lacnejšie ako z predajne v meste.
Stretávajte sa hlavne na frekventovaných miestach ako sú námestia alebo obchodné domy. Nepokúšajte sa zbytočne dávať stretko na večerné hodiny alebo na miestach, kde nikto nechodí. Sám som bol večer o 21:00 hodine na takom stretku, ako predajca. Prišli dvaja chalani rovnako starí ako ja, našťastie všetko prebehlo v poriadku, no obe strany boli značne znepokojené.
Ako odhaliť podvodníka
O fotografiách produktu sme si už povedali, ale pozor, tie môžu byť často úplne seriózne. Môže tam byť vyfotené všetko, a tak budete mať pocit, že ste na správnej ceste si kúpiť niečo, čo hľadáte. Overte si číslo. Jednoduché hľadanie cez Google vám mnohokrát napovie veľa. Možno nájdete kontakt vo firme, v ktorej pracuje, alebo ho nájdete na facebooku, či inej stránke, ktorá vám o ňom prezradí viac.
Niekedy možno nájdete číslo aj na zmeskanyhovor.com, potom je dosť pravdepodobné, že pôjde o podvodníka. Držím vám palce v odhaľovaní klamárov a prajem vám veľa spokojných nákupov cez internet. Dá sa značne na tom ušetriť a keď sa naučíte v nákupoch orientovať, tak dokážete získať skvelé veci za polovičné ceny.