Gmail má nový dizajnOdkedy je na svete Google+ objavilo sa kopec zmien vo všetkých službách. Myslím, že prvý sa mi zmenil kalendár, potom samotné vyhľadávanie na Google, pokračovalo to ďalšími a ďalšími službami. Dokonca aj úvodná obrazovka Google Chrome je nová. Tak a teraz prišiel na rad aj Gmail, ktorý určite väčšina z vás využíva.

Zmena motívov bola dostupná už v staršej verzii Gmailu. No tento redizajn sa netýka len pozadia. Je pozmenený výzor tlačidiel a odstránili sa zbytočné texty. Avšak štruktúra a rozloženie stránky ostalo pôvodné. Napokon načo by to menili, keď to už roky dobre slúži a všetci sme na to zvyknutí.

Neplašte sa, ak ste si hneď zmenili na nový dizajn a sa vám nepáči. Všetko sa dá vrátiť späť k pôvodnému. Mne sa však ten nový veľmi páči a preto vám ho trošku priblížim.

Podľa mňa je dizajn Google+ veľmi nákazlivý, a to že sa premieňajú postupne aj ostatné služby Googlu mi absolútne nevadí. Jednoduchosť a pekné spracovanie tlačítok mi intuitívne dovoľuje pracovať s nástrojmi Gmailu. To bolo určite umýslom, hlavne pre fajnšmekrov, ktorí mailujú z iPadov a iných tabletov. Veľké, prstami dobré ovládateľné tlačítka len ťažko miniete. Niektorí však mali práve k tejto zmene dosť negatívne názory. Ale osobne si myslím, že po pár minútach sa do toho dostanú.

Naďalej si však môžete vybrať motívy, ktorých obrázky sa dokonca menia počas obdobia dňa, v ktorom máte otvorené mailové konto. Zmenili sa aj spoločné konverzácie. Kedysi boli natlačené na malom mieste a niekedy sa v tom len ťažko orientovalo. Teraz je to nahradené krátkou ukážkou mailu a fotografiou osoby, ktorá mail napísala. V prípade dvoch osôb sa to zdá byť zbytočné, ale ak píšete hromadnú správu viacerým, oceníte prehľadnosť a rýchlosť pri hľadaní, kedy, kto, a čo odpísal.

Ešte jedna podstatná zmena, ktorú musím spomenúť je vyhľadávanie. Všimol som si ju, až keď som čítal ostatné recenzie na nový dizajn, pretože mám správy logicky rozdelené do priečinkov a vždy nájdem, čo potrebujem. Samozrejme vyhľadávať v dávnej histórii predsa nebudeme preklikovaním celých strán Gmailu. Skúste kliknúť na vyhľadávanie na malú šípku smerujúcu nadol. Rozroluje sa vám široká ponuka (od koho, komu, predmet, obsahujúce slová, či má prílohu alebo aj dátum od-do), v ktorej tak špecifikujete hľadaný mail, že ho nájdete aj spomedzi tisícky mailov.

Myslím si, že kroky spoločnosti Google smerujú tým správnym smerom.

Páči sa vám nový Gmail?

Ukáž výsledok

Loading ... Loading ...