3D technológia je čoraz viac žiadanejšia a v našich domácnostiach nahrádzajú 3D televízori tie klasické (v dnešnej dobe je klasika už aj LCD). Mnohokrát však máme super 3D múdru Smart televíziu a pozeráme na nej zašumený program cez káblovku. Prečo si nepozrieť video z lyžovačky alebo inej dovolenky v 3D a plnom rozlíšení? Nech sa páči, SONY vám to umožní.

Vylepšený model Sony HDR-TD10 3D

Nová kamera od SONY si môže pripísať titul k svojmu označeniu aj najmenšia 3D kamera na svete (asi v hodnotení nebrali do úvahy 3D mobilné telefóny). Tým vylepšila svojho predchodcu – nie len o veľkosť ale aj o ďalšie nové funkcie.

Vnútorná technológia ostala rovnaká ako pri kamere HDR-TD10. Objektívy sú samozrejmé dva a to G Lens 33-334mm, v snímaní 2D je to o máličko väčší rozsah. Rovnako aj senzory Exmor R CMOS sú dva a v páre pracujú aj procesori BIONZ. V podstate dve klasické kamery spoločnosť SONY vložila do jedného tela, a to s rozmermi 130/66/50mm.

Drahá hračka s dobrými parametrami

V dnešnej dobe je už všetko s vysokým rozlíšením a super vlastnosťami. Tak tomu je aj v tomto prípade. Kamera patrí do kategórie Full HD a to aj vtedy, keď sníma 3D záznam. Vysoké rozlíšenie dostali aj fotografie a to až na (podľa mňa zbytočných) 20Mpx. Aby ste záznam nemali roztrasený, tak sa o elimináciu otrasov stará Optical Steda Shot.

Vieme, že z dôvodu dvoch objektívov nemôže byť vhodná 3D kamera na natáčanie Macro záberov. Avšak ako je to vo všetkom, postupne sa výrobcovia snažia dostať maximum. Či v tomto prípade minimum zo vzdialenosti kedy je ešte možné snímať ostrý obraz – konkrétne 30cm. Automatické 3D sa postará o čo najlepšie zosnímanie hĺbky vášho videa a rovnako spolupracuje na dokonalom obraze aj pri prehrávaní.

Podobne ako u HTC EVO 3D pri sledovaní na vstavanom displeji nebudete potrebovať 3D okuliare. Displej Xtra Fine má postačujúcich 3,5″. Pôžitok zo sledovania by mal byť umocnený aj vďaka transfokačnému mikrofónu s technológiou 5+1. O redukcii šumu a lepšieho rozpoznania ruchu a hlasov ani netreba hovoriť. Veď v tak drahej hračke to predsa musí byť.

Poznáte GPS modul k zrkadlovkám? Odfotografujete krásny záber a aby ste nezabudli, kde ste ho mali možnosť vidieť, uloží sa vaša pozícia do exifu fotografie. Prečo to nepoužiť aj pri kamere. Modul je v nej zabudovaný, takže starosť s pripojiteľnosťou odpadá a k vašim videám (a samozrejme aj fotografiám) bude priložená informácia s vašou polohou.

Spomenul som starosť s konektivitou? Bolo to zámerne. Tá odpadla aj pri spojení kamery s počítačom. USB je totiž zabudované. Nie je to novinka, ale rozhodne zaujímavá funkcia (nie som to len ja, kto nikdy nemôže nájsť ten správny USB, či?). Vnútorná pamäť je 64GB a v prípade, že by vám to nepostačovalo si ju môžete rozšíriť o SDXC a MS Pro karty.

Tak čo, páči sa vám? Rozhodne krásna a atraktívna, ale čo poviete na cenu okolo 2000,- EUR? Sony HDR-TD20 3D príde okolo apríla 2012. Ak vám postačí aj HDR-TD10, nestratíte tým nič – určite klesne jej cena po uvedení TD20 na trh. Spomímaných 2 tisíc bola uvádzacia cena modelu TD10 v roku 2011 (teraz je to „len“ 950,-EUR). Nuž ale kto chce mať tie najnovšie technologické hračky, musí si priplatiť.

foto: SONY