Ako obstál smartfón Orange San Remo v dlhodobom teste? Zameral som sa na každodenné potrebné funkcie a jeho vlastnosti, ktoré vám môžu uľahčiť prácu. Poďte sa teda pozrieť koľko hviezdičiek si u mňa získal.
Používanie telefónu
Pekný štíhly dizajn a lesklá povrchová úprava dávajú smartfónu San Remo vzhľad naozajstného manažerského zariadenia. Je to naozaj reprezentatívny mobil, čo sa týka dizajnu. Jemné tvary, bez zbytočných výstupkov a tlačidiel pôsobia už pri prvom pohľade veľmi čisto a prepracovane.
Na úkor lesklého materiálu, ktorý dobré vyzerá, bola znížená pohodlnosť držania jednou rukou. V prípade klasického držania, kedy máte telefón položený v dlani, nie je žiadny problém. Obrazovku s veľkosťou 4,7″ dokážem ovládať jednou rukou (síce s miernym prehmatom, ak ide o krajné body uhlopriečky, ale bez problémov).
Drobný problém nastáva pri držaní telefónu v polohe, keď ležíte na gauči alebo v posteli. Budete si musieť hľadať naozaj dlho vhodný uchop, pretože lesklý povrch je dosť šmykľavý. Tento problém sa však dá odstrániť jednoducho, zakúpením silikónového púzdra.
Celkové ovládanie telefónu je teda pre mňa bezproblémové, aj keď musím spomenúť, že mám dlhé prsty :)
Čitateľný aj na slnku
Taktiež ide o veľmi chúlostivú vlastnosť dotykových telefónov. Nie každý sa dobre ovláda na priamom slnečnom svetle. Prvé technológie obrazoviek mali s týmto veľký problém. Postupne sa však zdokonaľujú a v dnešných smartfónoch nájdeme už displeje, ktoré zvládnu aj silnejšie dopadajúce svetlo na obrazovku.
San Remo vám vďaka zabudovanému senzoru na ovládanie jasu pridá osvetlenie na maximum, aby ste videli čo najviac. V prípade, že si chcete jas upraviť podľa seba, nemusíte prehľadávať nastavenia, stačí ak si otvoríte notifikačnú lištu, v ktorej nájdete 3 rýchle úrovne nastavenia jasu obrazovky + automatický režim.
Technológia IPS TFT, ktorou disponuje displej San Remá, v rozlíšení 540×960 bodov a veľkosti 4.7″, vám poskytne dostatočne ostrý obraz a dobré ovládanie aj pri prezeraní štrukturovaných webových stránok.
V prípade, že máte hrubšie prsty alebo horší zrak, je možné v nastavení displeja zvoliť väčšie písmo, čo by vám mohlo pomôcť s ovládaním a čitateľnosťou informácií.
Vyzváňanie občas počuť nebudete
Stalo sa mi niekoľkokrát, že počas chôdze centrom mesta, som telefón vo vrecku ani pri plnej hlasitosti zvonenia nepočul. Jemné vibrácie ma neupozornili na prichádzajúci hovor a zvuk vychádzajúci z reproduktora nebol dostatočne silný.
Spôsobovalo to nosenie telefónu reproduktorom k telu, čo tlmilo jeho zvuk. Takisto telefón položený na stole vám môže pri určitých povrchoch mierne utlmiť hlasitosť zvonenia. Z vedľajšej izby tak pri zapnutom televízore alebo rádiu nebudete počuť prichádzajúci hovor.
Zvuky pri prehrávaní videí, (a to tie, ktoré boli nakrútené San Remom ako aj napríklad videá z Youtube), sú dosť tiché. Budete pridávať hlasitosť, avšak prídete nato, že tá už je naplno.
Napriek tomu, že reproduktor tohto telefónu nepatrí k tým najkvalitnejším, tak na normálne použitie je vyhovujúci. Pokým s ním nechcete robiť „diskotéku“ alebo ho využívať namiesto rádiá, tak vám sila reproduktoru bude plne postačovať. Stačí len zvoliť vhodnú pesničku ako tón zvonenia…
TIP: Na vylepšenie zvuku vášho smartfónu použite bluetooth reroduktor Rapoo A3060
Gestá sú najväčším plusom tohto telefónu
Aj keď v obchode play nájdete množstvo aplikácií, ktoré dokážu váš android telefón premeniť na múdreho pomocníka, čo rozumie vaším rukám, je natívna podpora aplikácie „Orange gestá“ veľmi potešujúca. Bez nutnosti vyhľadávania mena volajúceho v dlhom zozname kontaktov, či pri výbere aplikácie z množstva nainštalovaných ikoniek v menu, si viete jedným gestom zvoliť to, čo potrebujete.
Gestá je možné zadať už na zamknutej obrazovke, vďaka čomu ihneď po stlačení tlačítka na prebudenie, viete dať pokyn telefónu, akú aplikáciu spustiť, alebo ktoré telefónne číslo má vytočiť. Gestá je možné nastaviť jednoducho z preddefinovaných tvarov, prípadne si vytvoríte svoj vlastný. Bol som prekvapený ako slušne vie rozoznať telefón gestá, aj keď sa vám ich nepodarí nakresliť pekne.
Túto funkciu využívam veľmi často a bez nej by som si už telefón naozaj nevedel predstaviť.
Druhá možnosť rýchleho vytáčania, je samozrejme ikonka ľubovoľného kontaktu na pracovnej ploche. (na výber 3 veľkosti)
Fotografovanie v noci jedine s bleskom
Počet megapixelov nie vždy zaručuje aj kvalitu fotografie. U smartfónoch to platí dvojnásobne. Viac, než veľkosť fotografie v pixeloch, by nás mala zaujímať použitá šošovka a senzor. V mobilných zariadeniach ide o miniatúrne súčiastky, ktoré mávajú problém s tmavými scénami.
Prisvetlenie LED svetlom počas fotografovania je viac než nutnosťou, ak chcete fotografovať v tme. Dióda, nachádzajúca sa veľmi blízko šošovky, zapríčiňuje efekt červených očí, takže sa môžete pripraviť, že tento jav sa objaví na vašich fotografiách pomerne často.
Fotografia bez použitia blesku – viditeľný farebný šum.
Kým predmety osvetlené bleskom sú relatívne dobré, tmavé miesta sú s náznakom farebného šumu. Ďalej si musíte dávať veľký pozor, aby ste so zariadením počas snímania nepohli. Aj malá nepozornosť môže úplne rozmazať fotografiu. Po „cvaknutí“ zotrvajte chvíľu bez pobyhu, pretože telefón ešte pracuje.
Ak chcete mať ostré fotografie aj v noci, vyhýbajte sa dynamickým scénam a pohybujúcim sa objektom. Vyberajte si preto radšej statické prvky ;)
Všetko potrebné je v telefóne
Natívna podpora aplikácií pre úpravu fotiek je plne postačujúca a netreba doinštalovávať žiadne ďalšie programy.
Zopár filtrov, rámov, možnosť orezania fotografie, nastavenie teploty farieb, sýtosti, detailov, tieňov, kreslenie. Toto všetko a ešte o trošku viac, nájdete v smartfóne San Remo. Naozaj, verte mi, že pre úpravu fotiek v mobilnom zariadení so 4,7″ obrazovkou pokročilejšie možnosti nepotrebujete.
Pomocou filtrov a úprav fotografií dokážete tak vylepšiť aj mierne pokazenú snímku, ktorú ste odfotili. Nemusíte ju tak pred publikovaním na sociálne siete dávať do počítača, ale rovno z galérie ju jedným kliknutím rovno zdieľajte.
Ak vám to nestačí, tak v obchode s aplikáciami je veľké množstvo programov, ktoré dokážu spracovávať vaše obsiahle albumy, a to úplne zdarma. Stačí ich len stiahnuť a nainštalovať. V tomto smere máte naozaj veľmi veľa možností, ako sa „zabaviť“ s úpravou fotografií…
Jednoduché a hlavne funkčné spracovanie panorám
Snímanie panorám je pomerne zložitá záležitosť. Teda čo sa týka zrkadloviek, musíte mať statív a vo zvislej polohe snímať fotografie a postupne sa otáčať. Následne ich v počítači musíte spájať a dolaďovať expozíciu a detaily každej snímky.
Smartfón San Remo vám toto všetko urobí automaticky. Panorámu snímate skoro ako video. Na spodnej strane obrazovky vidíte koľko snímok máte nafotených a koľko ešte ostáva. V prípade, že chcete panorámu iba z troch fotografií, ukončite snímanie skôr.
Testovacie snímky sú snímané v čase, kedy mal telefón naozaj veľmi ťažkú situáciu. Nízke zapadajúce slnko vytvorilo každú jednu scénu s veľmi odlišnou expozíciou. Oproti slnku musel fotoaparát podexponovať a bol som veľmi zvedavý ako zvládne prechody snímok v tak ťažkej situácii.
Detaily prechodov sú veľmi jemné a plynulé. Čím viac sa snažíte dodržiavať pomocné vodiace čiary, tým lepšie bude výsledná panoráma spracovaná. Pre zaujímavé fotografie z výletu odporúčam použiť tento efekt.
Videá prehrávajte len v telefóne
Pokým ich nedáte do počítača, budete mať pocit, že San Remo nahráva videá v dobrej kvalite. Aj keď sú síce plynulé, a to i v prípade horších svetelných podmienok, je to ich jediná výhoda.
Pri množstve svetla je video prehrávané v smartfóne naozaj pekné. Podanie farieb je hodnoverné a kvalita videá naozaj postačujúca pre rozlíšenie obrazovky. V prípade, že nahrávate za zhoršených svetelných podmienok, a to napríklad za šera v prírode alebo pri interiérovom osvetlení, citelný farebný šum je vidieť už aj na displeji telefónu.
Nehovoriac o tom, keď tieto videá prehráte na obrazovke počítača alebo TV. Celkovej kvalite videá nepridá ani slabší mikrofón nahrávajúci zvuk.
V núdzových situáciách alebo pre domáce použitie vám telefón poslúži ako kamera dobre. Na „profesionálnejšiu“ prácu ho neodporúčam.
Ako diktafón iba v núdzovom prípade
Pre nahrávanie prednášok, komentárov, či podcastov na blog, slúžia profesionálne alebo aspoň amatérske mikrofóny. Ak však budete súrne potrebovať niečo nahrať, postačí vám aj San Remo. Nebude to možno kvalita, ktorou sa budete chcieť prezentovať vo svojich projektoch, ale pre bezprostredné zaznamenanie poznámok to stačiť bude.
Hlas je na najvyššej kvalite počúvateľný, s prirodzenou dávkou šumu. Nahrávacie režimy mierne ovplyvnia aj samotný zvuk nahrávania. V prípade použitia režimu „prednáška“ je hlas o niečo ostrejší (výraznejšie sú výšky) a mám pocit, že aj mierne citlivejší oproti normálu. Dokáže zachytiť hlas aj z väčšej vzdialenosti, ale neviem, či by ste vydržali počúvať hodinový záznam z prednášky, kde šum študentov bude výraznejší ako výklad prednášajúceho profesora.
Na mobilný telefón v tejto kategórii to je v podstate taký šedý priemer, ale zvuk nahrávať dokáže a nie je to vonkoncom ten najpodstatnejší ukazovateľ kvalitu a výkonu zariadenia.
Výdrž batérie – ako každý smartfón
Zatiaľ čo nám obrazovky v telefónoch rastú, kapacita batérii ostáva rovnaká. To ma za príčinu krátku dobu pohotovostného režimu vo všetkých dnešných mobilných zariadeniach. Na týždňové intervaly nabíjania, ako tomu bolo pri monochromatických displejoch, zabudnite.
Osobne robím väčšinu vecí počas dňa na smartfóne a pretože potrebujem byť veľmi často online, pripojenie k mobilným dátam spolu so zapnutou obrazovkou je tým najpodstatnejším parametrom, ktorý môže ovplyvniť výdrž batérie. Vďaka senzoru na svetlo, sa v interiéri jas zníži automaticky a tým získate niekoľko percent z celkovej kapacity k dobru.
Nie každý však používa telefón na všetko ako ja. Ten kto potrebuje volať, poobede odpísať na maily a večer pozrieť odchody autobusov, bude potešený, že procesor si s batériou celkom rozumie a dokáže sa dostať s hranicou výdrže na dva dni.
Ja však nemôžem začínať druhý deň s 1/3 baterky, a preto aj keď by som nemusel, pripojím San Remo na nabíjačku každý večer.
Zabezpečenie telefónu
Všetky inteligentné telefóny vám dnes dokážu ponúknuť oveľa viac prvkov zabezpečenia, ako tomu bolo kedysi. Okrem klasickej ochrany pomocou PIN kódu pri zapnutí, je možné nastaviť aj zašifrovanie telefónu ľubovoľným heslom, ktoré je potom potrebné zadať pri každom spustení zariadenia.
Ak sa bojíte, že by sa vám mohol vo vrecku telefón nechcene aktivovať, tak postačí ochrana „dvojité kliknutie“. V prípade, že svoje dáta chcete mať plne zabezpečené proti cudzej osobe, môžete využiť niektoré zložitejšie spôsoby zabezpečenia.
Ochrana „odomknutie tvárou“ odblokuje telefón pomocou prednej kamery (nie vždy funguje spoľahlivo / v noci takmer vôbec). Oveľa bezpečnejšie sú nasledujúce 3 spôsoby.
- Zabezpečenie pomocou vzoru: spojením aspoň štyroch ľubovoľných bodov
- Zabezpečenie PIN kódom: ľubovoľný kód v rozsahu 4-16 číslic
- Zabezpečenie heslom: ľubovoľné slovo v rozsahu 4-16 znakov (vrátane číslic)
Technické špecifikácie
- OS: Android Android 4.1 Jelly Bean
- chipset: MT6577
- procesor: dvojjadrový 1 GHz
- displej: IPS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 540 x 960 b., uhlopriečka 4,7“ (119 mm)
- fotoaparát: 8 Mpix, LED blesk, autofókus, nahrávanie HD videí (1 280 x 720 b., 30 fps)
- predná kamera: 2 Mpix s nahrávaním HD videa
- pamäť: 1 GB RAM + 4 GB (dostupných 2,4 GB) + microSD karta (do 32 GB),
- frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 850 / 900 / 1900 / 2100 Mhz
- globálny prenos dát: prenos GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 7,2 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps),
- lokálny prenos dát: Bluetooth 4.0, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 a/b/g/n), HDMI HDMI (cez MHL), DLNA,
- hudba: MP3 prehrávač, rádio FM rádio (s RDS), 3,5 mm jack,
- rozmery: 133 x 68 x 8 mm,
- hmotnosť: 110 gramov
- batéria: Li-Ion batéria 1800 mAh
- ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, gps GPS, akcelerometer,
Plusy
- pekný „čistý“ dizajn
- pevná jednodielna konštrukcia (nič nevŕzga ani sa nehýbe)
- aplikácia „Orange gestá“ (využívam každý deň)
- nabíjačka 2in1 (USB kábel aj adaptér)
- rozlíšenie displeja 540 x 960 (jemné detaily + výhoda pri prezeraní stránok a dokumentov)
- rýchlosť nabíjania
Mínusy
- jednoliate telo prináša so sebou mínus v podobe nemožnosti vymeniť batériu
- kvalita fotografií by mohla byť na 8MPx fotoaparát lepšia (v porovnaní so Samsung Galaxy S2 ďaleko zaostáva)
- takisto ani videonahrávky nie sú zrovna najlepšej kvality, avšak pre použite v telefóne stačia
- slabý reproduktor pri prezeraní videí
- výkon je dostačujúci, pri náročnejších veciach ale pracoval pomalšie (občasne aj primrzol – nie na viac ako 2-3 sekundy)
- nízka kapacita vnútorného priestoru len 4 GB, pričom dostupných pre používateľa je iba 2,4 GB
Fotografie zariadenia
Zariadenie na recenziu venoval: