Nové lítiové batérie majú zdvojnásobiť výdrž smartfónov. Podarí sa nám každodenný rituál odložiť o jeden celý deň a budeme nabíjať raz za dva dni?
Najpoužívanejšie batérie v smartfónoch sú práve Li-Ion (lítium-ionové) akumulátory, ktoré sú pre svoju vysokú hustotu energie vzhľadom k svojmu objemu, veľmi rozšírené v rôznych druhoch prenosnej elektroniky. Na telefónoch, akým bola napríklad Nokia 3310, s monochromatickými displejmi vystačila batéria s kapacitou 750 mAh aj na týždeň. Pri dnešných smarftónoch nevydrží kapacita 1650 mAh ani na jeden deň.
Akosi sme sa už zmierili, že nové smartfóny sú náročné, displeje veľa žerú a množstvo úloh bežiacich na pozadí vyšťavuje baterku natoľko, že o viac ako 20 hodinovej výdrži ani nesnívame. Jednoducho sa zatiaľ do tých malých a tenkých rozmerov moderných telefónov nezmestí tak silná batéria, aby nás neobmedzovala.
Nová éra batérií
Podľa toho, čo sa píše na svetových IT portáloch, sa vedcom zo Stanfordu podarilo pokoriť ďalšiu hranicu, doteraz nepoznaného. Vytvorili čisto lítiovú batériu, ktorá by mala zaručiť 2 až 3 násobok výdrže doterajších akumulátorov.
Portál Phys vysvetľuje, že dnešné lítium-iónové batérie, ktoré sú používané napríklad v smartfónoch a elektromobiloch pracujú veľmi podobne. Medzi ich kľúčové komponenty patrí anóda (záporný pól), z ktorej elektróny prúdia do zariadenia a katóda, do ktorej sa elektróny vrátia potom, čo prejdú celý obvod. Pre ich oddelenie slúži elektrolyt, tuhý alebo kvapalný materiál nabitý pozitívnymi lítiovými iónmi, ktoré prechádzajú medzi anódou a katódou. Pozitívne nabité ióny lítia sú počas nabíjania priťahované na negatívne nabitú anódu, pričom lítium sa na nej akumuluje. V dnešných lítium-iónových batériách je anóda vytvorená buď z grafitu alebo silikónu, no výskumníci sa snažia, aby to bolo práve lítium. To, čo im v tom bránilo je práve nekontrolovateľné formovanie dentritov a chemické reakcie lítia s elektrolytom, ktoré skracujú životnosť batérie a sú potenciálne nebezpečné aj pre používateľa. Vedcom sa tieto problémy podarilo odstrániť nanoskopickou ochrannou vrstvou karbónu, ktorým je anóda pokrytá. / zdroj: MôjAndroid.sk
Zatiaľ nemusíte hľadať, batérie tohto typu ešte nikde nenájdete, ale práve takéto správy sú náznakom toho, že sa v budúcnosti skončí utópia každodenného nabíjania. Je možné ale vytvoriť niečo nové, keď už roky je najlepším riešením iba Li-Ion batéria a nič lepšie sa nevymyslelo? Podarí sa mazaným hlavám vytvoriť skutočne super technológiu, ktorá by sa dostala k nám všetkým za prijateľné ceny, alebo sa výkon smartfónov rovnako tak zlepší a už nebudú postačovať ani čisto litiové baterky?…