Honor 6 je smartfón, ktorý okrem poriadného výkonu ponúka nekompromisnú výdrž batérie oproti bežným telefónom. Konečne nebudete musieť dávať telefón každý večer na nabíjačku. Okrem toho má pripravených pre vás aj niekoľko ďalších prekvapení.
Predslov
Huawei, čínsky výrobca elektroniky prišiel do Európy s modelovým označením telefónov pod značkou Honor. Pod touto značkou sa predávajú cenovo veľmi dostupné a výkonom nezaostavajúce telefóny za konkurenciou. Také sú dva modely – high-endový Honor 6 a výkonom slabší aj Honor 3C.
Na stránkach ForTheBrave.sk bola spustená pomerne veľká marketingová kampaň k obom týmto zariadeniam Honor a k príslušenstvu značky Huawei. Mohli ste sa zaradiť do virtuálnej fronty na telefón a v 6-tich kolách oň a ďalšie super veci súťažiť.
Prvý pohľad na Honor 6
Keďže mi telefón prišiel v „testovacom balení“ nerobil som ani unboxing časť, pretože k nabíjačke ako príslušenstvu nie je moc o čom hovoriť. Preto si dáme v skratke také malé predstavenie na úvod tejto recenzie.
Ihneď po vybalení asi každému pripomenie iPhone, ale na čistom a jednoduchom dizajne netreba hľadať zbytočné podobnosti. Dôležité je, že to nie je napodobenina, ale reálny prístroj, ktorý dosahuje veľmi pekné výsledky, či už sa to týka výkonu alebo výdrže.
Pri zapnutí a rozsvietení IPS displeja, ktorý má rozlíšenie Full HD 1080×1920 pixelov sa na chvíľu pozastavíte. Akoby ste si dali okuliare, pretože sa vám bude zdať obraz oproti telefónom s nižším rozlíšením omnoho ostrejší a detailnejší. Pri prvotnom prezeraní menu vám ikony ukážu pestrú škálu farieb a fotografie budú zobrazené veľmi peknými vernými farbami, bez prekontrastovaných a presýtených farieb, ako tomu je zväčša pri Super AMOLED displejoch.
Doteraz som mal vždy v rukách telefóny, ktoré mali na spodnom okraji dotykové alebo hardvérové tlačidla. Honor 6 tam nemá ani jedno. Jednoducho tam je čistá biela plocha. Prvé dni mi to trošku vadilo, ale softvérová podpora tlačidiel je veľmi rozumne spravená aj počas fullscreen aplikácií, hier či filmov, takže som si napokon na to zvykol a celkom mi to pasovalo.
Dizajn, konektory a ovládacie prvky
Honor 6 si môžete vybrať v dvoch farbách – bielej a čiernej. Predná strana nie je absolútne ničím rušená. Až máte pocit, že ide o NoName podpultový telefón, ktorý nemá žiadne nadpisy ani logo. Zo začiatku som mal z toho taký lacný pocit, ale tento minimalistický vzhľad mi veľmi rýchlo prirástol k srdcu a začalo sa mi to páčiť.
Vnútorné telo Honoru, tzv šasi tvorí hliník, k nemu sa však nedostanete, ani k výmene batérie. Predná a zadná strana je z odolného skla, ktoré v prípade čiernej verzie na niektorých recenziách kritizovali, avšak pri dlhodobom nosení som na bielom tele nezaznamenal žiadne škrabance ani odreniny…alebo ich nebolo na bielom podklade vidieť.
Na prednej strane teda nájdeme iba otvor pre reproduktor hovorov a napravo od neho je predný 5MPx fotoaparát. Naľavo od reproduktora sú umiestnené senzory (pre automatickú reguláciu jasu a priloženie k uchu) a LED dióda rôznych farieb, ktorá upozorňuje v prípade zmeškaného hovoru, správy, mailu alebo stavu nabíjania. V čiernej verzii sú veľmi nenápadné.
Vrchnú a bočné strany telefónu v oboch farebných prevedeniach lemuje sivý plastový pás s imitáciou kovu. Ľavá strana je absolútne hladká bez tlačidiel a vstupov. Na pravej sa nachádza slot na microSIM kartu a microSD kartu s podporou do 64,-GB, ktorý je šikovne maskovaný, nehýbe sa, ani inak nenarúša minimalistický dizajn telefónu.
Tlačidlo power button pre zapnutie a prebudenie telefónu sa nachádza spolu s dvojitým tlačidlom hlasitosti v hornej časti pravej strany. Ich umiestnenie a ovládanie mi nijako neprekážalo. Spočiatku mi chýbala hardvérová spúšť fotoaparátu, ktorú som na predchádzajúcom telefóne mal, ale keďže to je zvyčajne iba na fotomobiloch, jeho absenciu pri Honore 6 nepovažujem za negatívnu vec.
Horná strana obsahuje 3,5mm jack konektor pre slúchadlá, sekundárny mikrofón a infračervený port, ktorý pravdepodobne nevyužijete, ale mal by fungovať na ovládanie iných zariadení pomocou externých aplikácií z obchodu Play.
Spodná strana tradične obsahuje primárny mikrofón a microUSB konektor na nabíjanie a dátový prenos. Podporuje komunikáciu On-To-Go, čo znamená, že môžete k telefónu pripojiť myš, klávesnicu alebo USB flash disk.
Keďže nejde o žiadny neznačkový telefón, na zadnej strane sa nachádza nadpis na telefóne a to práve modelové označenie Honor. Tesne pod vrchnou hranou je vo dvojici vedľa seba nevyčnievajúci 13Mpx hlavný fotoaparát a LED prisvetlenie zložené z dvoch diód, ktoré vo dvojici svietia silnejšie.
Reproduktor, taktiež umiestnený na zadnej strane, je po položení na hladkú plochu dosť tlmený a vyzváňanie potom nemusíte z vedľajšej izby počuť, inak hrá pomerne hlasno a dobre.
Telo je veľmi robustné a pevné. Nič nevŕzga ani pri silnejšej manipulácii. Dobre sa drží za spodnú hranu, kde nie sú tlačidla, takisto sa za toto miesto dobre vyberá z vačku nohavíc v prípade prichádzajúceho hovoru tak nemusíte mať strach, že hovor predčasne zdvihnete alebo zrušíte.
Hardvérové vybavenie
Honor 6 sa radí svojimi technickými špecifikáciami medzi high-endové telefóny tohto obdobia. Výkonný procesor, dostatok operačnej pamäti, rozšíriteľné miesto úložiska, kvalitný fotoaparát a pekný displej, to všetko chcem mať od telefónu v tejto kategórii. Honor 6 toto spĺňa, iba miestami trošku zaostáva fotoaparát. Ale k tomu sa ešte dostanem.
5″ IPS displej s rozlíšením Full HD 1080×1920
Najväčšou pýchou telefónu je jednoznačne displej. Ponúka tradične 16 miliónov farieb a s hustotou obrazových bodov na palec v hodnote 445 ppi je zaručená maximálna ostrosť a detailnosť aká sa na 5″ obrazovke dá dosiahnuť. Vďaka tomu je prezeranie štruktúrovaných webových stránok oveľa pohodlnejšie. Fotografie a Full HD filmy, s ktorými nemá procesor a grafický chip absolútne žiadny problém a prehráva ich plynulo a rýchlo, si vychutnáte ešte viac než kedykoľvek predtým.
Pozorovacie uhly sú veľmi veľké a obraz nemení farbu ani sa neskresľuje. Touto vecou sa ani nebudete zaoberať, pretože je všetko tak, ako má byť.
Slnečné lúče robia problém každej obrazovke, nehovoriac o tých lesklých, ktoré sú na mobilných zariadeniach. Honor 6 obstal v tejto skúške dobre. S automatickou reguláciou jasu pracuje inteligentne a rýchlo. Takže ak vytiahnete telefón z vačku na priame slnko, behom chvíľky sa vám rozžiari jas naplno a vidíte to, čo sa za daných okolností vidieť dá. A musím povedať, že sú to všetky podstatné prvky ovládania na obrazovke. Farby samozrejme stratia na intenzite a kontraste, ale nepristihol by som sa, žeby som žmúril na obrazovku a nič tam nevidel.
V podaní farieb je IPS displej veľmi verný a až taká veľká zmena farieb obrázkov sa pri presune na kalibrovaný monitor nekoná. Ak by sa niekomu nezdala biela bielou, v nastaveniach je možné upraviť teplotu farieb. Rozmedzie je dostačujúce natoľko, že zmena farieb, hlavne teda tej bielej je výrazná, až takmer do žltkasta na jednú stranu, alebo opačným smerom do studeného modrého nádychu. Vyskúšal som to, avšak ponechal som to na strednej hodnote od výroby, ktorá je určená veľmi dobre.
Ochrana Gorilla Glass 3 je 100% spoľahlivá. Bez fólie som nosil telefón dlhodobo vo vačku a všade, kde som sa len pohol. Pri odovzdávaní telefónu bola obrazovka rovnaká ako pri vybalení, takže naozaj sa nemusíte báť nosiť telefón bez púzdra a fólie.
Navyše obrazovku telefónu je možné ovládať aj v rukaviciach. Takže v zime nemusíte kupovať špeciálne doplnky pre ovládanie dotykových zariadení, ale iba v nastaveniach aktivujete režim rukavice pre vyššiu citlivosť. Hlavne teraz počas zimy, som to mal stále zapnuté a využíval som to pomerne často.
8 jadrový procesor
HiSilicon Kirin 920. Také je označenie vlastného procesoru pre telefón Honor 6. Ako to už zvyčajne býva, nejde o jeden 8 jadrový procesor s rovnakými jadrami, ale o zloženie viacerých s rôznym výkonom. Konkrétne tento sa skladá z dvoch 4-jadrových procesorov s frekvenciou 1,7GHz (Cortex-A15) a 1,3GHz (Cortex-A7).
Hlavnému procesoru sekunduje ten grafický s označením Mali-T628 MP4.
Nech už zapnete akúkoľvek hru, video vo veľkom rozlíšení alebo náročnú aplikáciu, nepostrehnete žiadne problémy s načítavaním, trhaním alebo spomalením. Aj keď sa v testovaní nenachádza na prvých priečkach, má dostačujúci výkon natoľko, že sa nemusíte zaoberať tým, čo všetko máte spustené a či vám tá alebo oná hra vôbec pôjde. Rovnako aj zapnutie zariadenia je rýchle a na takéto vlastnosti sa veľmi rýchlo zvyká.
Pamäť 3GB RAM a interné úložisko 16GB
Aby mohol procesor pracovať s množstvom údajov, potrebuje aj dostatok miesta v operačnej pamäti. Tá má hodnotu až 3GB RAM. Otázne je vždy, koľko priestoru si zoberie samotný chod užívateľského prostredia a koľko ostane pre spustené aplikácie. V tomto prípade je EmotionUI veľmi šetrné k zaberaniu miesta.
Môžem konštatovať, že k naplneniu 3GB pri testovaní nedošlo a neobmedzovalo ma tak čistenie spustených aplikácií. Preventívne som to niekedy síce spravil, ale nie z dôvodu, že to bolo potrebné. Voľná kapacita sa tak pohybovala na veľmi slušnej polovičnej úrovni, vždy mi teda ostávalo viac ako 1-2 GB voľnej RAM.
Interné úložisko má 16GB, ale ako to je u každého zariadenia, treba odčítať potrebné dáta pre fungovanie zariadenia. Takže užívateľovi ostáva na fotografie, hudbu, videá, hry, dokumenty a iné súbory reálnych 11,5 GB voľného miesta. Ak potrebujete viac, môžete toto miesto navýšiť o 64GB pomocou microSD kariet.
Batéria s kapacitou 3100 mAh
Ďalšia vec, ktorá by vás pri rozhodovaní o kúpe nového telefónu mohla nakloniť k Honoru 6 je konečne batéria s kapacitou nad 3 tisícky. Zabudovaná batéria v tele zariadenia má 3100 mAh a je to naozaj poznať. Reálna dvojdňová výdrž, ktorá je uvádzaná na stránkach eshopov a výrobcu už nie je len marketingový klam. Pri bežnom používaní som skutočne telefón nemusel nabíjať každú noc.
Aby ste nemuseli s normálnou nabíjačkou čakať 4 hodiny na plné nabitie, Honor 6 má nabíjačku s 2A výstupom, takže batériu zvládne nabiť na 100% za 2 hodiny a 30 minút.
Kto veľmi chce, telefón vybije za jedno popoludnie. Áno, nikto totiž nezaručuje, že minimálna výdrž je dva dni. To si zas nemôžeme pliesť. Ale pri bežnom pracovnom dni, ktorý si predstavujem tak, že na telefóne nie ste závislí nonstop, ale fungujete s hovormi, emailami a internetom len v prípade potreby a nie pre zábavu, na konci dňa budete mať ešte dobrých 50% batérie, ak nie viac.
V prípade, že išlo o školský deň, kde som telefón využíval pomerne viac na surfovanie, facebook, maily počas prednášok, alebo hranie hier a počúvanie hudby cestou zo školy a do školy, dostával som sa na hranicu jedného dňa, ale nie s tým, že podvečer som sa už obával, či mi telefón vôbec vydrží, ale s peknými pár percentami vo večerných hodinách.
Záleží už len od vašej vôle a používania, ako budete hospodáriť s kapacitou batérie. Telefón veľmi pekne pracuje s identifikáciou aplikácii, ktoré spotrebúvajú veľkú časť energie. Sám vás upozorní na niektoré spustené veci, ktoré by ste mali zatvoriť ak s nimi nepracujete, pre predĺženie výdrže.
Ak si kapacitu neustriehnete, vyčerpáte si podstatnú časť batérie a ešte čakáte dôležitý hovor, alebo musíte byť online ešte aj neskôr, je možné prejsť do ultra úsporného režimu, kedy telefón využíva posledné percentá akumulátora skutočne efektívne. Je obmedzená väčšina aplikácií, ale to za cenu udržania pri živote v núdzových situáciách nevadí…
Softvérová podpora a užívateľské rozhranie
Honor 6 pracuje s Androidom 4.4.2 Kit Kat, ktorý je upravený o nadstavbu s názvom EmotionUI 2.3 a už je avizovaný update na EmotionUI 3.0, čo môže priniesť ďalšie zaujímavé funkcie a vlastnosti.
Doteraz som bol zvyknutý na Samsung prostredie TouchWiz, ktoré ponúka domovskú obrazovku a menu s aplikáciami. EmotionUI ako aj niektoré iné nadstavby značiek, takéto menu neponúka a všetko je to na domovskej obrazovke.
Nepáčilo sa mi to, ale keď som si jednu obrazovku upravil ako domovskú, s nejakými dôležitými widgetmi, počasím a zopár naj aplikáciami, uvedomil som si, že takéto usporiadanie je časovo efektívnejšie a na ovládanie jednoduchšie. Pri dlhodobom používaní som si nato zvykol a teraz pri návrate na Samsung zariadenia mi príde menu s aplikáciami zbytočne členité. Je to ale všetko len o tom zvyku a ako si aplikácie sami usporiadate do podpriečinkov.
Notifikačná lišta je veľmi zaujímavá. Nemyslím tým, ako je graficky spracovaná, ale hlavne tým, ako funguje. Ak potiahnete prstom zhora nadol po ľavej polovici obrazovky, vytiahnete notifikačnú lištu s poslednými udalosťami ako sú zmeškané hovory, maily, správy, notifikácie z hier a iné. Ak potrebujete skratky na zapnutie a vypnutie WiFi, BT, svietidla, dátového pripojenia 4G/3G a mnohých ďalších nastavení, potiahnete prstom zhora dole po pravej strane obrazovky. Rovnako tak, môžete pri rozrolovanej notifikačnej lište prepínať v horných dvoch záložkách.
Plávajúce tlačidlo je fičúrka EmotionUI, ktorá vám má uľahčiť prístup k niektorým veciam a nastaveniam telefónu. Mne toto tlačidlo viac zavadzalo na obrazovke ako pomáhalo, takže som túto funkciu mal zapnutú iba prvých pár minút. Vadia mi napríklad aj chatové bublinky z FB Messengera, vám sa to naopak môže hodiť, takže to je subjektívne. Každopádne sa dá presúvať kde bude menej prekážať alebo ho môžete úplne vypnúť.
Ikony aplikácií sú všetky zaoblené. Natívne aplikácie sú pekne v tomto štýle nadizajnované, no ostatné stiahnuté z Obchodu Play oreže na požadovaný tvar. Je to také zvláštne, ale zvyknete si. V prípade občasnej potreby zmeny si môžete vybrať iný štýl ikon a prostredia cez Motívy.
Zamknutá obrazovka ponúka pri potiahnutí prstom od spodnej hrany obrazovky smerom nahor rýchly prístup k aplikáciam Kalendár, Kalkulačka, Svietidlo a Zrkadlo. Veľmi rýchlo sa dá spustiť zo zamknutej obrazovky aj fotoaparát, a to potiahnutím smerom od ikonky foťáku kamkoľvek do priestoru. Toto som využíval denno denne, pretože s telefónom fotím veľmi veľa.
Zjednodušený štýl ocenia vaši starí rodičia, v niektorých prípadoch aj menej zruční rodičia. Tlačidla na ovládanie sú veľké, preto aj staršie a hrubšie prsty s roztrasenou rukou trafia to, čo požadujú. Je to taký milý doplnok, ale pre mladého multimediálne založeného človeka je to možnosť, ktorú pravdepodobne nebude chcieť využívať.
Prostredie teda vyzerá tak inak, než som bol doteraz zvyknutý. Rozprávkovo, farebne, čisto a s použitím jednoduchého pozadia tak minimalisticky. Pôsobí to nerušivo a veľmi príjemne. Na mňa rozhodne EmotionUI spravilo pozitívny dojem.
Fotoaparát a video
Som človek, ktorý fotí všetky zaujímavé momenty v živote a automaticky ich zálohujem na cloudové uložiská. Či už ide o Dropbox alebo Google Drive, na tom nezáleží. Mám však rád fotografie kvalitné a dostatočne farebne verné, aby som ich mohol použiť aj inak, než len na internetové zdieľanie na sociálnych sieťach.
Okrem spomínaného rýchleho spustenia fotoaparátu cez zamknutú obrazovku je možné fotoaparát spustiť aj dvojitým kliknutím tlačidla na zníženie hlasitosti. Buď spustíte fotoaparát alebo rovno zhotovíte fotografiu. O tom rozhodnete v nastaveniach fotoaparátu. Ja som uprednostňoval iba spustenie foťáku, pretože som ešte väčšinou nastavoval prisvetlenie, režim alebo zaostrenie.
Fotoaparát zaostruje automaticky alebo samozrejme manuálne, ťuknutím na miesto obrazovky, ktoré chcete zaostriť. Fotografuje v rozlíšení 13 MPx, čo predstavuje 4160×3120 pixelov a predná 5 MPx kamera s rozlíšením 2592×1952 pixelov.
Manuálne sa dá nastaviť hodnota ISO 100, 200, 400, 800 a AUTO. Upravovať môžete aj expozíciu +/-, sýtosť, jas a kontrast. Vyváženie bielej ponecháte na auto alebo vyberiete podľa svojich preferencií. Ak chcete vedieť, kde ste fotografie nasnímali, môžete ešte zapnúť GPS značku.
Fotografie z hlavného fotoaparátu majú dátovú veľkosť v rozmedzí od 2 MB do 6,5 MB. Záleží to od farebnosti, svetelných podmienok a štruktúry scény, ktorú fotografujete. Tie z prednej kamery sú veľké približne 1,5 MB a o poznanie horšej kvality.
Video nahráva vo Full HD rozlíšení 1920×1080 s 30-timi snímkami za sekundu. Rozlíšenie je vhodné na webové použitie, napríklad na Youtube. Na obrazovkách televízorov čistota videa nie je až taká dobrá. Detaily sú už mierne rozmazané a tmavé miesta splývajú do jednotliatej čiernej plochy.
Ukážka fotografií Honor 6
Všeobecne platí pre každé zariadenie, s ktorým fotografujeme, že čím viac svetla, tým lepšie foto a viac detailom. Pretože ak na fotografovanej scéne chýba svetlo, fotoaparát (v našom prípade Honor 6) zvyšuje hodnotu ISO a to má za následok radikálne zvyšovanie šumu a farebného skreslenia na fotografii.
Honor 6 fotografuje priemerne. Za dobrých svetelných podmienok zhotovuje veľmi pekné fotky. Pri fotografovaní za šera alebo v noci sa z fotografií strácajú ostré kontúry a detaily sa strácajú. Nie je to žiadna tragédia, pretože predsa len ide o núdzový fotografický prístroj a primárne je to telefón.
Na zachytenie momentov z vášho každodenného života je plne postačujúci a kvalita fotografií pre použitie na internete je veľmi dobrá.
Technické špecifikácie
- operačný systém: Android 4.4 KitKat + Emotion UI 2.3 (aktualizácia na EmoUI 3.0)
- chipset: HiSilicon Kirin 920, osemjadrový procesor
- grafický procesor: Mali-T628 MP6
- pamäť: 3 GB RAM (dostupnej 2,9 GB) + 16 GB ROM (dostupných 11,4 GB) + microSD karta (do 64 GB),
- fotoaparát: hlavný 13 Mpix, LED blesk, Full HD video (1920 x 1080 px, 30 fps), predný 5MPx
- displej: TFT IPS, dotykový (kapacitný), 16 mil. farieb, 1080 x 1920 pixelov, 445 ppi
- globálny prenos dát: prenos GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 42 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps),
- lokálny prenos dát: Bluetooth, microUSB, prenos Wi-Fi (802.11 b/g/n), DLNA,
- hudba: hudba MP3 prehrávač, rádio FM rádio, 3,5 mm jack,
- ostatné: minimalizácia aplikácií, multitasking, prehliadač dokumentov, gps GPS, akcelerometer,
- batéria: Li-Ion batéria 3100 mAh
- frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 Mhz + LTE
- rozmery: 140 x 70 x 7 mm,
- hmotnosť: 130 gramov
- cena: 329,- EUR (31.1.2015)
Plusy
- výdrž batérie s kapacitou 3100 mAh pri bežnom používaní až dva dni
- veľmi jemné rozlíšenie 5″ displeja s 1080×1920 pixelmi
- verné podanie farieb IPS displeja a možná regulácia teploty farieb
- ovládanie v rukaviciach
- možnosť zapnúť extrémne šetriaci mód pri nízkej úrovne batérie
- výkonný 8-jadrový procesor pracoval bez najmenšieho zaváhania celý čas
- telefón sa vôbec nezohrieval, dokonca ani pri 2,5 hodinovom pripojení na nabíjačku
- pre mňa veľmi príjemné prostredie EmotionUI vo verzii 2.3
- všetky potrebné skratky umiestnené v notifikačnej lište
- cena je veľmi prijateľná vzhľadom k výkonnostnej kategórii telefónu
- tenké rozmery a nízka váha
Mínusy
- nevymeniteľná batéria
- absencia NFC
- reproduktor po položení na hladkú plochu hrá veľmi ticho