Panasonic, firma známa po celom svete, sa špecializuje aj na digitálne fotoaparáty. Keď Lumix FZ38 prišiel na náš trh sprevádzal ho slogan: najlepší ultrazoom súčastnosti. Je ako stvorený pre ľudí, ktorým už obyčajný kompakt nestačí. Každý má iné požiadavky na fotoaparát, ale tento mal spĺňať takmer všetky.

Nakoniec slogan ani moc neklamal. Z tohto modelu sa stal kompakt rozšírený najmä medzi bežnými nenáročnými používateľmi. Parametrami sa v dobe príchodu radil medzi najlepšie kúsky. Postačujúce rozlíšenie megapixelov, vzorná rýchlosť spúštania a fotenia. Takisto aj kompatibilita so zariadeniami Panasonicu cez HDMI je rýchle a nenáročné. Pomocou funkcie Viera link na TV Panasonic si môžete fotografie z fotoaparátu prezerať cez diaľkové ovládanie.

Ja som si tento kompakt zakúpil, keď som zistil, že fotografia je jedna z vecí, čomu sa chcem venovať aj ďalej a profesionálnejšie. Úlohu odrazového mostíka splnil dokonale. Naučil som sa s ním základné vlastnosti fotoaparátu. Čo všetko ovplyvní clona, expozičný čas a kompozícia. Všetky potrebné parametre sa dajú veľmi ľahko nastaviť v manuálnom režíme.

Za ultrazoom som bol vďačný, keď som navštívil Brnenský okruh v ČR. Jazdcov na štartovacom rošte som si zazoomoval tak, že som na druhý deň doma skúmal ich tlačítka na volante a palubnej doske. Samozrejme zoomovaniu sa nevyhli ani hostesky alebo ak chcete pitbabes :) Naozaj ma v tomto prípade 18x optický zoom veeeľmi potešil! A stabilizátor obrazu zaskakoval svoju funkciu tiež na veľmi dobrej úrovni. Na fotkách sa nezobrazili ani moje roztrasené ruky. Keďže som na závode DTM bol prvýkrát a počul ten rachot, ruky neboli všetko, čo sa mi triaslo. HD video som ocenil hlavne doma na PC, kedy som si nezabudnuteľný okamih mohol pripomenúť znova a znova…

Pre študenta alebo nenáročného cestovateľa môžem tento fotoaparát doporučiť!
Podrobnejšiu recenziu a vlastnosti digitálneho kompaktu Panasonic Lumix FZ38 som popísal na:

Panasonic Lumix DMC-FZ38 recenzia