Mladší brat blesku Nikon Speedlight SB-900 už uzrel svetlo sveta. Aby bolo jasné, že nejde o úplne novú konštrukciu profesionálneho blesku , nesie nový model označenie SB-910. Vystihuje to určité vyladenie predchádzajúcej 900-vky, ale zároveň hovorí vyššie číslo aj to, že sa majitelia Nikonov môžu tešiť na vycibrené funkcie a nejaké špecialitky. Čo všetko dokáže?…

Čo sa dá čakať od novej SB-910?

Rada blesku s označením 900 patrí medzi najvyššiu triedu bleskov značky Nikon. Vďaka funkciám, ovládaniu a výkonu si zabezpečili tieto blesky miesto v mnohých brašňach fotografov. Od profesionálov, ktorí od nich požadujú maximum, až po nadšených začiatočníkov, ktorí sa vybrali hneď najdrahšou cestou možného osvetlenia.

Najviac si však spomínaná SB-900vka vytrpela kritiku na prehrievanie. Síce dokáže „paliť“ pekne za sebou s vysokým výkonom, no keď sa to preženie, jednoducho sa prehreje a vy musíte čakať, alebo vymeniť blesk. To by sa už teraz s novou SB-910 nemalo stávať tak často. Má totiž zdokonalenú tepelnú poistku, ktorá riadi čas dobitia a tým optimalizuje záblesky.

Ak si chcete nasvietiť scénu nepriamo, a teda odrazom od stropu alebo steny, využite otočnú hlavu vo všetkých dostupných smeroch. Nahor môžete vyrovnať blesk až do vzpriamenej polohy 90°, nadol sa dá sklopiť o 7°. Ak chcete strielať bleskom za seba, otočiť môžete hlavu blesku o 180° smerom doľava a rovnako aj doprava.

Režim osvetlenia si vyberáte z troch štýlov. Výrazný stred (vhodné pre teleobjektívy) , rovnomerné usporiadanie svetla (širokouhlé zábery – svadby, stužkové) a štandardné nastavenie (zlatá stredná cesta medzi silou a rozmiestnením svetla). Vzdialenosť dostrelu by 910tke tiež nemala robiť problém. Dokáže rovnomerne osvetliť priestor 17 mm – 200 mm ohniskovej vzdialenosti. V noci oceníte podsvietenie displeja a zároveň aj tlačidiel. V balení vás milo potešia aj farebné filtre, ktoré boli pri SB-700. Ľahko sa s nimi pracuje a sú dostatočne pevné.

Technické vlastnosti

  • Kompatibilný s FX aj DX telami (automatická detekcia snímača)
  • Podpora systému kreatívneho osvetlenia
  • Smerné číslo: 34 (STD)/39 (CW)/31 (EVEN) (formát FX, ISO 100, m, pri 35 mm)
  • Maximálne smerné číslo: 54,5 (CW, formát FX, ISO 100, m, pri 135 mm)
  • Rozloženia osvetlenia v troch rôznych štýloch
  • Rozsah 17 mm – 200 mm
  • Otočná hlava (hore 90°, dole 7°, doprava a doľava 180°)
  • Tepelná poistka (informácie o možnom prehriatí blesku)
  • Farebné filtre sú súčasťou balenia.
  • Firmware môžete aktualizovať z karty fotoaparátu

zdroj: tlačová správa ephoto