Nexus One Google Phone prichádza na trh a je pripravený v plnej sile porážať trhových konkurentov.

Nie je to tak dávno, čo sa na trhu povrávalo, že internetový gigant Google začína uvažovať o vyrábaní svojho prvého mobilného telefónu. Niektorí sa pousmiali, iný špekulovali a ďalší očakávali s čím nás opäť Google prekvapí. Nemožno však poprieť, že mnohí z nás očakávali niečo kvalitné, keďže spoločnosť Google je známa tým, že všetkého čoho sa dotkne, je väčšinou úspešné a zvyčajne aj kvalitné.

nexus one
nexus one

Pár týždňov dozadu zverejňuje jeden nemenovaný server prvé fotografie zariadenia Google Phone. Nikto nevedel, či ide o fotky originálneho zariadenia, alebo sa jedná len o nejakú Čínsku napodobneninu, ktorá má ľudom zamotať hlavu.

Pred pár dňami k tomu došlo. Google predstavil svoj Google Phone a server, ktorý prednedávnom zverejnil predbežné fotografie mal pravdu. Išlo skutočne o originálny produkt od Google, aj keď na finálnej verzii je vidieť, že boli ešte vykonané drobné zmeny.

Telefón dostal aj svoj originálny názov a to Nexus One. Navonok vyzerá jednoducho a na prednej strane nájdeme malý guľatý home trackball a štyri dotykové tlačidlá pre rýchlu navigáciu. Zadnú časť tvorí 5Mpx fotoaparát s auto fókusom (6cm, 2x digitálny zoom) + LED blesk a nájdeme tam aj logo Google. Telefónu nechýba taktiež 3.5mm konektor. Nechýba ani nakrúcanie videa a to v rozlíšení 720x480px. Celý kryt telefónu je pevný a prevažne pokrytý pevnými plastmi. Operačný systém bol už vyberaný s dostatočným predstihom a Google jasne vsadil na Android 2.1 (eclair). Telefón poháňa 1Ghz Qualcomm QSD 8250 procesor + (512 RAM), takže výkonom sa môže kľudne Nexus One porovnávať s továrenským bratom HTC HD2. 3.7 palcový WVGA dotykový displej dostatočne zaujal a pri rozlíšení 480 x 800px sa nemusí rozhodne hanbiť.

Kvalitná konektivita ? Nexus One s ňou nemá žiadny problém. Má plnú podporu sietí GSM/EDGE (850, 900, 1800, 1900 Mhz), nechýba podpora UMTS (2100, AWS, 900) a taktiež HSDPA 7,2Mbps, HSUPA 2Mbps. Samozrejmosťou je aj Wi-Fi štandard (802.11 b/g/n), Bluetooth 2,1 + EDR a A2DP stereo Bluetooth. Doplnky: Digitálny kompas, vyhľadávanie aktuálnej pozície, akcelometer, AGPS.

nexus one
nexus one

Pochváliť treba aj vymeniteľnú batériu s kapacitou 1400 mAH. Dobíjať zariadenie je možné prostredníctvom USB (480mA) alebo pomocou klasickej nabíjačky (980mA). Pri tejto výdrži batérie výrobca sľubuje napr. 5 hodín aktívneho surfovania prostredníctvom 3G, 6.5 hodiny surfovania prostredníctvom Wi-fi, či 20 hodín hudobného vyžitia. V prípade aktívneho prehrávania videoklipov vydrží batéria zhruba 7 hodín. Všetok multimediálny obsah je možné uchovávať na základnej 4GB SD karte (možnosť rozšíriť až do 32GB) alebo priamo v telefóne, aj keď do internej 512MB pamäte toho moc nedostanete.

Google Phone je ešte len prvé dni na trhu, no zdá sa, že svojimi parametrami a svojou kvalitou dostatočne presviedča. Telefón bude možné kupovať odblokovaný ale taktiež aj ako viazaný u operátorov. V súčasnosti je možné zakúpiť odblokované zariadenie za 529 dolárov a pri dvojročnej viazanosti cena začína na 180 dolároch (jedná sa o ceny v USA).

nexus one
nexus one

Fotogaléria na engadget.com
foto/zdroj: Engadget.com, Google.com, birdz.sk