lenovo-ideapad-y500-info

Notebooky Lenovo, a to platí aj pre radu Y, sú celkom obľúbené o čom hovoria aj stúpajúce čísla predaja týchto zariadení. Konkrétne 500-vka vám prináša viacero variácií, v ktorých nájdete vysoký herný výkon a kvalitné spracovanie.

K radám Y teda nepochybne patria prvky ako sú značkové grafické karty, kvalitné zvukové efekty vďaka reproduktorom JBL, detaily si vychutnáte na Full HD displeji, či podsvietená klávesnica pre lepší zážitok a ovládanie v noci. A samozrejme nechýbajú ani Y500-vke.

S Windows 8 si rozumie

lenovo-ideapad-y500-win8

Ide teda o multimediálny notebook, ktorý sa nezľakne ani najnovších hier. Všetky varianty obsahujú nainštalovaný operačný systém Windows 8. V najlacnejšej nájdete 4-jadrový procesor Intel Core i5 a v drahších verziách Intel Core i7 tretej generácie pod názvom Ivy Bridge. Špecialitou je prispôsobený TouchPad pre prostredie Windows 8.

Dvojgigová grafika nNvidia GeForce GT650M, operačná pamäť RAM DDR3 o veľkosti 8GB, pevný disk s kapacitou 1TB + 16GB SSD cache a detailný Full HD (1980 x 1080) lesklý displej vám poskytnú dostatok voľnosti a krásny zážitok pri akejkoľvek činnosti a práci na notebooku.

Špeciálna úprava výkonu vďaka UltraBay

Modulárnu šachtu poznáme z notebookov Lenovo Thinkpad, ale v tomto prípade má trochu inú funkciu. Namiesto optickej mechaniky DVD (Blue-ray) môžete vložiť prídavný ventilátor, pevný disk, či dokonca druhú grafickú kartu. Čo je vynikajúce je komunikácia prídavnej grafiky s tou internou vďaka technológii SLI. Všetky spomenuté možnosti vám umožňujú výkon Y500-vky ešte poriadne vyladiť.

lenovo-ideapad-y500-ultrabay

Dizajn a materiál

Bezpochyby si vyberáme notebook aj na základe dizajnu a toho, ako nás na prvý pohľad zaujme. Výkon má naozaj špičkový, tak sa teraz pozrime viac na jeho vizuálnu stránku.

Pomaly prechádzame pri rade Y k matným povrchovým materiálom, až sa dostávame k rade Y500, ktorá je celá matná. Niekomu to môže vyhovovať viac, inému sa to môže páčiť menej. To by však nevadilo až tak veľmi, ako je pocit strohosti z celkového dizajnu tohto modelu.

Mne osobne sa pri herných notebookoch páčia ešte atraktívnejšie vzhľady, ktoré hovoria už na pohľad, že v sebe skrýva notebook veľkú silu. Avšak elegantnejší a povedal by som až taký manažérsky look má tiež skupinu svojich fanúšikov, ktorí vyhľadávajú práve takýto dizajn produktov. Špeciálne si pri IdeaPadoch určite prídu na svoje.

lenovo-ideapad-y500-detail

Povrchová štruktúra pri notebooku Lenovo IdeaPad Y500 je imitácia (brúseného) kovu, s ktorým sa stretávame v dnešnej dobe pri mnohých značkách. Na jednom českom blogu prirovnal autor zatvorený notebook k výzoru kapoty osobného automobilu a tento pocit skutočne umocňuje krivka prechádzajúca kúsok od okraja na oboch stranách. Podobnú líniu môžeme vidieť v automobilovom dizajne od spätných zrkadiel po vnútornú stranu svetlometov.

JBL reproduktory sú patrične pochvalené aj nápisom nad klávesnicou a z konzistentného dizajnu tak vystupuje asi jediný prvok a to práve zaujímavo zasadené reproduktory na oboch stranách zariadenia.

Klávesnicu možno budete poznať z predchádzajúcich modelov, ale to je len dobre. Pretože je naozaj dobrá. Ide o AccuType Lenovo chiclet klávesnicu, která je pri písaní trochu hlučnejšia, ale sa zato veľmi dobre stláča vďaka primerane väčšej odozve.

Technické parametre

 • model: Lenovo IdeaPad Y500
 • procesor: Intel® Core™ i7-3630QM Processor 6M Cache, 2.40GHz
 • pamäť: 8GB RAM DDR3 1600MHz – dva sloty
 • pevný disk: 1TB / 5400rpm + 16GB SSD
 • grafika: SLI 2x nVidia GeForce GT650M Optimus s 2GB vlastnej pamäte
 • displej: 15,6″ full HD 1920×1080 LED lesklý
 • pripojiteľnosť: Wi-Fi, Bluetooth 4.0, LAN
 • batéria: 6 článková 72 WHr
 • výdrž: 3 hodiny (úsporný režim)
 • operačný systém: Windows 8 SK/CZ + Office Starter
 • konektory: VGA, HDMI 1.4, 1 USB 3.0, 2 USB 2.0, RJ45, čítačka kariet 6-in-1 slot
 • váha: 2,7kg
 • rozmery: 387 x 259 x 36.0 mm
 • cena: podľa varianty od 949,-EUR do 1119,-EUR (24.2.2013)

Ak vás zaujal tento notebook, alebo si chcete pozrieť ďalšie produkty značky Lenovo, navštívte webstránku thinkpro.sk