nikon-d7100-preview-title

Nástupca pomerne obľúbeného Nikonu D7000 je tu. Nový model s očakávaným označením Nikon D7100 ostáva zrkadlovkou fortmátu DX a naďalej ponúka maximálny výkon v dobre prenosnom tele. Je navyše odolnejší voči nárazom a vlhkosti…Na čo sa ešte môžete tešiť?

Nikon tvrdí, že je tento prístroj určený hlavne nadšeným a skúseným fotoamatérom, aj keď niekedy zaradenie do tejto kategórie je ťažšie akoby sa zdalo. Preto na toto neberte absolútne ohľad a pozrite sa radšej na jeho konkrétne vlastnosti, podľa ktorých už budete vedieť, či je to fotoaparát práve pre vás, alebo nie.

Vysoký výkon v odolnom a praktickom tele

nikon-d7100-preview-front

Pre nedočkavcov začnem hneď údajom pixelov :] tých ma bohato postačujúcich 21,4Mpx. Nová D7100-vka sa pýši pomenovaním pri svojom mene „Som adrenalín“. Pomenovanie dostal pravdepodobne na základe jeho pomerne „akčných“ vlastností. V porovnaní veľkého výkonu s ľahkým telom si udržal nepriamu úmernosť, a tak tento ľahký a kompaktný fotoaparát vám prinesie mnohé prekvapenia.

51-bodový systém automatického zaostrovania je na úrovni profesionálnych tiel a preto môžete ihneď zachytiť vaše myšlienky a momenty na fotografiu s krásne ostrým obrazom. Keď hovoríme o momentoch, tak k tomu rozhodne patrí natáčanie videa a toto je v skutku brilantné. Full HD – ale nie hocijaké…

Natáčanie videa D-movie vám ponúka D7100-vka v úžasných parametroch a to Full HD 1080 s frekvenciou až 60 snímkov za sekundu. Vďaka tomu budú vaše videá veľmi plynulé a v prípade ich spomalenia pri akčných scénach nadobudnete práve dojem adrenalínu a poriadnej akcie.

Obrazový senzor CMOS formátu DX nemá antialiasingový filter (OLPF), ale využíva megapixely na pôsobivé vysoké rozlíšenie. Snímky vyzerajú extrémne ostro a zachytíte na ne všetky detaily. Preto ho odporúčajú do prírody na zachytenie krásnych štruktúr našich rastlín a zvierat.

Ako býva zvykom, opäť sa trošku popracovalo aj na citlivosti na svetlo. Preto s novým Nikonom môžete experimentovať aj pri slabšom osvetlení, nehovoriac o tom, že by mal zvládnuť aj vo veľmi tmavých scénach zosnímať aj rýchlo pohybujúce sa objekty.

Vylepší aj vaše objektívy

nikon-d7100-preview-side

Rozšírenie možností fortmátov DX sa dosiahlo vďaka novej funkcii 1,3-násobného orezania. Vďaka tomu sa zväčšuje potenciál vašich i nových objektívov. 51-bodový zaostrovací systém tak monitoruje ešte väčšiu časť zobrazovaného poľa a zachytáva na fotografii všetky objekty. Tým pádom sa môžete spoľahnúť na ostré fotografie v každom okamihu.

S teleobjektívom pri natáčaní vo Full HD 1080 / 60FPS si donesiete z divočiny tie najzaujímavejšie zábery aké ste kedy doteraz natočili. Už pomaličky začínam chápať pomenovaniu Adrenalín pre tento fotoaparát :)

Nový dizajn a ergonómia

nikon-d7100-preview-back

Spomínané dobré nosenie a praktickosť tela D7100 sa tu len zopakujú. Vďaka ergonomického dizajnu sa udržujú tieto vlastnosti aj v tomto modely. Hľadáčik zobrazí približne 100% obrazového poľa (i keď nerozumiem, čo hľadá v špecifikácii slovíčko približne…) s 0,94 násobným zväčšením.

Displej veľkosti 8cm a LCD monitor s rozlíšením 1,23 miliónov pixelov má širokouhlé zobrazenie a poskytuje čo najpresnejší obraz na perfektnú kompozíciu. Vaše fotografie tak ohodnotíte už v tele, priamo na mieste fotenia.

Vylepšené tlačidlo „i“ vám umožní priamy prístup k najčastejšie používaným funkciám. Dva sloty na pamäťovú kartu zasa umožňujú lepšiu flexibilitu v spôsobe snímania a ukladania snímok. Ako to už poznáme z iných modelov, tak pri zaplnení prvej karty sa ľahko prepne na druhú, prípadne zachytáva statické snímky na jednej karte a videosekvencie na ďalšej

nikon-d7100-preview-sdslot

Technické špecifikácie

 • 24,1-megapixelový obrazový snímač CMOS formátu DX bez optického antialiasingového filtra (OLPF): na extrémne ostré snímky aj v najmenších detailoch.
 • Obrazový procesor EXPEED 3: zaručuje vysokorýchlostnú prevádzku, energickú reprodukciu farieb a zvýšenú redukciu šumu.
 • Citlivosť ISO 100 – 6 400 s možnosťou rozšírenia na 25 600: na snímanie pri výnimočne slabom osvetlení.
 • Profesionálny systém automatického zaostrovania: využíva 51 zaostrovacích bodov, z toho 15 krížových, na rýchle a presné automatické zaostrenie.
 • Sériové snímanie frekvenciou 6 snímok za sekundu: zaručí, že zachytíte každý rýchly pohyb.
 • Funkcia 1,3-násobného orezania, rozšírenie možností formátu DX: extra efekt teleobjektívu, rýchlejšia frekvencia snímania (až 7 snímok za sekundu) a mimoriadne široká oblasť automatického zaostrenia.
 • 2 016-pixelový snímač merania RGB s rozpoznaním scén: zabezpečuje mimoriadne presné meranie hodnoty expozície, optimalizuje automatickú expozíciu (AE), automatické zaostrovanie (AF) a vyváženie bielej farby (AWB) na dosiahnutie najvyššej presnosti.
 • Funkcia D-movie v rozlíšení Full HD: 1 080p pri frekvencii až do 60i/50i a 30p/25p/24p na plynulý záznam videosekvencií.
 • Výkonný hľadáčik: približne so 100-percentným pokrytím obrazového poľa a 0,94-násobným zväčšením.
 • Výkonný LCD monitor s vysokým rozlíšením: má veľkosť 8 cm (3,2″), rozlíšenie 1 229 000 pixelov a široký pozorovací uhol.
 • Praktický a prenosný: ponúka vynikajúce funkcie v kompaktnom tele s hmotnosťou len 675 g.
 • Odolné telo s krytmi zo zliatiny horčíka: odolné voči prachu, vplyvom počasia a pádom.
 • Dvojitý slot na pamäťovú kartu SD: umožňuje nahrávanie po zaplnení alebo na účely zálohovania alebo nastavenie samostatného nahrávania formátov RAW a J-PEG.
 • Dostupné užitočné funkcie: vylepšené tlačidlo „i“ a bodové vyváženie bielej farby na rýchle a presné nastavenie vyváženia bielej farby v režime živého náhľadu.
 • Funkcia Active D-Lighting (ADL): zachováva detaily vo svetlých častiach snímky aj v tieňoch, čím vytvára nádherné snímky.
 • Vysokodynamický rozsah (HDR): kombinuje dva zábery jedným stlačením spúšte a zhotoví detailné snímky scén s vysokým kontrastom.
 • Režim efektov: umožňuje použiť zvolené efekty na statické snímky i na videosekvencie v režime živého náhľadu.
 • Bezdrôtové pripojenie*: kompatibilný s mobilným adaptérom WU-1a.
 • Objektívy NIKKOR: s uznávanými objektívmi NIKKOR môžete naplno využiť výhodu obrazového snímača s rozlíšením 24,1 megapixela a režimom 1,3-násobného orezania, vytvoriť tak výnimočné snímky a vychutnať si prenosnosť objektívov formátu DX.
 • Ovládanie na diaľku: snímajte bezdrôtovo s bezdrôtovým vysielačom s prijímačom WR-R10 a bezdrôtovým vysielačom WR-T10 alebo rozšírte ovládanie nastavení fotoaparátu s modelom WR-1.
 • cena pri uvedení: $1,199.95 (telo) a $1,599.95 (s objektívom 18-105mm)

Uvidíme ako odpovie na tento model Canon, pretože Nikon D7100 priniesol naozaj zaujímavé vlastnosti, aby sa z neho stal ďalší obľúbený fotoaparát. Ak ste však práve pozerali, že si zakúpite Nikon D7000, počkajte ešte chvíľu…jeho cena s príchodom tohto modelu ešte trochu klesne…

nikon-d7100-preview-wireles-remote

nikon-d7100-preview-front2