27 C
New York

Ako si vybrať ten správny Tablet

Published:

Prišiel ten čas, keby sa chystáte doplniť vašu zbierku smartfónov, notebookov a zariadení o novučičký tablet? Neponáhľajte sa, pretože môžete aj zbytočne vyhodiť peniaze. Ak je niekto spokojný so 140,- EURovým tabletom, vám takýto lacný nemusí absolútne vyhovovať. Na druhej strane, načo kupovať 600,- EURové, keď všetky potrebné veci zvládne aj ten najlacnejší. Rozhodnúť sa vám pomôžem práve v tomto článku.

Čo je to Tablet?

Veľmi sa v poslednej dobe zaužíval iba výraz „tablet„, ale to je v skutočnosti úplne niečo iné. Pôvodne sme poznali tablety, pomocou ktorých pracovali grafici, dizajnéri a fotografi. Tento tablet pracuje ako vstupné zariadenie a umožňuje ovládať počítačový kurzor podobným spôsobom ako počítačová myš. Zariadenie sníma polohu a pohyb pera alebo prsta po podložke, a tento pohyb je prenesený do pohybu grafického kurzora. Základný rozdiel oproti myši je, že tablet pracuje v absolútnom súradnicovom systéme a myš v relatívnom. >>viac sa dozviete na wikipedia.sk.

To zariadenie, ktoré sa v poslednom roku neskutočne rýchlo rozšírilo, by sa malo skôr nazývať Tablet PC. Aj keď väčšinou to nájdete v eshopoch všetko pod jedným názvom. Názov je však to posledné, čo nás zaujíma. V článku sa pokúsim zhrnúť najzákladnejšie požiadavky ľudí a schopnosti dnešných dotykových zariadení.

Je lepší veľký alebo malý tablet?

Rozmery sa veľmi ťažko hodnotia objektívne, pretože z 3 ľudí môže každý tvrdiť rozdielnu vec. Kamarátovi sa zdá už aj smartfón 4,3″ veľký, ďalší má zasa rád tie menšie tablety (vraj sú skladnejšie do mesta a na pracovné cesty), a ja zasa preferujem tie najväčšie. Či už ide o tablet, obrazovku počítača, TV alebo aj smartfón je pre mňa dôležitejšie pohodlné ovládanie ako nosenie.

Tablet pre mňa dokáže nahradiť mini notebook takmer vo všetkých smeroch. Je ľahšie prenosný a dobré ovládateľný. Mnohé z tabletov sú len o niečo väčšie ako moderné smartfóny. Približne 5″ obrazovka sa vám vojde bez väčších problémov do vrecka. Tie, ktoré sa mne rozhodne lepšie ovládajú majú obrazovku o veľkosti 9″.

Nedá sa teda presne učiť, ktorá veľkosť je vhodná pre kuriéra UPS, bankového pracovníka, či študenta na vysokej škole.

Systémové parametre sú srdcom a mozgom tabletu

Pamäť pre vaše dokumenty je dôležitejšia ako si myslíte

Ako je to dnes už bežné, všetky vlastnosti zariadení závisia od ich výkonu. Pozor však na dostatok miesta pre vaše dokumenty. Pretože výkonný tablet s nedostatkom miesta vám bude asi na nič. Ak viete vopred, že využijete internú pamäť SSD naplno (fotky, filmy, hudba, dokumenty), pozerajte hneď tablety s väčšou pamäťou. Známe iPady majú veľkosť 16GB, 32GB a 64GB. Cenový rozdiel je dosť veľký. /16GB iPad2 dnes kúpite už pod hranicou 500,-EUR, zato 64GB stojí do 700,-EUR/

Ak nemáte počiatočnú investíciu dosť veľkú na kúpu 64GB, tak nezúfajte. Na trhu nájdete tablety, síce s menšou internou pamäťou, ale zato s možnosťou doplnenie pamäťových kariet. Tie sú podstatne lacnejšie ako drahé „veľkokapacitné“ tablety.

Batéria alebo možnosť pracovať bez napájania celý deň

Prečo sa inak vyrobili notebooky a v dnešnom období zariadenia ako tablety? Odpoveď je jednoduchá a pozná ju každý. Doba si vyžaduje, že ak chcete byť v spojení s vašimi zákazníkmi, obchodníkmi alebo kamarátmi, musíte byť online všade a vždy, keď to bude situácia vyžadovať. Preto sú prenosné zariadenia rozšírenejšie ako domáce stolové PC.

Tablety majú túto funkciu spĺňať ešte dokonalejšie ako ultra prenosné notebooky. Preto jednou z ďalších kľúčových vecí pri výbere je batéria, respektíve jej výdrž a životnosť. V teréne nemáte niekedy žiadne pripojenie k sieti a kto by nosil adaptér a dlhú šnúru stále so sebou.

Idete pozerať film? Tak sa pripravte na rýchlejšie klesanie batérie ako je obyčajne. Zatiaľ čo prezeraním internetu presedíte vo vlaku aj niekoľko hodín, film stihnete jeden, nanajvýš začnete pozerať druhý. Tu je otázne či pozeráte Titanic, Tróju alebo seriál Dva a pol chlapa.

Zvážte preto pri výbere aj to, čo budete na tablete využívať najviac.

Mám super tablet ale nemám na ňom internet :(

Smartfóny a tablety sú ako stvorené na prezeranie internetu (v podstate preto aj stvorené boli). Niektorí výrobcovia robia však rozdiel v 3G modeloch a v modeloch kde využijete akurát tak Wi-Fi. Zo skúsenosti vieme, že Wi-Fi nemusí byť všade a keď ju aj v nejakom meste nájdeme, môže byť spoplatnená. Rozhodnite sa, či je pre vás pripojenie na internet dôležité natoľko, aby ste si kúpili mobilný internet a drahší 3G model. Rozdiel v rovnakých modeloch s výnimkou teda spomínaného 3G je u iPadoch až 100,- EUR.

Ak ste nadšenci technológie poteší vás fakt, že v tabletoch nie je výnimka ani Bluetooth či GPS pripojenie. Konektivita s inými zariadeniami a so sieťou je v prenosných zariadeniach veľmi dôležitá.

Android alebo iOS…a čo ďalšie aplikácie?

Tu už sme pri software-ovom vybavení tabletu. Ide o užívateľské rozhranie, s ktorým budete ovládať celý prístroj a preto je veľmi dôležité. Niekto je spokojný s takým systémom, no tomu druhému pánovi sa to vôbec nemusí páčiť. A čo teraz? Skúste pozrieť po kamenných predajňach v mestách a hyper/super marketoch. Vystavujú tam tablety a môžete si vyskúšať všetky, ktoré budú dostupné. Nehabnite sa, nato to v tej predajni je! V priebehu piatich minút zistíte, ktorý vám sedí lepšie.

Apple a jeho iPady ponúkajú uzavretý operačný systém. Ten môžete dopĺňať o množstvo aplikácii z Appstoreu. Ak sa vám to zdá trochu obmedzené, zvoľte Android, ktorý je otvorený operačný systém. Užívatelia majú tak veľké spektrum možných rozšírení zariadenia.

Sklamaní môžete byť, keď si tablet zakúpite na cestovanie do vlaku či lietadla v nádeji, že budete sledovať filmy. No zistíte, že podporované formáty operačný systém nepodporuje. Ale nie je všetko ešte stratené. Popozerajte programy či aplikácie, ktoré tieto formáty podporujú a dajú sa doinštalovať do zariadenia. Tam však môže prísť ďalšia investícia.

Zlé sa mi píše, ovládanie je na mňa príliš jemné

Ak máte hrubšie prsty a tablet práve tých menších rozmerov, určite sa vám stalo, že sa často preklepnete pri písaní nejakého článku, dokumentu alebo mailu. Nezahadzujte tablet… stačí k nemu pripojiť externú klávesnicu a píšete ako na počítači. Tu je však už obmedzenie prenosnosti. Budete brať klávesnicu do tašky k malému tabletu? Veď to je úplne nepraktické. Jediné využitie vidím v externej klávesnici doma na stole, aby sa vám lepšie písalo. V opačnom prípade odporúčam kúpu väčšej obrazovky.

Už o základných vlastnostiach viete dosť, poďme prejsť na výber

Apple prišiel na trch s „vecičkou“, ktorá nastolila nový smer v prenosných zariadeniach. Dlho nenechali na seba čakať ani ostatní výrobcovia výpočtovej techniky. Samsung, Toshiba či Asus znamenajú veľkú konkurenciu pre Apple. Pozrime sa bližšie na ich zariadenia. Začnem teda tým najcoolovejším.

Apple iPad 2

Displej: 9,7-palcový LCD IPS
Operačný systém: iOS 4.3
Vnútorná pamäť: 16/32/64 GB
Pripojiteľnosť: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, vybrané modely aj s 3G
Cena: od 473,- EUR (29.7.2011 – shoppie.sk)

V priebehu prvých 3 mesiacov sa predalo viac ako 3 milióny kusov. Toto číslo hovorí o populárnosti značky Apple. Tablet sa vyznačuje hardwareovými obmedzeniami a najsilnejšou softwareovou podporou cez elektronický obchod App Store. Čo ale na ňom nenájdete je dosť prekvapivé. Kamera, USB konektor a čítačka pamäťových kariet by sa k nemu určite hodila.

Spomínaná silná podpora aplikácii vyvažuje absenciu chýbajúcich vecí, ale z veľkej časti si za ne zaplatíte. Od konkurencie sa odlišuje displejom s IPS technológiou, ktorá sa používa na profesionálnych monitoroch a tiež jeho rozmermi obrazovky 4:3.

Samsung P1010 Galaxy Tab

Displej: 7-palcový LCD
Operačný systém: Android 2.2 Froyo
Vnútorná pamäť: 16/32 GB s možnosťou rozšírenia microSD (do 32GB)
Pripojiteľnosť: Wi-Fi, Bluetooth, GPS, GSM, 3G
Cena: 339,- EUR (29.7.2011 – shoppie.sk)

Kórejska vlajková loď tabletov prišla ako odpoveď na iPad. Ide o menšiu verziu tabletu (viď displej), ale to neznamená, že je konkurencie neschopný. Práve naopak. Mnohí, čo prešli z iPadu si ho pochvaľujú. Galaxy Tab má takmer polovičnú váhu ako iPad, čo ho robí praktickejším na používanie v teréne. Okrem toho má spomínanú čítačku pamäťových kariet. USB však nenájdete ani na Galaxy Tabe, nabíjanie a prenos dát sa rieši cez univerzálny konektor.

Vďaka GSM môže tablet slúžiť aj ako mobil (iba cez hlasitý odposluch). Podporuje videohovory, pre ktoré má na prednej strane videokameru. Ak nemáte pri sebe fotoaparát a postačí vám 3,2 Mpixelový, nájdete ho na zadnej strane tabletu.Pri tomto tablete poteší najviac výdrž batérie a cena :)

Toshiba Folio

Displej: 10,1-palcový LCD
Operačný systém: Android 2.2 s podporou flashu
Vnútorná pamäť: 16 GB s možnosťou rozšírenia microSD (do 32GB)
Pripojiteľnosť: Wi-Fi, Bluetooth, USB, HDMI, GPS, avizované neskôr aj 3G
Cena: 357,- EUR (29.7.2011 – shoppie.sk)

Je to taká stredná cesta medzi notebookom bez klávesnice a tabletom. Svojou uhlopriečkou sa radí k jedným z najväčších tabletov na trhu. Líši sa hlavne aj použitým čipom Nvidia Tegra 2. Nájdete na ňom aj USB a dokonca HDMI konektor, nechýba ani čítačka pamäťových kariet a webkamera. Plastové telo má hmotnosť 760g, nie je tak odolné ako v prípade iPadu či Galaxy Tabu.

Slabšie je na tom displej, ktorý má nedokonalú odozvu na dotyk. Nedajú sa bohužiaľ sťahovať ani veci z Android Marketu. Toshiba ma vlastný obchod s aplikáciami.

Asus EeePad Transformer

Displej: 10,1-palcový LED Backlight WXGA
Operačný systém: Android 3.0 Honeycomb
Vnútorná pamäť: 16 GB s možnosťou rozšírenia microSD (do 32GB)
Pripojiteľnosť: Wi-Fi, Bluetooth, USB, HDMI
Cena: 399,- EUR (29.7.2011 – shoppie.sk)

Štýlovo vyzerajúci tablet od firmy ASUS je vybavený operačnou pamäťou veľkosti 1 GB. Tablet s uhlopriečkou 10,1″ je odolný voči poškriabaniu. Disponuje prednou kamerou s rozlíšením 1,2Mpx a zadnou kamerou s rozlíšením 5Mpx. Samozrejmosťou sú stereo reproduktory, Wi-fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1. Napájanie pomocou Li-Polymer batérii s výdržou 8 hodín.

Asus EeePad Transformer nemá názov vymyslený náhodou. Skutočne sa dá pretransformovať pomocou externej klávesnice s touch padom na prenosný ultra ľahký notebook. Tá je súčasťou drahšej verzie za 499,- EUR.

Prestigio MultiPad 3084

Displej: 8,4-palcový
Operačný systém: Android v 2.1 ( Eclair), možnosť upgratovať na verziu 2.2
Vnútorná pamäť: ? GB s možnosťou rozšírenia SD/SDHC (do 8GB)
Pripojiteľnosť: Wi-Fi, USB
Cena: 140,- EUR (29.7.2011 – shoppie.sk)

Štýlový tablet je plní funkcií a elegantné prevedenie vás určite zaujme. 8,4″ farebný displej bude plne postačujúci pri bežnej práci s tabletom. Obsahuje predinštalovaný operačný systém Android v 2.1 (Eclair). Funkcia G-Sensor vám zaručí automatickú rotáciu obrazu. Dostačujúci výkon zabezpečuje operačná pamäť s kapacitou 256 MB. Najsilnejšie zbrane tohto najlacnejšieho zástupcu tabletov je tenké a ľahké prevedenie v elegantnej čiernej lesklej farbe s dobrým dotykovým displejom a WiFi pripojením.

Verím, že si teraz vyberiete ten najvhodnejší tablet pre vás

Ak vás zaujali tieto zariadenia, pozrite si aj ďalšie tablety na predaj.

Pomohol vám tento článok v rozhodovaní? Nezabudnite ho ohodnotiť nižšie a takisto ak máte osobné skúsenosti s tabletmi a myslíte, že stoja za povšimnutie, nehanbíte sa napísať do komentárov a prípadne aj doplniť moje tvrdenia.

Andy Synák
Andy Synák
Freelance fotograf a príležitostný grafik. Hlavne ale blogger, IT fanatic, nadšenec do internetu a marketingu... nedám dopustiť na skvelé autá a silné motorky :]

Related articles

Recent articles

spot_img

Stránka používa súbory cookies. Jej prezeraním súhlasíte s ich používaním. Viac info

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close