Pokrok vo svete elektroniky sa nedá zastaviť a je čoraz rýchlejší. Digitalizácia nám prinesie lepší obraz a viac programov. Či je to skutočne tak jednoduché a čo všetko treba urobiť, aby sme v pohodli obývačky mohli sledovať obraz vo vysokom rozlíšení, sa dozviete v tomto článku. Pokúsim sa popísať všetky výhody, ale aj nedostatky digitálnej televízie pre vašu lepšiu orientáciu.
Analóg skončil, všetci ideme na digitál
Čo to znamená? K prechodu na digitálny signál prechádzajú aj okolité krajiny a Slovensko sa tomu vyhnúť nemôže. Všetko sa modernizuje. Terestriálny analógový signál, ktorí mnohí využívali donedávna sa na hraniciach štátov nezastaví. Vysielanie českých televízii v blízkosti hraníc spôsobovalo rušenie toho slovenského signálu. Pre vás, ktorí ste ešte neprešli na digitál existuje viacero riešení. Sú to pomerne jednoduché kroky a nemusia byť ani finančne náročné.
Prečo nevyužiť z televízie maximum?
Za 70 rokov existencie zaznamenalo vysielanie obrovský pokrok. Pred vojnou boli diváci televízie nadšení aj z obrazovky 26cm a obrazu bez farieb. Dnes je divák oveľa náročnejší a pomaly ani príjem vo vysokom rozlíšení niekomu nestačí. Možností ,ako prijímať digitálnu televíziu, je niekoľko. Už niekoľko rokov sa na Slovensku vysiela cez satelit /DVB-S/, digitálne už vysielajú aj káblový operátori /DVB-C/ a samozrejme aj internetové pripojenie je na sledovanie televízie možné /IPTV/. Od marca 2010 je k dispozícii aj prechodný multiplex v rámci digitálneho terestriálneho vysielania /DVB-T/. Ak ste užívateľ niektorých z týchto spomínaných spôsobov nemusí vás digitalizácia viac zaujímať.
Ak ste doteraz pozerali terestriálne analóg, neznamená to, že musíte prejsť na terestriálny digitál. Môžete si vybrať, čo sa vám bude páčiť. Každý zo spomínaných možností má svoje výhody ale aj nevýhody. Záleží len na vás, ktorý si vyberiete.
Nech už zvolíte akýkoľvek spôsob príjmu, digitálna televízia vám prinesie oveľa viac nových možností
Takmer nekonečný priestor pre televízne stanice. Zatiaľ čo pri analógovom vysielaní zaberá jedna televízna stanica jednu frekvenciu, pri digitálnom vysielaní je možné na túto frekvenciu umiestniť až 5 televíznych staníc. (U satelitov DVB-S je to dokonca ešte viac), tie potom vytvárajú tzv. multiplex. Pre terestriálny príjem digitálnej televízie to znamená možnosť väčšieho počtu celoplošných televíznych staníc.
Satelitné vysielanie malo vždy vyhradené svoje frekvenčné pásmo a vďaka tomu mohlo a môže v porovnaní s ostatnými možnosťami príjmu poskytovať najširšiu programovú ponuku a to na celom území Slovenska /100% pokrytie/.
Vyššia kvalita obrazu a zvuku
Asi jeden z najdôležitejších dôvodov prechodu. Najviac ma vie zaskočiť, keď si ľudia kúpia 106 cm plazmu a potom prídu za mnou, že prečo majú škaredší obraz ako na starom televízore. No na anténu v skrini toho moc nechytíte. Čím väčšia obrazovka, tým potrebujete kvalitnejší príjem signálu. V digitálnom signále šum neexistuje. Jednoducho povedané, buď vám obraz ide alebo nejde. O to zložitejšia je montáž ale ani to nie je prekážkou k vášmu prechodu.
Najväčšou výhodou digitálneho signálu je prenos obrazu vo vysokom rozlíšení HDTV, ktoré je až 5-krát kvalitnejšie v porovnaní so štandardným vysielaním. Ak sa vám toto začína páčiť, môžete si to vyskúšať. Na Slovensku je dnes k dispozícii HDTV cez viacero poskytovateľov. Napríklad satelitná platforma CSlink a Skylink, ktoré vysielajú cez satelity Astra. V prípade terestriálneho vysielania je to ešte hudba budúcnosti. Pomocou týchto platforiem sa do vašej obývačky dostane nie len kvalitné stereo, ale aj priestorový zvuk.
Doplnkové služby tiež nie sú na zahodenie
Napríklad taký rýchly teletext. Osobne ho veľmi často využívam. Konkrétnejšie sa to volá programový sprievodca /EPG/. Ten vám priamo na obrazovke ukáže, aký program sa práve vysiela a aký bude nasledovať. Po stlačení tlačítka EPG máte v podrobnejšej tabuľke rozpis na niekoľko dní dopredu. Ja som úplne prestal používať klasický teletext, pretože ku každému programu je stručný popis, alebo obsah filmu. Majitelia nových plochých televízorov ešte ocenia aj informáciu o širokouhlom vysielaní.
Satelit má bezkonkurenčné pokrytie územia
Ak ste na vašej chate alebo dokonca aj doma nechytali analógový signál terestriálne, bohužiaľ zmena na digitálny terestriálny vám nepomôže. Prevažne sa vymieňaju iba na pôvodným vysielačoch, a tak sa môže stať, že ak ste chytali analóg len cez odrazy od kopcov, digitál vám vôbec nepôjde. Väčšinou vo veľkých dolinách a vysokohorských chatách (kde nedosiahne terestriálny signál) sa montujú práve satelity. Satelitný signál prichádza z vesmíru, tým pádom vojde do každej doliny.
Dátový tok zo satelitu je prakticky neobmedzený
Znamená to neobmedzené množstvo programov, ktoré môžu satelitní operátori ponúknuť. Zatiaľ čo ostatné platformy (DVB-T, DVB-C, IPTV) postupne ponúkajú maximálne desiatky programov, existujúca ponuka satelitných operátorov sa v súčasnosti ráta na stovky televíznych staníc a rádií a každým dňom pribúdajú nové a nové.
Zo satelitov Astra 23,5°E a Astra 19,2°E je možné sledovať stovky televíznych programov. Väčšina z nich je nekódovaná /FTA/ a tak bez nutnosti platby akýchkoľvek poplatkov ich môžete sledovať. Ide prevažne o zahraničné programy a nechýbajú medzi nimi ani športové stanice ako napríklad Eurosport, Sport 1, spravodajské CNN, BBC, SKY News, hudobné MTV a VIVA, či množstvo filmových programov.
Slovenský divák najviac ocení príjem slovenských a českých televíznych programov. Tieto programy síce nie sú šírené voľne /FTA/, ale sú kódované a na ich príjem je potrebná dekódovacia karta. Je to tak preto, že satelitné vysielanie je možné na veľkom území a televízne stanice majú vysielacie práva len pre územie určitého štátu – v našom prípade je to Slovensko.
Z pozície Astra 23,5°E vysielajú slovenské a české programy spomínané platformy CSlink a Skylink. Ich hlavnou výhodou je, že umožňujú príjem bez mesačných poplatkov.
Najväčším satelitným operátorom na Slovensku je ASTRA
Karty vám umožnia prístup na základný balík, kde sa nachádza väčšina žiadaných programov. (spomeniem napríklad Jednotka, Dvojka, Markíza, Joj, Doma, Joj Plus, ČT1, ČT2, ČT24, Prima, Nova, Očko a mnoho ďalších). Obe satelitné platformy ponúkajú bez mesačných poplatkov (tzn. v základnom balíku) programy vo vysokom rozlíšení – ČT HD, NOVA HD, Prima HD.
Takisto obe platformy ponúkajú možnosť dokúpenia balíku prémiových programov na ľubovoľnú dobu. Napríklad ak viete, že cez Vianoce budete prevažne doma a sledovať televíziu, predplatíte si len mesiac December. Získate tak mnoho zaujímavých programov. (pre mňa najzaujímavejšie sú Nova Šport HD, Sport5, Filmbox, Discovery HD, Travel Channel HD, History HD, Viasat Explorer a National Geographic HD a samozrejme mnohé ďalšie…)
K tomu vo vysokom rozlíšení je možné prijímať aj voľné /FTA/ programy z družice ASTRA. Sú síce nemecké, ale krásny pohľad na prírodu nepotrebuje komentár (zopár zaujímavých čo niekedy pozriem: ANIXE HD, arte HD, Astra HD promo).
Čo všetko potrebujete pre príjem satelitného vysielania?
Aspoň malú satelitnú anténu. Železné 60 cm paraboly sa pohybujú cenovo okolo 10,- EUR. Ďalej je to satelitný prijímač aspoň v štandardnej kvalite (od 30,-EUR) a ak chcete sledovať programy HDTV budete potrebovať aj prijímač tejto kategórie (už od 100,-EUR). No a pre sprístupnenie programov je to buď karta Skylink alebo CSlink (obe cca 50,-EUR).
Všetky tieto komponenty získate v elektro predajniach, kde vám ochotne pomôžu a poradia vybrať ten najoptimalnejší satelitný komplet pre vás. Z vlastnej skúsenosti viem, že v hypermarketoch sú komplety veľmi lacné, ale na montáž a kvalitný servis môžete zabudnúť. Nebudem menovať žiadny z nich, ale skúsenosti nepustia. Bol som sa v nejedom preventívne spýtať, čo by mi poradili. Odpoveď vás nezaskočí:
Tu si zoberte tento je v akcii, všetko tam je montáž je jednoduchá zvládnete to sami.
A keď som sa na niečo spýtal, brigádnik len pokrútil hlavou a prekladal svoj tovar ďalej. Je síce pravda, že novšie prijímače sú robené tak, aby ich montáž alebo skôr inštaláciu zvládol aj neskúsený používateľ. Dopredu majú prednastavené družice a programy. No v niektorých situáciach si montáž vyžaduje naozaj skúseného montážnika.
Ak bývate v nájomnom byte a majiteľ budovy vám nedovolí umiestniť satelitnú parabolu na fasádu, osadiť sa dá bez problémov na strechu alebo na zem mimo domu. /druhý spôsob je plne funkčný ale osobne sa mi nepáči/. Tu existuje potom možnosť dohodnúť sa na hromadnej satelitnej anténe – tzn, že na jednu parabolu budete prijímať signál vo všetkých bytoch nezávisle na sebe.
O možnosti príjmu káblovky sa poraďte u vášho poskytovateľa. Televízia cez internet je otázkou zasa na poskytovateľa tejto služby. Neviem vám dať k tomu užitočné rady overené praxou, tak radšej nebudem zavádzať.
Satelit je najjednoduchším riešením, ako prejsť na digitálne vysielanie
Ponúka vám:
- 100% pokrytie celého územia Slovenskej republiky
- slovenské a české programy bez poplatkov
- najširšiu programovú ponuku
- vysokú kvalitu programov vrátane HD
- jednoduché riešenie digitalizácie
O ďalších spôsoboch digitálneho vysielania si povieme zasa niečo nabudúce.

zdroj: vs-elektro.sk, onastra.sk; obrázky: ses-astra; puramama.com; wikipedia.com;