mercedes-benz-g-6x6

Tohto „netvora“ stvorili v dielňach Magna Steyr a primárne by mal byť určený pre arabských šejkov. Ale samozrejme, ak máte dostatok financií, môže parkovať jeden z 30-tich kusov aj u vás na dvore . A napokon 4 tonové auto vám amatérsky zlodeji ani neodtiahnu :]

Je to druhý najdrahší Mercedes, ktorého cena sa vyšplhala cez magickú hranicu, presne na 403.000,-EUR. Označenie by ste márne hľadali pod terénnym offroad alebo nebodaj SUV. Anglický motoristický magazín mu dal skratku MUV – čo presne vystihuje toto auto (Monster Utility Vehicle).

Maximálku dosiahne kvôli elektronickému obmedzovaču „iba“ 160km/h aj keď motor by ťahal určite aj ďalej ako zmyslov zbavený. Avšak kvôli kolesám nemôže dosahovať vyššiu rýchlosť. Spomínaný anglický magazín prehlásil, že na diaľnici sa správa oveľa stabilnejšie ako 4 kolesový starší brat.

mercedes-benz-g-6x6-offroad

Nádrž s veľkosťou 160 litrov. Hmmm je taká veľká, aby auto dlho vydržalo bez tankovania v púšti, alebo preto, že neskutočne veľa „žerie“. Môžno oboje ale pravdepodobnejšia je tá druhá možnosť. Spotrebu výrobca neudáva, ale na základe výkonu jeho motora, môžeme predpokladať, že bude obrovská.

Ešte zopár údajov a poďme na video. Vozidlo je dlhé 6 metrov, takže do mesta asi nič moc. 37 palcové kolesá, to je ako na vojenskej V3S a teraz sa podržte, 5 uzamykateľných diferenciálov umožňujúcich uzamknutie všetkých kolies. Objem motora 5,5 litra (preplňovaná benzínová V8). Výkon 536 konských síl a krútiaci moment 759 Nm. Prevodovku má ako najnovšie luxusné káry a to sedemstupňovú automatiku.

mercedes-benz-g-6x6-offroad-2

No hrôza. Sledujte, čo to dokáže. Mňa však zaujalo toto MUV len preto, že mi to pripomína vesmírne zariadenia, čo chodia po Marse. Avšak svoj účel plní ako každé Gčko, kde prevyšujú hlavne jazdné vlastnosti a schopnosti, pred dizajnom.