Veď napokon Windows nie je vôbec zlý

Prečo sa vedú mnohé diskusie s urážlivými nadávkami na ten, či onen systém, tú alebo onú značku. Každý je predsa iný, každému vyhovuje niečo iné a ak si môže vybrať (a to si chvalabohu môže) vyberie si to, čo on pokladá za najlepšie riešenie. //Menšia úvaha o tom, prečo používam Windows.

Od nepamäti, lepšie povedané od môjho detstva som používal iba Windows. Od MS Dos, Windows 3.11, cez 95,98, milénium som preskočil XP, Vistu, až Sedmičku dnes. Preto je jasné, že rôzne „triky“ a skratky sú vo mne tvrdo zakorenené a len ťažko sa ich zbavujem. V podstate by ani nebol dôvod, ak by som ostal pri rovnakom operačnom systéme. Ale ako tak sledujem ľudí na twitteri, ktorí húfne využívajú Mac OS, nutká sa mi myšlienka vyskúšania a zváženia prechodu – čo ak je lepší než Win? Lenže to nikto nemôže potvrdiť ani vyvrátiť.

windows-versus-mac-computer-title

Nedá sa objektívne povedať, áno tento je lepší než ten druhý o toľko a o toľko. A vôbec, čo znamená, keď niekto povie, že je Mac OS je lepší než Win? V čom spočívajú fakty, na základe ktorých sa hodnotí takýto operačný systém? Je to vždy len na osobných dojmoch a potrebách.

Používateľské rozhranie

Čo si všimneme (ak sme úplne bežný používateľ) ako prvé? Je to hlavne grafické používateľské rozhranie. Nie je to veľmi dôležité na funkčnosť, ale predsa len by moderný operačný systém nemohol vyzerať po grafickej stránke ako Win95. Modernizácia sa poberá čo najjednoduchším smerom, aby to bolo vizuálne jednoduché, intuitívne a nerušilo pri práci. Tá je v oboch prípadoch pre mňa vyhovujúca a príjemná.

Funkčnosť pri práci

Čo je ešte dôležitejšie než to, ako to celé vyzerá? Funkčnosť – načo by nám bol krásny systém s nádherným prepracovaným prostredím, ale nespolupracoval by s ničím? Pripojenie tlačiarne, skeneru či iných zariadení je v dnešnej dobe jednoduché. Stačí pripojiť hardvér cez USB a operačné systémy si to už obyčajne nájdu bez nutnosti inštalácie ovládačov pokiaľ nejde o veľmi špecifické zariadenia.

To rozhodne nie je všetko. Pod slovom funkčnosť si predstavujem, že je prepracovaná každá maličkosť tak, aby to zrýchlilo čas a zjednodušilo postup čo najviac. Počítače, sú na svete už dosť dlho nato, aby sa zistilo, čo užívateľom vyhovuje a čo zas nie. Preto každý jeden systém vie pomocou klávesových a iných skratiek vyťažiť dosť. A práve to, je odlišné a treba si na to zvyknúť. Tu sa začína pátranie po tom, na čo chcem v tomto článku prísť – kvôli čomu považujeme systém za lepší.

Vraj na operačných systémoch od Apple-u sa akosi všetko deje samo a bez problémov. Nepoužíval som Mac OS dlhšie ako pár minút, či hodín. Najskôr išlo o letmé zoznámenie v predajni Martinus a iEvolution, kde som si trochu posurfoval, no všímal som si hlavne tie negatívne odlišnosti od Windowsu. Preto, som túto tému neuzavrel, ale nechávam operačnému systému z poza veľkej mláky ešte priestor, aby ma niečím prilákal.

People-are-wainting-for-new-iPad

Potom som vyskúšal iOS na telefóne iPhone. Opäť som oproti Androidu pozeral len na nedostatky, ktoré som postrehol a bolo ich skutočne veľa. Nemožnosť poslať na iný telefón média mi prišlo ako veľký blok a tých ma Apple v talóne oveľa viac.

Tak sa zdá, že som jednoducho priaznivo priklonený Windowsu a Androidu, zvykol som si na ich ovládanie a aj celkové prostredie mi je už natoľko dobré známe, že sa v ňom pohybujem automaticky. To je hlavný dôvod, prečo som skončil s uvažovaním prejsť na iný operačný systém. Zdá sa mi Mac OS a iOS veľmi obmedzený a nedovolí mi robiť slobodne a zadarmo to, čo chcem a čo dokážem u konkurencie. Netvrdím však, že je to vo všetkom tak. Je to môj pocit a po prečítaní článku od exota – Cesta z Windowsu na Mac OS, som zistil, že naozaj by bol prechod pre mňa krok vzad. Ak sa s mojim názorom nestotožňujete, vyjadrite sa do komentárov, možno mi poradíte niečo, čo som v krátkych testoch u kamarátoch a na predajni nezistil a čo by mohlo byť ako dôvod na prechod.

Vzhľadom na finančnú hodnotu hardvéru od Apple-u k výkonnosti ich zariadení si dovolím vybrať Win PC s Android telefónom a ešte mi ostane aj na pekný výlet, či množstvo aplikácií. Nehovoriac o tom, že softvér je u Jablka tiež vo väčšine spoplatnený.

Tak čo Ubuntu?

ubuntu

Ako alternatívu, aby som si možno zvykol na prostredie oveľa bližšie Mac OS, som zvolil práve Ubuntu. Je postavené na Linuxe a systém ma veľa podobných prvkov práve s Mac OS. V kombinácii s Gnome 3 mi však Ubuntu príde až lepší ako Apple-ácky operačný systém. Je bezplatný, tak prečo potom platiť za niečo, čo mi vôbec nevyhovuje? Mať jablko na mobile a počítači len kvôli imidžu absolútne nepotrebujem, a preto kým nebudem mať nadbytočné eurá, sa do kúpy vlastných zariadení Apple vôbec nehrniem.

PS: Šetrite ma v komentároch, možno som len neuvedomelý používateľ Windowsu. A napokon ako mal jeden nemenovaný twitterista vyplnené bio: „Kým som nezačal používať iMac a iPhone, tak som ani nežil.“

Takže touto úvahou som prišiel nato, že výber operačného systému je ako výber auta, aj keď s oveľa menším počtom účastníkov. Ale keď sa bavím s kamarátmi, každý ma iný názor na autá, iný vkus a rozdielne potreby. Na základe rovnakých parametrov si vyberáme aj operačný systém. Preto viesť diskusie o tom, ktorý je lepší nemá cenu aj keď som sa o to práve snažil.

Využívajte to, čo vám viac pasuje, v čom sa vám lepšie robí, čo prináša efektivitu a ovocie pre vašu prácu. Potom budete spokojní a môžete si povedať, že používate pre vás ten najlepší operačný systém na svete.

Aký operačný systém používate?

Ukáž výsledok

Loading ... Loading ...
 • Aj keď neštandarný prechod (viď http://www.dxcore35.com/post/24551525240/srdce-customizaka) na MAC OS, ale teraz maximána spokojnosť! Predtým som prešiel mnoho ciest (XP,VISTA,7,8), a tiež nevyšlapaných, o ktorých som zistil že sú premňa príliš otvorené (Ubuntu, Mint). Osobne môžem povedať že používam najlepší operačný system (zatiaľ).    

 • Milan Dvorský

  andy, ja pouzivam Linux uz okolo sedem ci osem rokov a max. spokojnost, ale zalezi od potrieb, to je jasne. kazdy zo spomenutych OS ma svoje plus aj minus. napr. moja manzelka si sama zapytala linux, lebo je  pre nu lahsi, sviznejsi, prehladnejsi. ani jeden nie je top a ani jeden nie je najhorsi (hovorim o desktop/notebook/netbook rieseniach)

 • host

  vsetky tie reci o linuxe a MAC by boli pekne keby sa ludia chcu len bavit. ked pride na rad praca tak 90% ludi je odkazanych na win kvoli korporatnym aplikaciam … (skuste rozchodit sharepoint alebo visual studio na mac).. ja pouzivam WIN aj na zabavu aj na pracu a nevidim dovod na prechod. nie je dokonaly ale mne vyhovuje a spravim v nom veci 1000x rychlejsie ako inde. nic ma nevie nastvat viac ako ked niekto pride s vyfintenym MACbookom (povedzme si na rovinu 90% ludi si ich kupi lebo je to teraz moderne) ze mu nieco nejde a preco to tak je… nuz… LEBO! ;)

  • Milan Dvorský

   vidis … a niektore korporatne aplikacie maju bezat len na firemnych notebookoch a nie na sukromnych, kde je velmi velke podozrenie na nelegalnu kopiu … mirtem?

 • roman

  tu nemožnosť posielať media z iphonu na iny iphone vysvetluje jedine neschopnosť jeho uživatela, je to totiz zakladna funkcia iphonu

  • ako hovoríš….z iPhonu na ďalší iPhone to ide cez Wifi, ale na iné telefóny to jednoducho cez BT nepôjde a vytvárať spoločnú stieť wifi a zdieľať tam nejaký súbor medzi sebou…to aj autobus odbehne, kým sa to vyrieši.

 • roman

  poslat media na iny telefon ako iphone detto

 • peter

  Podľa mňa je to porovnateľne s neporovnateľným microsoft vyrába iba operačný systém a nič viac kdežto apple vyrába hardware software a množstvo ďalšich vecí ktoré sú prepojené s jedným prístrojom je tam dôraz na kretivu a efektivitu. Ďalšie čo chcem povedať je nebyť apple tak microsoft dnes nema to čo má uvedomte sa kde začinali. Pre koho? A potom ako? Pri všetkom ako prvý bol apple. A to rád používam aj microsoft windows na hry alebo jednoducho na písanie programov pre windows ako aj a skôr radšej OSX na všetky všedné veci proste to je 1 vo všetkom