SNG má fakt hroznú webstránku za 25.000 EUR

Keďže sem tam rypnem do webdizajnu a dokážem si stránku naprogramovať sám, viem čo dá námahy spraviť web ako má Slovenská národná galéria (ďalej SNG). Takmer nič! To, čo by dokázal spraviť chlapec na konci základnej školy, bolo ocenené na 25.000,- EUR. Koniec koncov ešte je to málo oproti Slovenskému rozhlasu za 138-tisíc.

Na prvý pohľad sa zdá, že ste zadali adresu zle

Keď som navštívil doménu sng.sk, myslel som, že sa pozerám na neoficiálnu stránku SNG, pretože spracovanie napovedalo tomu, že ide o maximálne nízkorozpočtový web. Ako to niekedy býva pri preklepoch, keď zadáte gooogle.sk a podobne.

Opak bol pravdou. Uisťujem vás, že teraz sa pozeráte (ak ste sng.sk už nezatvorili) na oficiálny web SNG. Skúste na ňom stráviť viac ako pár sekúnd a preklikajte si „to“ vľavo. Správne sa to volá menu. Ale menu je logicky usporiadané a intuitívne rozmiestnené… a určite sa nemení veľkosť textu ani neviem podľa akého klúča. Raz je to malé, potom zas veľké, raz sa mi to skryje, potom zasa vyskočí celé menu späť. Chaos na hovado.

Webstránka má predsa nejakú štruktúru

Hlavička, telo, päta amenu. To by mal byť aspoň taký základ, inak bude stránka vyzerať tak ako v prípade sng.sk. Logo, dovolím si tvrdiť, že žiadne. Ak je tá malá kocka (vľavo hore), zmenšené logo, tak potom naozaj nerozumiem tomuto štýlu.

Minimalistický dizajn, čo sa mne osobne veľmi páči a snažím sa ho prenášať aj do fotografií, je vraj hlavným predmetom tohto dizajnu sng.sk. Veď sú to práve umelci, ktorí vystavujú svoje online portfólio a majú radi minimalistické webstránky. Vynikne tak samotné dielo a nie zložitý webdizajn. Pozrite si príklad ako vyzerá pekná minimalistická stránka príklad1, príklad2, príklad3.

Kto vytvoril web a za koľko ?

Mgr. Art. Juraj Sukop, grafický dizajnér, laureát Národnej ceny za dizajn v roku 2009. Galéria ho pozná a už predtým robil pre nich nejakú prácu. Rozhodli sa teda, že mu ponúknu zákazku, ktorú samozrejme neodmietol, za takmer 19-tisíc eur. Výsledok jeho práce považuje SNG za „avantgardné minimalistické dielo“ a stoja si za tým, že odviedol dobrú prácu.

Koncepcia vizuálu webovej stránky priniesla Sukopovi 7.200 eur a za samotné vyhotovenie dostal ešte ďalších 12.000 eur. Zvyšok približne 5.700 eur putovalo na jazykové úpravy. Myslím, že cervenepero.sk by to zvládlo rovnako kvalitne a za úplne inú sumu.

„Web SNG je hanba bez ohľadu na to, koľko stál. Ako dizajnér s desaťročnými skúsenosťami tento web hodnotím na 0 eur. Identický systém s veľmi podobným jednoduchým dizajnom existuje úplne zadarmo,“ zdôrazňuje Andrej Borský 

Dovolím si tvrdiť, že stará stránka SNG je oveľa lepšia. Aj keď galéria, ktorá ma predstavovať slovenské umenie, by podľa môjho názoru mala mať stránku na vysokej úrovni. Nehovorím, že musí byť farebná a s kopou vizuálnych efektov. Ale rozhodne si profesionálny dizajn zaslúži a hodila by sa k tomu aj nejaká virtuálna 3D prehliadka. Za zlomok z tejto sumy, ktorú SNG poslal Daniel Krajcer, by fotografi nasnímali všetky galérie Slovenska a spravili z nich 360° panorámu. Ešte by ostalo aj na vytvorenie profesionálnej webstránky.

Nuž ale to by nebol Slovenský národ, keby to tu takto nefungovalo. Je jedno o koho ide. Či je to tá alebo oná politická strana. Keď sa tam niekto dostane a má možnosť, využíva ju maximálne. Ale keď už, prečo to robia tak veľmi viditeľne a nezmyselne ako v prípadoch týchto webstránok?

Ono aj táto „kauza“ pretíchne, na stránku sng.sk nikto aj tak chodiť nebude a všetko bude ako doteraz. Niekedy sa nazdávam, že by bolo lepšie o takýchto do neba volajúcich zákazkach nevedieť. Iba čo sa rozčuľujem a mohol som sa venovať tvorbe webstránky. Možno mi niekedy za ňu niekto pekne zaplatí aj keď sa síce za ňu a jej adekvátnu hodnotu budem hanbiť…

Ak vás problém zaujíma čítajte viac tu.

 • Pri mojich znalostiach tvorby webu, si trufam povedat, dokazal by som lepsie…Kde je problem?Nikde – nahodim WP, kupim licenciu na temu za 50-100 usd, upravim, zaplnim obsahom… 
  …ale na rozdiel od Sukopa, by som nemal gule, pytat za to ani stotinu povodnej sumy… 

 • Viktor Jancik

  Tak toto je STRAŠNÉ. Súhlasím s Tomas Pir. Nechcem, ale musím povedať, že aj ja by som vytvoril niečo lepšie, však už len moja téma na WWB 
  http://viktor.jassw.sk/portfolio/ alebo 
  http://viktor.jassw.sk/bussines/ podľa mňa vyzerá lepšie. A to mám 13, dokonca nepotrebujem národnú cenu, to je sila

 • Riri147

  jako…toto som vedela v osmej triede ZŠ :D:D:D

 • Tomas

  ja im urobim web za cenu o jednu nulu menej… svoj web robim uplne bez znalosti html alebo javascriptu ci ineho scriptu a nechcem byt narcis ale tiez by som urobil lepsiu :) ujo co robil ten web sa moze ist hanbit…za taky dizajn by musel platit on mne…haha

 • jeanyje

  je niekde k dispozicii zmluva? kazdy hadze sumy, ale nikto zdroj odkial ich ma

 • Michal

  Ani jeden z příkladů, který v článku uvádíte, není ani dobrý ani minimalistický design… 

 • Pingback: jfd98ayhcim()