Facebook fake – podvody na facebooku

Facebook fake

Deň čo deň mám samé pozvánky na facebook skupiny. Nebolo by na tom nič čudné, veď niekedy vyjadriť pocit skupinou je celkom trefné. Ale čo ma vie rozčúliť je, keď veríte skupinám, ktoré sú vytvorené čisto z hlúposti a tým, že sa tam pridáte iba poukazujete, že ste hlúpi aj vy. Nikoho nechcem uraziť, ale rozoberme si o čo vlastne v tých „podvodoch“ ide?

Neviem kde začať, pretože tých skupín je tak veľa. Ale pokúsim sa to zobrať od kraja. Ktoré fan stránky na facebooku majú najviac fanúšikov? Najčastejšie je to nejaký seriál, film, herec, skupina alebo známa hláška, či vtip

Prvý fake, ktorý som postrehol ako taký veľký boom pridávania sa do skupín, boli stránky typu:„Keď vás tu bude 100 000, jednému dám notebook“ samozrejme všetci sa popridávali a čo viac, rozposlali pozvánky všetkým svojim priateľom. V očakávaní, keď už sa číslo fanúšikov blížilo k 100 000 a všetci dúfali, že budú to práve oni, ktorí dostanú nový notebook, boli veľmi sklamaní, keď v sa okamihu stránka premenovala. Teraz bolo všetkých 100-tisíc uchádzačov o notebook, fanúšikmi jedného nemenovaného politika :)

Už bolo veľmi veľa známych káuz ohľadom podvodoch na facebooku. Ale stále ste sa nepoučili. Keď ste dostali po nose od politika, prečo stále musíte klikať na stovky (u niekoho až tisícky) skupín?! Je to neprehľadné a vo vašom profile sa kamaráti budú lepšie orientovať, ak tam budete mať 20 dobrých skupín !

Na každú situáciu, ktorá sa vám stala počas dňa, dokážete nájsť na facebooku skupinu. Už mi to príde trochu choré. Potom sa im celý systém zaplní a nastavajú stále samé problémy. Nedávno som sa nemohol prihlásiť takmer celý deň. Ešte, že nie som na facebooku závislý… teda až tak moc, aby som deň nevydržal :P Vrátim sa ale späť k podstate tohto článku.

Ďalší veľký „ofajč“, je skupina: …ak sa sem pridáš a pozveš všetkých svojich kamarátov, môžeš si meniť skin tvojho profilu. Tým zdatnejším v oblasti je jasné, že pokiaľ to nie je v základnej ponuke facebooku, tak skupinou to nedosiahnete nikdy. Existuje však plugin na Mozillu Firefox, pomocou ktorého si dokážete zmeniť farbu a pozadie svojho profilu, ale vidíte to iba vy a na vašej Mozille. Takže myslím, že je to zbytočné!

Skin facebooku pomocou pluginu pre Firefox

Najviac sa viem pobaviť, keď niekto tomu uverí a fest sa do danej problematiky začne navážať! Skupina, že ak sa pridá veľa ľudí, pošle sa petícia proti SPOPLATNENIU facebooku je super príklad! Samotný autor sociálnej siete je už tak zahojený, že dokonca života bude žiť len z facebooku. Stačia mu reklamy na bočnej strane. Nepotrebuje spoplatňovať registráciu. Na jednej slovenskej zoznamovacej stránke bola spoplatnená registrácia na 1 EURo a myslím, že sa to platilo každý mesiac… ale treba sa trošku zastaviť a porozmýšlať: Facebook nie je stránka mladých programatórikov, ktorí robili projekt na školu a teraz ho spoplatnili. A aj napriek tomu som čítal komentáre, kde mladé slečny boli ochotné zaplatiť aj 100€ len aby mohli byť so svojimi priateľmi na FB.

spoplatnený facebook ?

Citujem jeden status z danej skupiny proti petícií za spoplatnenie: „Dobry den pisal som zo zakladatelom facebooku a povedal ze ked nas bude min 200 000 ludi tak to zrusia dakujem vsetkym pozivajte aj svojich pritelov

A teraz sa držte… skupina NEBUDEM PLATIŤ 3,31€ MESAČNE ZA POUŽÍVANIE FACEBOOKU OD 9. JÚLA 2010! má 215 768 fanúšikov. Žeby bolo toľko ľudí naivných ?…. ale čo má z toho zakladateľ ? Publikuje tam rôzne linky, ktoré už nesúvisia s petíciou a tak má zaručenú reklamu a môže si byť istý, že z 200 tisíc ľudí mu niekoľko stoviek na to klikne.

Pozrite sa, aký neuveriteľný rast zaznamenala táto stránka:

Skupina bola založená od
26.01.10 – 5 fans
27.01.10 – 6500 fans
28.01.10 – 92000 fans
29.01.10 – 111000 fans
30.01.10 – 121000 fans
31.01.10 – 140000 fans
01.02.10 – 152000 fans
02.02.10 – 165000 fans
03.02.10 – 172000 fans
04.02.10 – 178000 fans
05.02.10 – 185000 fans
06.02.10 – 187000 fans
07.02.10 – 190000 fans
08.02.10 – 197000 fans
09.02.10 – 201000 fans, to je za 15 dní 200 tisíc ľudí -> nie je treba komentovať

Ešte v tomto článku spomeniem POKEC.sk na Facebooku:

Opäť 58 000 ľudí, si myslí, že keď sa pridá do skupiny, a pozve čo najviac priateľov, bude môcť využívať aplikáciu POKEC. Nechcem sa už opakovať, ale asi to je nutné! To sa naozaj nájde toľko naivných ľudí aj potom, čo bolo v spravách, ako sa na facebooku s prepáčením odrbáva? No tieto skupiny sú dôkazom, že ÁNO!

Pokec na facebooku ? Kto by tomu uveril...

Pridaním do skupiny si nikdy neaktivujete žiadnu aplikáciu ani nič podobné.

Prečo by ste sa do nich nemali nikdy pripájať? Kvôli zneužitiu vašich údajov. Už len vaše meno s fotkou predstavuje nemalú hrozbu na zneužitie, či už vašej totožnosti alebo ďalších údajov v prospech druhých ľudí.
Preto začnite konečne používať hlavu, pozrite si definíciu hoaxu a zoberte si z tohto článku ponaučenie.

Tak, čo k tomu dodať na záver. Dávajte si pozor na skupiny podobné ako boli tieto spomínané vyššie alebo podobné týmto -> „1 člen – 1 liter vody ľudom na haiti“  a  „stalker catcher – kto sleduje tvoj profil

foto: internet, facebook

 • Pingback: pligg.com()

 • Skupina NEBUDEM PLATIŤ 3,31€ MESAČNE ZA POUŽÍVANIE FACEBOOKU OD 9. JÚLA 2010!
  bala zalozena za nejakym ucelom a to autor tejto stranky vynechal, skoda ze necital a nevlozil cely nas citat mozno by sa dozvedel o co nam v skutocnosti islo.

  Mame kopu ponuk na reklamu ale skupina za ucelom reklamy nebola vytvorena

 • Anonymka

  Čistá pravda. Ja som sa do takýchto skupín tiež pridala, ale potom ma napadlo, že ak sa pridám do toho spomínaného „stalker catcher“, ako prídu na môj mail? Ja ho mám v utajení a nikto cudzí si môj profil pozerať nemôže, keďže má zapnutú ochranu. Jednoducho mi to došlo. Čítala som o tomto veľa článkov, ale jednoducho ľudia sú nepoučiteľné tvory. :) Nechápem to, že to ešte nikomu nedošlo. :(

 • veronika

  ahoj te kto popiše a kto ma zarekirstuje na facbok a nvi emai mi urobi

  • Mrazova131

    ja ti možem urobit ja viem ako sa robi

 • Honza R.

  Dobrý článek. Tady posílám link na podobný text, možná se bude hodit: http://streamdownload.okamzite.eu/dislike-tlacitko-a-nejvetsi-podvody-na-facebooku/

 • Mycha

  Presne tak suhlasim s tymto clankom…. (je perfektny) vsetky tie skupiny su len spam ktory zbrzduje facebook. Takisto je sprostost aj skupina do kt. ked popozivas priatelov ze vraj budes „posielat sms z FB zadara“ no proste je to spam…

 • mima

  mrte zauimave…pretoze priznam sa ze ja som jedna z tich naivich ludi ktory verili tomu ze sa da na facebooku menit skin…vazne je tato stranka velmi zauimava a malo by sem chodit viac ludi ja som sem klikla iba nahodne ale tato stranka by mala byt aj na facebooku aby aj iny ludia vedeli ze co e vo veci:D

 • Valeria Majercakova

  Neviete mi niekto pomoct prosim?? Stala sa mi neprijemnost-zabudla som heslo na FB. Dala som si samozrejme vyžiadat nové no oni mi nič neposlali . Neviete nahodou akým sposobom by to šlo? Pripadne kam sa obratit?

  • Mrazova131

    urobit si novy fb

 • Keď klikneš pod loginom na „Zabudli ste svoje heslo?“ Tak vyplníš buď mail, alebo číslo. Prípadne aj podľa mena aké si mala na facebooku. Musíš poskúšať a nabudúce zapamätať :)

 • anitt

  plne suhlasim s tymto clankom, nastastie nepatrim medzi tych naivnych znudenych ludi co nemaju od nudy do coho pichnut tak sa bavia stylom,ze si vymyslia stranku aj na to ako sa v ten den dobre vysr…. a dalsi uboziaci sa k nemu este pridaju
  cely fb je upadok normalnej zdravej komunikacie a o gramatike uz ani nehovorim

 • ruybal-e

  Pekný článok o aplikáciach typu „Kto sleduje môj profil“ na  http://www.wesolyaniolek.com/?p=103

 • Kristina170

  Nedávno mi na facebooku ukradli 2 stránky m nevie niekto ako sa dajú vrátiť späť ? (ako sa dá hacknuť)

 • Kristina170

  Nedávno mi na facebooku ukradli 2 stránky m nevie niekto ako sa dajú vrátiť späť ? (ako sa dá hacknuť)

 • Bratmm111

  http://www.stretni.sk/      dobra zoznamka :)

 • Pingback: Porfirio Johnosn()