Statív HAMA Star 62 [recenzia]

Jeden z najlacnejších statívov dnešnej doby vo svojej kategórii. Samozrejme nemôžeme od neho čakať, že bude konkurovať statívom v hodnote nad 100€. Pre bežného používateľa alebo amatérskeho fotografa to ale postačovať určite bude. V tomto článku sa pozrieme bližšie na statív pre fotoaparáty a kamery s názvom Star 62 od spoločnosti HAMA.

Inšpiráciou k napísaniu tejto recenzie bol článok blogera Fera Volára. Pretože je veľa nadšencov fotografie, rozhodol som sa im popísať tento statív, či má vôbec zmysel si ho kupovať. Pretože viete ako to je s vecami, ktoré sú síce lacné, ale za pol roka musíte kúpiť novú, lebo tá pôvodná už nevydržala.

Sú dva druhy názorov, s ktorými som sa stretol u fotografov na tento statív:

1.)  Neoplatí sa ho kupovať – behom pár mesiacov zistíte, že  vám nepostačuje a budete si musieť kúpiť nový. Kúpou statívu Star 62 stratíte zbytočne peniaze, ktoré dáte do investície.

2.) Na začiatok vám statív poslúži veľmi dobre – zistíte, čo vám vyhovuje a na čo sa v budúcnosti pri výbere statívu budete zameriavať.

Priznám sa, že mi bola bližšia druhá rada a môj osobný názor je, že tých 20,- € čo dáte do kúpy statívu vám chýbať nebude. Ja som si ho zakúpil zo študentského brigadnického platu – rozhodoval som sa medzi teniskami a statívom. Teraz mám síce staré tesniky, no pocit, že môžem fotiť veci bez roztraseného a rozmazaného efektu.

Konštrukcia statívu je skutočne na úrovni 20,- €. Nečakajte vypracované spoje a pocit mohutnosti pri držaní. Na pohľad síce vyzerá celkom robustne a zlato-hnedá metalíza mu dodáva výzor drahého statívu – no keď sa pozriete bližšie, nájdete niekoľko rozdielov od dokonalého statívu. Niekoľko ba priam dosť…

Minimálna a maximálna výška sa pohybuje od 64 – 160 cm. – čo zabezpečí, že sa nemusíte krčiť. Naopak pol metra od zeme, sa dajú spraviť fotografie s nízkou perspektívou, čo dodá fotografii tiež dynamický pocit, pri fotení napríklad kvetov, zvierat a nízko položených objektov.

Na mnohých internetových e-shopoch je popis k tomuto statívu celkom vtipný. Luxusný statív pre poloprofesionálnych fotografov -> nech mi niekto vysvetlí, čo je to luxusný a kto sú to poloprofesionálni fotografi. Je to tak všeobecne povedané, že o konštrukcii tohto statívu nám to nepovie absolútne nič. Takže ako som naznačil na začiatku, pri dotyku s týmto produktom Star 62 okamžite zistíte, do ktorej kategórie patrí.

Po odhliadnutí od všetkých tých estetických chýb nám ostane v ruke celkom slušný podstavec pre naše kompaktné fotoaparáty a kamery. Ja ho používam so zrkadlovkou Nikon D90 a statív nemá s jej váhou žiadne problémy. Síce pri ťažšom objektíve a jeho vysunutí, som musel hlavu statívu poriadne dotiahnuť, lebo pomaličky pod váhou a pákou oťažieval a klesal. No po dotiahnutí statív držal celkom dobre a až tak veľmi sa netriasol pri manipulovaní s fotoaparátom.

Prečo som si zakúpil statív? Pretože som chcel skúsiť fotografiou vystihnúť dynamiku nočného života, pri ktorej necháte uzávierku na niekoľko sekúnd. Každý malý otras však spôsobí neželaní pohyb a zobrazí sa to aj na fotografii. HAMA Star 62 pre tento účel je veľmi postačujúci.

Využil som ho takisto aj pri fotografovaní Silvestrovského ohňostroja a musím povedať, že vtedy som bol rád, že som si nekúpil tie tenisky. Fotografovať nočné mesto a ohňostroj z ruky je naozaj pokus o vyhotovenie zlých fotografií. Ani najkľudnejší šachista nedokáže držať v ruke 1,2 kilogramový fotoaparát bez toho, aby s ním nepohol ani milimeter.

Napriek všetkým nedostatkom, ktoré má HAMA Star 62, ho radím na celkom dobrý statív pre fotografov, ktorí začínajú s fotením a potrebujú zistiť svoj štýl. Taktiež ho odporúčam aj videoblogerom, ktorým nepostačuje webkamera a chcú mať svoje videá na blogu kvalitnejšie. Jednoducho si nastavíte výšku, uhol a zafixujete doň váš natáčací prístroj (či už fotoaparát alebo videokameru).

Hlavné vlastnosti:
3-cestná hlava s rychloupínací doštičkou
dve vodováhy
klick pre plynulé nastavenie stredového stĺpika
gumové nožičky
rukoväť na prenesenie statívu
hák pre zavesenie brašne/závažia
farba champagne
dodáva sa vrátane tašky

Parametre a špecifikácie:
výška: 64 – 160 cm
profil: 23 mm
nosnosť: 3,5 kg
hmotnosť: 1500 g

  • Vierka

    ja som si kupil ana http://www.fotostativ.sk najlacnejšie čo som našla a super je tiež…a vyzera ako tento ale nema hama napisane

  • Anonyms

    Je lacný. Pre nenáročného fotografa – maximálna spokojnosť. Jediný mínus je : keď zaskrutkujete foťák (u mňa Canon PowerShot SX 220 HS), tak vedľa skrutky je kolik. Akonáhle nevedome pohnete z foťákom na statíve, tak Vám ten kovový kolik brutálne poškriabe foťák – urobí rihy. Dá sa ten kolik odstrániť vytrhnutím alebo ho zasunúť do vnútra a zalepiť.

  • Andrej

    Ja mám statív Hama Star 63. Tiež foťák Canon Powershot sx220 hs. Taktieť vysunutý kovový kolik mi dosť doškrábal foťák. Na to že mi ho odporúčil predajca – že je to kompatibilný typ, – som dosť sklamaný !!! Keby ten kovový kolik tam nebol, tak som maximálne spokojný. Nechápem, že Hama môže urobiť tak banálnu chybu ! Veď nieje to jej prvý vyrobený statív !

  • Andrej

    Chcem sa spýtať na čo je tam ten kolik ???

    • na to som ešte neprišiel :) mne tiež zatiaľ na nič neposlúžil, ale nepoškriabal mi nič… 

  • Enysaky

    1. Ten kolik sluzi pre vycentrovanie pripevnenej videokamery. Vely rychloupinacich dosticiek ten kolik ma, alebo maju dierku na jeho dodatocne doplnenie.
    2. Fotak by ste nemali doskriabani, keby ste ho spravne upevnovali. Tocit ho na stative??? Zospodu je predsa skrutka, kt. sluzi na pripevnenie fotaku. Tu treba utahovat ;-)

  • Enysaky

    doskriabany… sorry