Súťaž: Fotografujte na tému „Ako plynie čas“

Času je v dnešnej dobe málo a tak som sa rozhodol usporiadať malinkú fotosúťaž s názvom „Ako plynie čas“. Mnohokrát si to ani neuvedomujeme a prejdu hodiny (hlavne za sociálnymi sieťami, však?). Pravidlá súťaže sú jednoduché, aby to zvládol každý. Fotografovať môžete aj mobilným telefónom, pretože sa bude hodnotiť skôr pocit a atmosféra fotografie a nie kvalita. Vzhľadom na cenu, je aj súťaž určená pre nenáročných.

Hodinky za snahu a váš čas

Ak sa chcete zapojiť do súťaže, nech už je váš dôvod akýkoľvek (pravdepodobne to nebude kvôli výhre)… tak budem veľmi rád. V podstate môžete ukázať aj ostatným ako ste sa popasovali so zvolenou tématikou. Výhra, a teda červené Jelly hodinky – sú skôr taká symbolická odmena pre toho, kto bude mať najlepšiu fotografiu. Fotografie bude hodnotiť zopár „jedincov“, ktorí sa vyznajú. Mala by sa tým zaručiť aspoň nejaká objektívnosť.

Aktualizácia: Keďže je o súťaž väčší záujem ako som predpokladal, pridávam do nej prvú cenu a tou bude masážny prístroj Atom, o ktorý sme už raz hrali. Druhou cenou budú spomínané Jelly hodinky. Dúfam, že vás táto správa potešila.

Fotografie budú postupne uverejňované v tomto článku tak, ako ich budete posielať. Fotografie prosím zašlite na mailovú adresu endy[zavináč]endy.sk. Nezabudnite prosím pripísať nejakú vašu prezývku a kľudne spomeňte aj ako fotografia vznikala a kde je to odfotografované. Do súťaže môžete poslať až dve fotografie a to v ľubovoľnej kombinácii:

 • Fotografia s dlhšou expozíciou
 • Ľubovoľný objekt, ktorý má niečo spoločné s časom

1. Martin Filo

Martin Filo – fotografia 1
Martin Filo – fotografia 2

2. Peter Majkut

Peter Majkut – fotografia 1 / Pod ondrejiskom /

3. Tomáš Korosi – Kadesignsk

Tomáš Korosi – fotografia 1

Popis: Zaber vznikol pred par rokmi na chate ako sme oslavovali silvestra.. zrovna toto bola jedna z asi tony pirotechnickych vychytavok, co sme tam so sebou dovliekli. To ze sa mi nieco take podarilo scvaknut som zistil az o par dni doma, ked som tahal fotky do PC. Unikat… nasimulovat som sa to snazil uz niekolko krat… fotky nevyzeraju uplne najhorsie, ale ani jedna sa nepodarila takto.

4. Clira Naxos

Clira Naxos – fotografia 1 / The Sky Above Us: Clouds Moving /

5. Patrik Žec

Patrik Žec – fotografia 1 / Sky /

6. Roman Pastierik

Roman Pastierik – fotografia 1

Popis: Bublinky su jemne perliva mineralka…

7. Slavomíra Gašperová

Slavomíra Gašperová – LOMO fotografia 1
Slavomíra Gašperová – LOMO fotografia 2

8. Peter ‘Kovkou’ Kováč

Peter ‘Kovkou’ Kováč – fotografia 1

9. Maroš Štefanovič

Maroš Štefanovič – fotografia 1 / Royal watch /

10. Milan Čarňanský

Milan Čarňanský – fotografia 1 / Rozliatý čas /
Milan Čarňanský – fotografia 2 / Pod váhou času /

11. Tinky – Vinky

Tinky – Vinky – fotografia 1

12. Kaeta

Kaeta – fotografia 1
Kaeta – fotografia 2

13. Palo Putnoki

Palo Putnoki – fotografia 1 / Zavody s casom /

Popis: Lokalita Berlín

14. Janka ‘Janet’ Blahútová

Janka Blahútová – fotografia 1

Popis: Foto vznikla na našom pôjde, keď som išla vyvesiť prádlo, oslovilo ma po daždi kvapkanie kvapiek  zo strešného okna, tak som rýchlo utekala po foťak a zachytila aj so slnkom, ktoré sa začalo skrývať za kopec.

 • Zapojil by som sa, ale čo také by som sfotil, aká je to fotografia s dlhšou expozíciou? Nejaké fotky pridávam sem tak môžeš čeknúť http://razzi.me/PATWIST :-)

  • Expozičný čas je doba, počas ktorej fotoaparát stále sníma to, čo fotíš. Vytvárajú sa pri tom pekné rozmazané línie. Dá sa to nastaviť aj na bežných foťákoch, ale musíš to hodiť do priority času alebo plného manuálu. Vyskúšaj, pohraj sa s tým. Pozor však na presvetlené fotografie, musíš zacloniť čo najviac, aby do objektívu (cez deň) preniklo menej svetla, keďže snímaš dlhším časom. 

 • roman pastierik

  kedy je deadline ?

  • Snáď bude stačiť do 31.marca a v nedeľu na ďalší deň vyhodnotíme podľa nás tu najzaujímavejšiu fotografiu.

 • Som tam, myslím že sa mi tá foto celkom podarila (fotené N73kou). Síce tie fotky oblohy nemajú na tie od Martina Fila (ktoré sa 100% hodia na túto tému) ale tak nech sú tu :)

  • veď porote (čo budú viacerí fotografi) sa môže páčiť každá…uvidíme.
   Ďakujem všetkým, čo sa zapojili alebo sa ešte plánujú. Snáď bude ďalšia súťaž už o niečo hodnotnejšie.

 • Hmfotogaleria

  Osobne ma zaujali dve fotografie :
  1. Kadesignsk od autora Tomáš Korosi:
  zaujímavý moment zachytenia odpálenej rakety na Silvestra dosť sa odlišuje od tých klasických ohňostrojových tzv. tuctových a podarilo sa mu zachytiť ako plynie čas na prelome starého a nového roku 
  2.LOMO fotografia 1 a 2 od autorky Slavomíra Gašperová
  preto, že ma LOMOgrafia nedávno oslovila na jednej veľkej foto výstave a možno aj preto, že je skoro tak stará ako ja :)
  a plynutie toho času je tam cítiť nie len z fotografie ale aj z technológie

  S pozdravom Martin Filo

  • kadesignsk

   dakujem :) nieco take si precitat vzdy velmi potesi… dokonca aj dovod je velmi pekne napisany.. velmi si to vazim ;) Tomas

 •  Aj ja sa veľmi teším a ďakujem za koment :) LOMO a analóg je nielen minulosť, ale aj budúcnosť :)