STV prešlo veľkou grafickou zmenou

Hneď začnem tvrdo, nech mám potom už len pozitívne veci k tomu. Logá programov s dvojbodkou sú až prehnane jednoduché a podľa mňa sa Jednotka a Dvojka mohla aj zachovať tak ako bola pôvodne. Stará jednotka s krásnym oranžovým trojuholníčkom a modrá dvojka boli oveľa sympatickejšie. Každému ale podľa chuti. Čo však má veľmi dobrú myšlienku? Samotná upútavka na filmy a reklamný spot – to sa im fakt podarilo.

Minimalistický dizajn chce už každý

Minimalizmus je už trendom vo viacerých odvetviach. Nevyhlo sa mu ani spracovanie webových dizajnov a samozrejme aj televízia mala podobnú požiadavku. Veď nech sme IN, keď to majú ľudia tak radi. Preto verdikt znel – chceme zmeniť dizajn na moderný, čo najjednoduchší a taký, aby oslovil diváka.

Myslím, že tieto spoty sú ukážkou minimalistického dizajnu

Podujala sa na to agentúra Milk z Bratislavy. Mali vypracovať nový look Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS). Či sa im to podarilo posúďte už každý sám. Ja som subjektívny pocit už spomenul. Čo sa mi však páči na novom vizuále? Myšlienka, (narozdiel od TV Markíza a TV JOJ), že cez reklamné brejky sa nebudú na vás vyškierať známi, slávni, či ľudia, ktorých máme už aj tak z obrazoviek dosť.

Hra s myšlienkami

Milk tvrdí, že divákovi sa priblíži televízia, ak mu ukáže každodenné obyčajné predmety, ktoré aj on sám používa. Tým sa v podvedomí vytvára akoby vzťah, že televízia má rovnaké záujmy ako divák. Ak sa pozorovateľ nájde v predmete, ktorý vidí pred sebou a pripomenie mu to myšlienku z detstva alebo z dôležitej udalosti, toto puto bude ešte silnejšie.

Už viete, prečo sú vám tie reklamné spoty na STV bližšie ako ksichty na komerčných televíziách? Môžete v nich zahliadnuť totiž knihy, vláčik, bábiku, retro gramofón alebo obyčajnú lampu. Atmosféru dotvárajú farby. Tie sú jednofarebné, maximálne dvoj – naozaj nič prečačkané a pritom tak príťažlivé. Presne vedia, čo naše náročné oko diváka potrebuje. Niečo, čo poznáme, nenásilné znelky a príjemné farby vyvolávajúce príjemné pocity.

Farby a jednoduchosť upokoja aj náročného diváka

Z čoho vychádza kľud? Práve z toho pokojného až žiadného pohybu. Konkurenčné televízie majú akciu, pohyb kamery a veľa efektov. To je síce tiež štýlové, ale už je toho hučania priveľa. STV ide cestou serióznosti a vážnosti, čo je podľa mňa správne. Držím palce, hlavne nech majú kvalitný program. To, či je jednotka v rohu oranžová alebo jednofarebná s dvoma guľkami je nepodstatné. Kvalitný film na verejnoprávnej televízii poteší viac ako PREMIÉRA na tej komerčnej. Absencia reklám počas programu je totiž niečo úžasné, netrhá to dej a večerný film skončí už o 22-hej.

Ak máte k programu STV a redizajnu nejaké pripomienky, vyjadrite sa!

zdroj: etrend

 • Keď to tak sledujem stále to logo, začína sa mi aj páčiť :)

 • Čau, vďaka za skvelý článok :-) K hre s myšlienkami by som len doplnil zaujímavý článok
  Ako nás „ovplyvňujú“ (ne)spomienky, a.k.a. MOJA DIPLOMOVKA http://phatka.sk/ako-nas-%E2%80%9Eovplyvnuju-nespomienky-a-k-a-moja-diplomovka/

 • Jan Gallik

  Logá sú pre mňa milým prekvapením, určite krok vpred. Moderný minimalizmus mi zatiaľ tiež nevadí, ostáva len otázkou ako nový vizuál prijme staršia generácia, ktorá tvorí podstatný podiel divákov verejnoprávnej TV. 

 • Pmajkut

  Myslim ze dobrým smerom sa to ubralo :) Milk dal kusok seba a to je na grafike dizajnera co povedat !!!

  super fandim mu

  Peter M.

 • Vic

  Pripomienky: 1) ma niekto vysvetlenie akou logikou sa prideluju farebne hviezdicky vedla loga :1, resp. :2? Uz som videl bielu, cervenu a fialovu hviezdicku a nechapem ich zmysel, prosim vysvetlivky.. 2) V pripade sportovych prenosov ako futbal/hokej/formula 1/ resp sprav CT1 by bolo vhodne dynamicky posuvat/premiestnovat logo :1, resp :2 o par pixlov vpravo. to by predsa nemal byt problem v dnesnej dobe, nie? Dolezite je, aby sa neprelinali 2 rozne loga alebo grafiky – na toto by som si dal ako grafik obzvlast pozor, pretoze to vyzera dost neprofesionalne. Inak celkom zaujimavy pocin. Mozno mi chyba trosku viac farebnosti. 3) text NAZIVO treba vysielat stale ak sa ide nazivo, tj. aj v pripade sprav ak sa vysielaju nazivo.

  • Dnes na formulke mi to dosť vadilo, že to logo bolo cez grafiku. Pritom kedysi sa to pekne presúvalo. To je podľa mňa dosť veľký nedostatok :/ a tým hviezdičkám nechápem ani ja: )